U drugoj polovini prošle godine cena struje u Srbiji za domaćinstva bila je najniža u Evropi, a za privredu među najnižima. Slična je situacija bila i kada je reč o cenama gasa. Država je tokom prošle godine, koja će definitvno ostati upamćena po energetskoj krizi i enormnom rastu cena energenata, vodila politiku subvencionisanja struje i gasa, odnosno EPS-a i Srbijagasa, a sada MMF traži da Srbija dodatno poveća cene.
Krajem prošle godine Srbija je počela sa povećanjima, ali su osetnija usledila tek ove godine. Prvo u januaru, a drugo u maju. Međutim, iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) ukazuju da su dodatna povećanja cena struje i gasa potrebna i dalje, barem još dva - jedno na jesen, a drugo tokom iduće godine.
U izveštaju o prvom pregledu srpske ekonomije prema stendbaj aranžmanu, predstavnici MMF-a navode da su dosadašnja povećanja cena energenata pomogla da se ograniče subvencije države za energetska državna preduzeća. Pored toga, navode da je povećanje cena pomoglo jačanju bilansa EPS-a i Srbijagasa, ali da je na njihov bolji finansijski položaj uticao i globalni pad cena energenata i povećanje domaće proizvodnje struje, u slučaju EPS-a.
Opširnije
Šta je sve uticalo da EPS u prvom kvartalu ima dobre rezultate
Analitički tim Bloomberg Adrije analizirao je šta je sve doprinelo oporavku EPS-a i šta je uticalo da u prvom kvartalu ostvari neto dobitak od 36,8 milijardi dinara.
15.05.2023
Strujno-gasni udar kao čestitka za Prvi maj
Novi mesec, nova povećanja. Tako se može opisati ulazak u maj, jer, kako je ranije najavljeno, dolazi nam novo poskupljenje struje i gasa.
01.05.2023
Od 1. maja cena struje za privredu 110,81 evro po megavatu
Struja će za privredu Srbije od 1. maja poskupeti sa 102,6 na 110,81 evro po megavatu, prenela je Beta u četvrtak.
27.04.2023
Eurostat: Cena struje u Srbiji bila najniža u Evropi u drugoj polovini 2022.
Cena struje za domaćinstva u Srbiji bila je najniža u Evropi u drugoj polovini 2022. godine, pokazuju podaci Eurostata.
27.04.2023
Đedović za Bloomberg Adriju: U planu je da direktor EPS-a više nema v. d. status
Upisom akcija Elektroprivrede Srbije u Centralni registar hartija od vrednosti, ovo preduzeće je zvanično promenilo status iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo.
19.04.2023
EPS za 130 godina preživeo ratove i bombardovanje, ali ne i politiku
Elektroprivreda Srbije (EPS) 6. oktobra ove godine proslaviće 130. rođendan.
07.04.2023
Cena struje u Srbiji najniža na mostu, ali ne i na ćupriji
Trenutna najjeftinija struja u Srbiji može se opisati i poznatom narodnom izrekom: "Ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji".
29.03.2023
Naftovod ojačava privredne veze Vučića i Orbana
Na prvoj sednici Strateškog saveta za saradnju Srbije i Mađarske na Paliću, održanoj u utorak, potpisano je 12 bilateralnih sporazuma.
20.06.2023
Počeli pregovori Srbije sa Azerbejdžanom o nabavci gasa
Srbija je zvanično započela razgovore sa Azerbejdžanom u vezi sa nabavkom gasa iz Kaspijskog regiona, potvrdila je u utorak ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović.
09.05.2023
"Potrebno je dalje povećanje cena struje i gasa", naglašava MMF u izveštaju. Nalažu da prvo povećanje cene usledi u novembru, a drugo sledeće godine. Ukazuju da je važno da se tokom sledeće godine eliminišu sve fiskalne subvencije energetskim državnim preduzećima, a da država u narednim godinama finansira samo preko potrebne investicije.
Povećanje cene za privredu neće smanjiti konkurentnost srpske privrede
MMF primećuje i da su cene gasa i struje za privredu i dalje niske u odnosu na cene u Evropi, te ističu da dalji rast cena za privredu ne bi trebalo da utiče na konkurentnost preduzeća i generalno srpske privrede.
Važno je napomenuti i da su najveći teret rasta cena energenata u Srbiji pretrpeli upravo građani, jer je za njih povećanje bilo najveće.
