Do sada je u Srbiji struja mogla da se proizvodi iz obnovljivih izvora za sopstvene potrebe, a od sada će višak energije moći da se prodaje i to će najviše značiti kompanijama.
Tu novinu donose izmene i dopune Zakona o energetici, koji uvodi novu kategoriju - aktivni kupac. On proizvodi struju za sopstvene potrebe, a višak može da proda svom snabdevaču ili nekom drugom na tržištu.
Aktivni kupci mogu biti domaćinstva ili privrednici koji proizvode sopstvenu električnu energiju, najčešće iz solarnih elektrana.
Opširnije
Hoće li dinamičke tarife promeniti pravila igre na tržištu električne energije
Da bi one počele da se primenjuju, potrebno je da se steknu određeni uslovi, međutim i dalje je nepoznanica kada će se to dogoditi.
16.12.2024
Cena struje po novoj metodologiji - šta to znači za privredu?
Elektroprivreda Srbije usvojila je nove metodologije formiranja cena električne energije za kupce na komercijalnom snabdevanju, odnosno za privredu.
04.09.2024
U Srbiji se isplati biti prozjumer: računi za struju niži i do 70 odsto
Iskustva kupaca-proizvođača (prozjumeri) u Srbiji kažu da se postavljanje solarnih panela na krovu porodične kuće isplati i da se na računima za struju može uštedeti i do 70 odsto.
29.08.2024
Zašto kompanije za solare čekaju i do godinu i šta se menja 1. jula
I dok građani ceo postupak postavljanja solarnih panela i priključenja na mrežu mogu da završe za manje od mesec dana, kod pojedinih kompanija period sticanja statusa prozjumera obično je duži.
28.06.2024
"Aktivni kupac nije pasivan prema sistemu iz kojeg samo dobija električnu energiju za potrošnju, nego ima aktivni odnos prema sistemu i tržištu. Oni mogu da proizvode i skladište električnu energiju, da je vrate u mrežu dodatno zarade, mogu da prilagode svoju potrošnju i da je promene ako im je to isplativije u dogovoru sa svojim snabdevačem", navode iz Ministarstva rudarstva i energetike.
U našem sistemu je i pre izmena zakona bilo moguće proizvoditi struju za sopstvene potrebe. To su prozjumeri koji imaju mogućnost da višak struje koju proizvedu koriste za umanjenje računa za struju. Međutim, oni višak struje nisu mogli da prodaju i upravo je to glavna razlika između aktivnog kupca u prozjumera – aktivni kupac prodaje višak struje, dok prozjumer mora da je čuva za sebe.
"Krajnji kupac koji ima status kupca proizvođača ne može da bude i aktivni kupac u isto vreme. Ali krajnji kupac može da izabere jedan od ta dva statusa", objašnjavaju iz ministarstva.
Aktivni kupac neće biti u obavezi da komercijalizuje višak kroz neto obračun, već će imati slobodu da pronađe drugi modalitet kako će da valorizuje taj višak. Jedna od razlika je u tome što su aktivni kupci balansno odgovorni za greške u prognozi proizvodnje, a prozjumeri nisu. To znači da prozjumer nema motiv da svoje ponašanje prilagodi održavanju stabilnosti sistema.
Željko Marković, stručnjak za energetiku iz Saveza energetičara, kaže za Bloombreg Adriju da koncept aktivnog kupca najviše znači kompanijama.
"Uvođenje ovog koncepta je dobro, i one kompanije koje imaju resurse i mogućnosti sigurno će da iskoriste to ne bi li pre svega ozelenile svoj portfelj. Mnoge kompanije vode računa o svom ugljeničnom otisku, ESG standardima, tako da će njima ovo dobro doći", kaže Marković.
Bankarske garancije
Jedna od novina u zakonu jeste i uvođenje bankarske garancije prilikom priključivanja na mrežu. A nju će morati da imaju svi proizvođači električne energije čija je instalisana snaga veća od 400 kW. Kako objašnjavaju iz ministarstva, tim garancijama investitori se u suštini obavezuju da završe elektranu u određenom roku, a garancija će se naplaćivati u zavisnosti od stepena realizacije projekta.
Aktivan kupac koji bude proizvodio više od pet megavata moraće da obezbedi skladištenje. U dopunama Zakona o energetici se navodi da "u slučaju da aktivni kupac planira da izgradi elektranu i/ili skladište električne energije, operator sistema je dužan da utvrdi da se proizvodnja i skladištenje električne energije odvijaju u određenim granicama. Kao i da su elektrana i/ili skladište povezani na unutrašnje instalacije objekta sa ili bez mogućnosti da višak električne energije isporuče u sistem, kao i da instalisana snaga elektrane nije veća od odobrene snage priključka za smer preuzimanja električne energije objekta kupca iz mreže".
Iskustva prozjumera govore da se u Srbiji isplati proizvoditi energiju za sopstvene potrebe. Na računima za struju se može uštedeti i do 70 odsto, a investicija se može povratiti za šest do sedam godina. Trenutno ima nešto više od 4.000 prozjumera. I zainteresovanost za koncept aktivnog kupca, naročito među kompanijama, velika je, pa se očekuje da će i njih biti dosta.
Ovim konceptom menja se paradigma ponašanja kupaca ili potrošača struje u sistemu. Aktivni kupac je koncept koji treba da motiviše potrošače da budu aktivni na dva načina: da bolje upravljaju svojom potrošnjom i da svoju sposobnost da prilagode potrošnju potrebama sistema unovče na tržištu prodajom te fleksibilnosti.