Pojedini srpski privrednici ovih dana zaključuju nove ugovore sa Elektroprivredom Srbije (EPS), ali je u njima cena struje povećana. To povećanje, pored toga što će dodatno opteretiti privrednike, uticaće i na rast inflacije i pad izvoza.
Cena struje za privredu iznosila je 94 evra po megavat-satu, sada će se ona razlikovati u zavisnosti od toga kakav ugovor kompanije zaključe. Iz EPS-a su potvrdili da je u toku zaključenje novih ugovora, ali nisu precizirali koliko će struja za privrednike poskupeti.
"U skladu sa novim metodologijama formiranja cena električne energije za komercijalne kupce, koje su usvojene u septembru prošle godine, u toku su ugovaranja sa kupcima kojima ističu prethodni ugovori. Nove metodologije za formiranje cena doprinose efikasnijem ugovaranju sa kupcima na otvorenom tržištu u uslovima konkurencije, uzimajući u obzir kriterijume kao što su najniža cena električne energije, rok plaćanja i sigurnost snabdevanja. Sada se prate kretanja na tržištu, i to u oba smera, i kod padova, ali i kod skokova cena", naveli su iz EPS-a.
Opširnije

Najveći solarni park u Srbiji priključen na mrežu
Izraelska kompanija Nofar Energy uspešno je integrisala svoj solarni park u opštini Ada u srpsku elektrodistributivnu mrežu.
06.03.2025

Broj srpskih prozjumera za manje od godinu dana porastao za 75 odsto
U Registar prozjumera Elektrodistribucije Srbije registrovano više od 4.300 kupaca-proizvođača električne energije.
24.02.2025

Kompanije će moći da prodaju energiju i tako ozelene svoj portfolio
Još jedna od novina koju su nam donele izmene i dopune Zakona o energetici je i koncept aktivnog kupca.
23.12.2024

Regulisanje cena struje i gasa na 'cost-benefit' klackalici
Privreda u Adria regionu je bila zaštićena od strmog rasta, ali ne i od rasta cena gasa i električne energije.
28.10.2024
Kako su naveli iz ove kompanije, EPS sada kupcima prilikom ugovaranja nudi više načina obrazovanja cena električne energije za koje kupci mogu da se opredele, na primer, fiksne cene za ceo period snabdevanja, cene sa mogućnošću periodičnog korigovanja (nekoliko meseci) u zavisnosti tržišnih uslova.
Cene mogu biti i promenljive i bazirane na ostvarenim cenama na referentnoj berzi (svakog meseca druga cena), gde će kupci, u zavisnosti od odabranog i ugovorenog modela moći i da upravljaju svojom potrošnjom i time uštede.
Bloomberg Mercury
Povećanje zavisi od potrošnje i dogovora sa EPS-om
Međutim, prema rečima pojedinih privrednika, novo povećanje kretaće se između osam i 12 odsto, u zavisnosti od toga koliki je kompanija potrošač i šta ugovori sa EPS-om.
Među kompanijama koje su već zaključile novi ugovor o snabdevanju električnom energijom nalazi se i "Metalac". Predsednik Nadzornog odbora i predsednik Metalac Grupe Dragoljub Vukadinović rekao je za Bloomberg Adriju da su oni zaključili ugovor i da su zadovoljni uslovima koje su dogovorili.
"Zadovoljni smo ugovorom. S obzirom na to kako se kreću cene na tržištu, dobili smo neku najpovoljniju cenu, ali to nije ni čudno s obzirom na to da smo mi najveći potrošač električne energije u ovom region i da smo najbolji platiša", kaže Vukadinović.
Vukadinović nije želeo da otkrije kakvu su ponudu dobili od EPS-a, ni koja je cena struje koju će plaćati u narednih godinu dana, ali kaže da ih nije toliko iznenadilo poskupljenje.
Depositphotos
"Došlo je do ukupnog povećanja cene energenata, nije samo problem struja, problem je i povećanje cene gasa, uglja, svih tih parametara koji utiču na proizvodnju električne energije. Mi bismo voleli da su cene ostale iste, ali nisu", navodi on.
U skladu sa Zakonom o energetici privreda ugovara snabdevanje električnom energijom na komercijalnom tržištu i svaka kompanija pored EPS-a može da izabere svog snabdevača, a licencu prema podacima Agencije za energetiku ima 80 snabdevača.
Cene proizvodnje nastaviće da rastu
Cene struje za privrednike u protekle tri godine menjala se nekoliko puta. Tokom 2022. godine ona je iznosila 95 evra po megavat-času, 2023. godine povećana je na 110,81 evro, a zatim je u maju 2024. godine smanjena za 20 procenta. U septembru prošle godine je usvojena nova metodologija obračuna koja se sada primenjuje u novim ugovorima.
I dok su neki privrednici zadovoljni, a neki baš i nisu ponudom koju su dobili od EPS-a, činjenica je da će to dodatno opteretiti kompanije. Dragoljub Rajić, koordinator Mreže za poslovnu podršku, kaže za Bloomberg Adriju da je od početka godine došlo do povećanja 13 različitih nameta za privredu, među njima su i cene komunalnih usluga.
"Sad sa ovim povećanjem cene struje mi samo dodajemo još jedno novo povećanje i to će definitivno uticati na to da cene proizvodnje nastave da rastu. S druge strane imamo i fiksni kurs dinara koji je doveo do toga da su za našu privredu troškovi duplirani u odnosu na period pre pandemije virusa korona", objašnjava Rajić.
Rajić ističe i da je politika fiksnog kursa i stalno povećanje troškova poslovanja, direktno uticalo na to da Srbija više nije atraktivna ni za domaće ni za strane izvoznike.
"Posledice svega ovoga biće dalji pad izvoza, i s druge strane rast domaće inflacije. Jer privrednici će, naravno, to pokušati da kompenzuju time što moraju da dignu cene svojih proizvoda i u Srbiji, ali, naravno, i cene izvoza", zaključuje on.