Podsetimo, struja za domaćinstva je najpre poskupela u septembru prošle godine za 6,5 odsto, zatim u januaru za osam odsto, a onda u maju takođe za osam odsto. Struja za privredu poskupela je u septembru sa 75 na 95 evra po megavat-satu, a onda u maju sa 95 na 110,81 evro po megavat-satu.
Kada je reč o gasu, za domaćinstva je cena uvećana prvo u avgustu prošle godine za devet odsto, zatim u januaru za 11 odsto, a potom u maju za 10 odsto. Gas je za veliku privredu poskupeo samo u avgustu prošle godine za 12 odsto. Povećanje koje je usledilo u januaru i maju, 11 odsto i 10 odsto, odnosilo se samo na malu privredu, odnosno na one koji troše do 100.000 kubnih metara gasa.
Srbija se saglasila sa podizanjem cena
U izveštaju MMF navodi se da je vlast u Srbiji svesna izazova sa kojima se energetski sektor suočava i da je posvećena sveobuhvatnim reformama kako bi se obezbedilo stabilno i pouzdano snabdevanje energijom, poboljšala energetska efikasnost i smanjile emisije ugljen-dioksida.
"Nadležni su se saglasili da za postizanje ovih ciljeva dodatno povećaju cene struje i gasa", piše u izveštaju MMF-a.
Povećanja (ne)očekivana
Međutim, ako je suditi prema rečima predsednika Aleksandra Vučića, poskupljenje struje moglo bi biti i izbegnuto. On je početkom juna u svom obraćanju iz Moldavije rekao da ukoliko situacija u energetskom sektoru ostane ista, Srbiji neće trebati novo poskupljenje struje koje je dogovoreno sa MMF-om.
"Ne pada nam na pamet da zbog nekih drugih dižemo cene", rekao je predsednik sa Samita evropske političke zajednice u Kišinjevu.
I predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović u prezentaciji na Kopaonik biznis forumu u martu, u delu o povećanju struje, nije naveo dalje povećanje od onog koje je bilo u maju, dok je za gas naveo ono što od Srbije očekuje i MMF – povećanje u novembru ove godine i u maju sledeće godine. Tada je naveo da se očekuje da će ta povećanja iznositi po 10 odsto.
To je na istom događaju donekle potvrdio i direktor Srbijagasa Dušan Bajatović. On je tada najavio da će u 2023. godini gas u Srbiji poskupeti jednom, a verovatno i dva puta. Gas je nakon toga poskupeo u maju, a ako je prema Bajatovićevim rečima drugo poskupljenje "verovatno", onda se verovatno može očekivati u novembru.
Potrebne velike energetske investicije
Kako bi srpski energetski sektor bio stabilan, potrebne su velike energetske investicije, ukazuje MMF.
Podsećaju da je srpska vlada napravila prioritetni plan ulaganja u energetiku u narednih dve do pet godina, a koji uključuje projekte u oblasti električne energije, gasa i nafte.
"Ovi projekti imaju za cilj da poboljšaju energetsku sigurnost, stabilizuju proizvodnju električne energije i uštede energiju. Oni se kreću od projekata koji osiguravaju pouzdanu proizvodnju električne energije na bazi uglja do novog prirodnog gasa interkonektorima za diverzifikaciju snabdevanja, novog naftovoda, projekata uštede energije i zelenog razvoja infrastrukture", navodi se u izveštaju MMF-a.
Podsetimo da su neki od prioriteta države izgradnja Đerdapa 3 i Bistrice, izgradnja naftovoda do Mađarske kojim bi Srbija bila spojena na ruski naftovod "Družba" i izgradnja interkonektora sa Bugarskom odakle bi Srbija mogla da dobija gas iz Azerbejdžana. Nedavno je objavljeno da su sa tom državom počeli pregovori o nabavci gasa.
Potrebno dalje reformisanje energetskih preduzeća
MMF je ukazao da će nedavni prelazak iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo i imenovanje Nadzornog odbora sa kvalifikovanim članovima ojačati upravljanje EPS-om i podupreti njegovu buduću transformaciju.
Ističu da će tranformacija EPS-a biti razrađena u predstojećem strateškom planu restrukturiranja EPS-a, koji će biti objavljen krajem decembra ove godine.
Ovakvo razdvajanje potrebno je i Srbijagasu, kažu iz MMF-a.
(Dopunjeno pojašnjenjem u prvom pasusu.)