Cena struje za domaćinstva u Srbiji bila je najniža u Evropi u drugoj polovini 2022. godine, pokazuju podaci Eurostata. U drugoj polovini prošle godine cena struje za građane u Srbiji, bez poreza, u proseku je iznosila 0,0741 evro po kilovat-času, dok je najskuplja bila u Grčkoj i iznosila 0,4721 evro po kilovat-času.
Kada je reč o ceni struje za privredu, i tu je cena bila među najnižim u Evropi, a nižu cenu od Srbije imale su Bosna i Hercegovina i Albanija. Cena za privredu u Srbiji u proseku je iznosila 0,1171 evro po kilovat-času, dok je najskuplja bila takođe u Grčkoj i iznosila je 0,4654 evra po kilovat-času.
Bloomberg Adrija ranije je pisala da niska cena stuje na duži rok u Srbiji nije održiva i da će njeno finansiranje u budućem periodu doći na naplatu i mnogo koštati građane.
Opširnije
EPS se pohvalio rezultatima: Profit u prvom kvartalu skoro 300 miliona evra
Elektroprivreda Srbije saopštila je da je finansijski rezultat za prvi kvartal višestruko nadmašio planove i da je neto dobit dostigla čak 34,5 milijardi dinara, odnosno oko 294 miliona evra.
26.04.2023
Srbija i Mađarska osnivaju zajedničko preduzeće za trgovinu energijom
Srbija i Mađarska osnovaće zajedničko preduzeće za trgovinu energijom, koje će biti u vlasništvu "Srbijagasa" i mađarske kompanije MVM.
20.04.2023
Povišice u EPS-u pojele povećanja cene struje
Ranija povećanja cene struje pojela su prekomerna povećanja plata u EPS-u, ocenio je član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov.
29.03.2023
Od maja skuplji struja i gas za građane
Od prvog maja struja za domaćinstva biće skuplja za osam odsto, a gas za deset odsto.
28.03.2023
Cena struje u Srbiji najniža na mostu, ali ne i na ćupriji
Trenutna najjeftinija struja u Srbiji može se opisati i poznatom narodnom izrekom: "Ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji".
29.03.2023
Podaci o prosečnoj ceni gasa za domaćinstva u Srbiji u drugoj polovini prošle godine na Eurostatu nisu dostupni, dok ih je u prvoj polovini godine bilo. Osim Srbije, podaci nisu dostupni ni za Ukrajini, Tursku, Albaniju i Lihtenštajn.
Cena gasa za privredu u Srbiji u drugoj polovini prošle godine bila je među najnižim u Evropi i iznosila je 0,0447 evra po kilovat-času, a nižu cenu od Srbije imala je jedino Gruzija gde su privredici plaćali kilovat-čas po ceni od 0,366 evra.
Generalno na nivou Evropske unije, u drugoj polovini 2022. godine prosečne cene struje za domaćinstva su snažno porasle u odnosu na isti period prethodne godine, sa 23,5 evra za 100 kilovat-sati na 28,4 evra, saopštio je u sredu Eurostat.
Isto važi i za cene gasa, gde je cena povećana sa 7,8 evra za 100 kilovat-sati na 11,4 evra. Ovo su najviše postignute cene od kada Eurostat objavljuje statistiku.
"Posle značajnog rasta cena koji je počeo uoči ruske invazije na Ukrajinu i eksplodirao u drugom kvartalu prošle godine, cene struje i gasa su nedavno pokazale znake stabilizacije, delom zbog politike i intervencija EU. Zemlje EU su se odlučile za različite mere kao što su smanjenje poreza i beneficija, privremene poreske olakšice, ograničenja cena ili dodeljivanje vaučera potrošačima", navodi se u saopštenju Eurostata.
U odnosu na drugu polovinu 2021. godine, učešće poreza u računima za struju naglo je palo sa 36 odsto na 16 odsto, dok je kod gasa palo sa 27 odsto na 14 odsto. Mere koje su vlade primenile opteretile su budžete, napominje Eurostat.
U svim zemljama članicama u drugoj polovini prošle godine poskupela je struja za domaćinstva, osim na Malti (pad od tri odsto) i Holandiji (pad od sedam odsto). Cene na Malti su regulisane, a u Holandiji je vlada subvencionisala potrošače plaćanjem u gotovini i smanjenjem poreza. Najveći rast zabeležen je u Rumuniji (112 odsto), Češkoj (97 odsto) i Danskoj (70 odsto), a najmanji u Luksemburgu (tri odsto) i Austriji i Nemačkoj (po četiri odsto).
U slučaju gasa, cene za domaćinstva su porasle u svih 27 zemalja članica, a najviše u Češkoj (231 odsto), Rumuniji (165 odsto) i Letoniji (157 odsto).