Uvođenje dinamičkih tarifa za električnu energiju predstavlja jednu od ključnih novina u izmenama i dopunama Zakona o energetici. Cilj ovog novog koncepta koji je izazvao nedoumice kod nekih potrošača jeste usklađivanje sa savremenim zahtevima tržišta energije. Da bi one počele da se primenjuju, potrebno je da se steknu određeni uslovi, međutim, i dalje je nepoznanica kada će se to dogoditi.
Potrošači u Srbiji mogu da koriste jednotarifno i dvotarifno brojilo. Oni koji imaju dvotarifna brojila već decenijama plaćaju struju po višoj i nižoj tarifi, a u zavisnosti od potrošnje pripadaju jednoj od tri zone - zelenoj, plavoj ili crvenoj. U toku dana struja je skuplja, dok se tokom noći ona plaća po nižoj ceni. Poznato je i da se vreme kada počinje obračun jeftinije struje razlikuje u zavisnosti od dela zemlje. U centralnoj Srbiji jeftina struja obračunava se od 22 do šest ujutru, u Vojvodini kreće sat kasnije i traje do sedam, dok u Beogradu nastupa od ponoći i traje do osam sati ujutru.
Ono što je važno istaći jeste da postojeće tarife neće prestati da postoje uvođenjem dinamičkih tarifa, koje se u Zakonu o energetici nazivaju "ugovor o promenljivoj ceni električne energije". Dinamičku tarifu moći će da koriste i građani i privreda.
Opširnije
Sigurnija zima uz Kostolac: iz novog termobloka 2,5 milijardi kilovat-sati struje godišnje
"Kostolac B3" je prvi veliki proizvodni kapacitet Elektroprivrede Srbije posle više od 30 godina.
28.11.2024
Impresivan trend rasta Končara: prihodi porasli za 22,2 odsto
Potražnja za proizvodima i projektima u vezi sa električnom energijom bila je stabilna tokom prvih devet meseci 2024. godine
31.10.2024
Cena struje po novoj metodologiji - šta to znači za privredu?
Elektroprivreda Srbije usvojila je nove metodologije formiranja cena električne energije za kupce na komercijalnom snabdevanju, odnosno za privredu.
04.09.2024
Srbija troši za 30 odsto više struje nego pre godinu dana
Elektrodistributivni sistem u Srbiji je stabilan, rekla je vršilac dužnosti direktora EDS Biljana Кomnenić.
16.08.2024
Počela proizvodnja energije za domaćinstva spaljivanjem otpada u Vinči
Beo Čista Energija izgradila je u Vinči više novih postrojenja za upravljanje otpadom, odlaganje, tretman i ponovno korišćenje
04.07.2024
Željko Marković, stručnjak za energetiku iz Saveza energetičara, kaže za Bloombeg Adriju da u Evropi postoji oko 600 različitih tarifa, od kojih su 17 odsto dinamičke. Po broju dinamičkih tarifa prednjače nordijske zemlje, a neke vrste tih tarifa ima i Nemačka.
"To su tarife koje nudi snabdevač, to vam je kao kada birate tarifu za mobilni telefon, uzimate ono što odgovara vašim potrebama. Mogućnost postojanja dinamičkih tarife za kupce može biti dobra stvar, donosi određene benefite jer potrošnja može da se meri na nivou sata", kaže Marković.
Šta su dinamičke tarife
Dinamičke tarife za električnu energiju znače da se cena električne energije koju plaća kupac menja u određenom periodu u zavisnosti od ponude i tražnje. U zavisnosti od mogućnosti primene, ove promene mogu biti po danima, ali i po satima u okviru jednog dana, objašnjavaju iz Ministarstva rudarstva i energetike.
Kako navode, ovaj sistem pomaže uravnoteženju upotrebe energije i podržava mrežu podsticanjem korisnika da prebace potrošnju na manje opterećene periode, kada bi cena električne energije bila niža u odnosu na periode sa većom potrošnjom.
Ovo u praksi znači da će visina računa zavisiti od toga koliko ste struje trošili u trenutku kada je ona bila najjeftinija na berzi ili kada je bila najskuplja. Takođe, iako potrošnja ostane ista, visina računa bi mogla da se razlikuje. A da bi se sve to adekvatno obračunalo, u svom domu morate imati pametno brojilo.
Preduslovi za njihovo uvođenje
Upravo je instaliranje pametnih brojila jedan od uslova za uspešno uvođenje dinamičkih tarifa. Da bi one počele da se primenjuju, potrebno je ispuniti niz regulatornih, tržišnih i tehničkih uslova. Pre svega, neophodno je obezbediti digitalizaciju mreže koja omogućavaju precizno praćenje potrošnje i blagovremenu dostupnost informacija o promenama cena.
Kako navode iz ministarstva, u ovom trenutku udeo pametnih brojila u Srbiji iznosi 16 odsto, što je više nego u nekim razvijenim evropskim zemljama.
"Tokom prethodne godine, uz podršku Evropske unije, ugrađeno je 522.000 pametnih brojila, a obezbeđena su sredstva za još 665.000 brojila."
Marković kaže da ne očekuje da će tarife brzo zaživeti, ali možda bi mogao da se pronađe neki model da se dinamičke tarife ponude i pre završetka ugradnje pametnih brojila, onima koji ih imaju.
"Naravno to sve zavisi od snabdevača. EPS se trenutno koncentrisao na izgradnju infrastrukture, tj. zamenu brojila, međutim, da bi ove tarife mogle da se primenjuju, potrebno je i postojanje dodatnih servisa. To, između ostalog, podrazumeva i razvijanje aplikacije za mobilne telefone kojom bi iz sata u sat mogla da se prati potrošnja struje", objašnjava on.
Ministarstvo nije preciziralo tačan datum početka primene dinamičkih tarifa, ali je naglašeno da će proces uvođenja zavisiti od brzine ispunjavanja preduslova. Kako kažu, "učesnici na tržištu treba da prepoznaju potencijalne koristi od zaključivanja ugovora s promenljivom cenom".
"Svakako je najvažnija uloga snabdevača da svoju poslovnu politiku prilagode i u nju ugrade ovaj model ugovora. Očekujemo da EPS, kao kompanija u vlasništvu države, razmotri najbolje opcije za građane i privredu, ali i za funkcionisanje energetskog sistema", kažu iz Ministarstva.
Usaglašavanje s evropskim standardima
Uvođenje ovih tarifa je, prema rečima ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović, pre svega usaglašavanje s evropskom regulativom.
"Mi smo uveli crvenu i zelenu tarifu pre 30 godina. Ono što je bitno da energetski budemo ekonomičniji i racionalno trošimo energiju. Ovakve tarife zahtevaju i digitalizaciju, zbog toga nastavljamo sa zamenom brojila", rekla je ministarka za RTS.
Jedna od prednosti dinamičkih tarifa jeste da one mogu da donesu određene finansijske uštede, jer praćenjem cena struje u toku dana potrošač može da kalkuliše, i poveća potrošnju onda kada je ona najjeftinija. Takođe, ravnomernije korišćenje energetskih resursa smanjuje opterećenje mreže i potrebu za angažovanjem skupljih izvora energije.
Međutim, uvođenje ovih tarifa je ambiciozni plan koji može da potraje, jer postavljanje pametnih brojila i digitalizacija mreže zahteva vreme i značajna ulaganja. Važno je i da građani budu što bolje informisani o prednostima i načinima korišćenja dinamičkih tarifa, i da prepoznaju njene benefite, kako bi odabrali da ima se struja obračunava na ovaj način.