Privreda koja ne može da izdrži cenu struje koja je niža od onih u regionu nije konkurentna i mislim da ne bi trebalo da bude subvencionisana od Elektroprivrede Srbije (EPS), izjavio je predsednik izvršnog odbora kompanije Meter&Control Aleksandar Skulić.
U izjavi za Bloomberg Adria TV, Skulić kaže da su poskupljenja struje u Srbiji od prvog januara i ona koja su najavljena u narednih 18 meseci manja od onih donetih u evropskim zemljama. Kumulativno, dodaje, cena struje u Srbiji će i nakon toga biti među najnižim u Evropi.
"Mislim da privreda koja ne može da izdrži cenu električne energije koja je niža od onih u regionu, i tu mislim na Bugarsku, Rumuniju i okolne zemlje, ne mislim čak ni na Sloveniju, Nemačku ili Zapadnu Evropu, nije konkurentna i mislim da ne treba da bude subvencinisana od EPS-a", rekao je Skulić.
Opširnije
Vujović: Podigao bih cene energenata uz model pomoći
Kad porastu cene energenata, to je šok kom se morate prilagoditi, kaže konsultant Svetske banke Dušan Vujović.
09.03.2023
Mogu li EPS i Srbijagas od kočničara da postanu pokretači privrede
Loše poslovanje Elektroprivrede Srbije i Srbijagasa od početka energetske krize do sada koštalo je građane Srbije oko 2,4 milijarde evra.
06.03.2023
EPS demantuje Fiskalni savet – čija računica je realnija?
Direktor Elektroprivrede Srbije Miroslav Tomašević oglasio se u utorak otvorenim pismom i stao u odbranu preduzeća na čijem je čelu.
08.03.2023
Rajaković o EPS-u: Ostaviti ugalj u prošlosti i uposliti stručan kadar
EPS se mora ozbiljno reformisati, ocenjuje profesor Elektrotehničkog fakulteta Nikola Rajaković.
29.12.2022
Osnovna prva regionalna berza struje za centralnu i jugoistočnu Evropu
Alpsko-jadransko dunavska berza električne energije (ADEX) je prva regionalna berza struje za Centralnu i Jugoistočnu Evropu.
27.12.2022
Ističe da bi dodatna sredstva pomogla EPS-u i Elektrodistribuciji Srbije (EDS) u novim investicijama.
Na pitanje kako vidi kretanje cene struje na slobodnom tržištu, Skulić kaže da je nezahvalno davati bilo kakve prognoze s obzirom na to da su prošle godine cene prelazile 500 evra po megavat-satu.
"Na cenu električne energije primarno utiče cena prirodnog gasa i tu postoji velika korelacija, tako da očekujem da će na cenu struje dodatno uticati cena gasa na holandskoj TTF berzi i cena CO2 sertifikata", rekao je Skulić.
Prema tome, dodao je da očekuje da će cena struje u naredne dve godine, ako ne bude bilo spoljnih šokova, biti iznad 100 evra po megavat-satu.
Ističe da će srednjoročno potrošnja struje nastaviti da raste zbog porasta broja stanovnika, ekonomskog razvoja, urbanizacije i sektora kao što su industrija i transport.
"U naredne dve decenije očekuje se da će potražnja, odnosno potrošnja električne energije na globalnom nivou porasti za nekih 50 odsto u odnosu na danas. Rast proizvodnje će zbog toga biti veliki izazov, posebno jer fosilna goriva treba zameniti obnovljivim", zaključio je Skulić.