Od prvog maja struja za domaćinstva biće skuplja za osam odsto, a gas za deset odsto, potvrdilo je Ministarstvo rudarstva i energetike, kao i Agencija za energetiku na svom zvaničnom sajtu.
Iz Ministarstva ističu da će cene struje i gasa za domaćinstva u Srbiji i posle korekcije prvog maja ostati među najnižim u Evropi, a pre svega, kako navode, "zbog dotacija države".
"Trenutna situacija sa energentima u Evropi najteža je u 21. veku zbog geopolitičkih dešavanja. Zato Vlada Srbije ulaže dodatna sredstva kako bi srpski energetski sistem funkcionisao nesmetano, što je i bio slučaj tokom zimske sezone. Uprkos pritiscima, izborili smo se za najnižu moguću korekciju cena struje (osam odsto) i gasa (devet odsto), koja je deo aktuelnog stendbaj aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom. Tako će, na primer prosečan račun za električnu energiju biti uvećan za oko 250 dinara", saopštilo je Ministarstvo.
Opširnije
Cena struje za privredu ne bi trebalo da se dotira
Privreda koja ne može da izdrži cenu struje koja je niža od onih u regionu nije konkurentna, izjavio je predsednik izvršnog odbora kompanije Meter&Control Aleksandar Skulić.
13.03.2023
Vujović: Podigao bih cene energenata uz model pomoći
Kad porastu cene energenata, to je šok kom se morate prilagoditi, kaže konsultant Svetske banke Dušan Vujović.
09.03.2023
Mogu li EPS i Srbijagas od kočničara da postanu pokretači privrede
Loše poslovanje Elektroprivrede Srbije i Srbijagasa od početka energetske krize do sada koštalo je građane Srbije oko 2,4 milijarde evra.
06.03.2023
Višedecenijski plan da TENT greje Beograd i dalje samo na papiru
U poslednjih šest godina državni i gradski zvaničnici potpisali su niz sporazuma, kako su naglašavali, važnih za početak izgradnje ovog toplodalekovoda.
15.03.2023
Cene energenata čine srpsku privredu konkurentnom - preko leđa građana
Niske cene struje i gasa godinama su jedan od ključnih tegova na vagi stranih investitora prilikom odabira Srbije za investicionu destinaciju.
06.01.2023
Kako bi pomogli socijalno ugroženim potrošačima u Ministarstvu kažu da su u budžetu izdvojene čak četiri milijarde dinara. Ministarstvo apeluje na lokalne samouprave da svima koji imaju pravo na status energetski ugroženog kupca pomognu da se prijave, kako bi ostvarili značajna umanjenja računa.
Ministarstvo poziva građane da se odgovorno ponašaju prema električnoj i toplotnoj energiji. "Štedite, jer uštedama pomažete sebi, vašem novčaniku i dajete dobar primer vašoj deci. Hvala građanima za 10 odsto uštede električne energije u periodu od oktobara do januara. Država će nastaviti da subvencioniše poboljšanje energetske efikasnosti širom zemlje, a ubrzo će biti raspisan novi javni poziv."
Prethodno povećanje cena i struje i gasa bilo je prvog januara, kada je struja za domaćinstva uvećana takođe za osam odsto, dok je gas poskupeo i za građane, i za privredu za 11 odsto.
Novo povećanje je očekivano jer su ga mesecima unazad najavljivali srpski zvaničnici, navodeći da je to bio zahtev Međunarodnog monetarnog fonda.
"Tokom 2023. godine biće još dva poskupljenja struje", najavio je početkom godine ministar finansija Siniša Mali, koji je dodao da je to dogovoreno sa MMF-om. "Ta poskupljenja biće daleko manja od poskupljenja u Evropi."
Cena struje za domaćinstva trenutno iznosi oko 47 evra po megavat-satu, a za privredu 95 evra po megavat-satu. Cena struje za privredu nije poskupela od septembra prošle godine.
I direktor Srbijagasa Dušan Bajatović pripremio je nedavno građane na novo poskupljenje gasa. On je na Kopaonik biznis forumu rekao da će se poskupljenje odnositi i na građane, i na privredu.
Kao razlog poskupljenja, Bajatović je naveo da Srbijagas na domaćem tržištu gas prodaje po znatno nižoj ceni nego što je plaća dobavljačima.
Naglasio je i da gas neće poskupeti pre prvog maja, kao i da to poskupljenje neće biti veće od 10 odsto.