Iz novog termobloka "Kostolac B3" godišnje će se dobijati do 2,5 milijardi kilovat-sati električne energije. Ovo je prvi veliki proizvodni kapacitet Elektroprivrede Srbije posle više od 30 godina, a to preduzeće je nedavno dobilo i odobrenje Vlade Srbije da "Blok 3" preuzme od kineskog izvođača radova.
Ovaj blok gradio je kineski CMEK (engl. China Machinery an Engineering Corporation), a rok za završetak radova je dva puta pomeran. Kineska kompanija je radove na izgradnji počela u novembru 2017. godine, a blok je trebalo da bude izgrađen najpre 2020. godine. Međutim, iz kineske kompanije su tada za kašnjenje radova optužili ograničenja nastala zbog virusa korona, pa je dat novi rok - kraj 2022, ali ni tada nije počeo sa radom.
Kao razlog za novo kašnjenje iz Ministarstva rudarstva i energetike su ranije za Bloomberg Adriju izjavili da je "u pitanju veliki i složen objekat sa najsavremenijom tehnologijom kako proizvodnje, tako i bezbednosti i zaštite životne sredine, koji je građen u vreme pandemije virusa korona i sukoba na istoku Evrope".
Opširnije
Vetropark "Kostolac" koštaće 144 miliona evra, EU i Nemačka pomažu finansijski
Finansiranje izgradnje prve vetroelektrane EPS definisano je potpisivanjem sporazuma između EPS-a, nemačke KfW banke i EU.
29.01.2024
Kostolac B3 posle troje ministara konačno na mreži u novoj sezoni?
Posle više od tri decenije, srpski energetski sistem mogao bi ove zime biti jači za novi termoblok, s obzirom na to da je prethodni pušten u rad 1991. godine.
05.08.2024
Cena struje po novoj metodologiji - šta to znači za privredu?
Elektroprivreda Srbije usvojila je nove metodologije formiranja cena električne energije za kupce na komercijalnom snabdevanju, odnosno za privredu.
04.09.2024
Srbija troši za 30 odsto više struje nego pre godinu dana
Elektrodistributivni sistem u Srbiji je stabilan, rekla je vršilac dužnosti direktora EDS Biljana Кomnenić.
16.08.2024
Počela proizvodnja energije za domaćinstva spaljivanjem otpada u Vinči
Beo Čista Energija izgradila je u Vinči više novih postrojenja za upravljanje otpadom, odlaganje, tretman i ponovno korišćenje
04.07.2024
Iz ovog odgovora može se zaključiti da je za drugo kašnjenje krivac bio rat u Ukrajini, tačnije energetska kriza i inflacija koju je rat prouzrokovao. Poslednji rok dat za jesen 2024. godine je ispoštovan, uspešno je sproveden probni rad, a kako za Bloomberg Adriju navode iz EPS-a, blok već daje dodatnu sigurnost i stabilnost elektroenergetskom sistemu Srbije. Njegova snaga je 350 megavata, a ukupna proizvodnja biće od 2,2 do 2,5 milijardi kilovat-sati godišnje.
"Pre preuzimanja upravljanja od kineskog izvođača urađena je obimna dokumentacija. Reč je o 1.000 do 1.050 svezaka koje, kada bi se složile u stan veličine 120 kvadrata, bio bi do vrha napunjen. Novo EPS-ovo postrojenje ima i jednogodišnju garanciju koja obavezuje kineskog investitora da reaguje u slučaju bilo kakvih kvarova i poremećaja u radu", kažu iz Elektroprivrede Srbije.
Vrednost projekta 618 miliona dolara
Kako navode iz ovog preduzeća, projekat se realizuje na osnovu međudržavnog sporazuma Srbije i Kine o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture. Ukupna vrednost projekta je 715,6 miliona dolara, od čega su ulaganja u izgradnju novog bloka B3 – 618 miliona dolara, dok je projekat povećanja proizvodnje uglja na kopu Drmno vredan 97,6 miliona evra.
Podsetimo, kineska Exim banka obezbedila je 85 odsto novca za finansiranje projekta, a 15 odsto Elektroprivreda Srbije. Rok otplate je 20 godina, uključujući i grejs period od sedam godina, a fiksna kamata je 2,5 odsto godišnje. U TE "Kostolac B" u okviru prve faze projekta završene su revitalizacije blokova B1 i B2, koji sada proizvode struju snagom od 700 megavata, a izgrađeno je i novo postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović nedavno je izjavila da će za Srbiju ovaj projekat značiti veću energetsku sigurnost ne samo ove zime već i u godinama koje dolaze.
"Blok B3" trebalo bi, prema nacrtu "Strategije razvoja energetike Srbije do 2040. sa projekcijom do 2050. godine", da bude poslednji izgrađeni termoblok. Cilj vlade je i da se mazut i ugalj iz grejanja izbace do 2040. i poboljša sigurnost dotoka nafte i gasa. Ako se vlada bude držala ovog plana, planirani radni vek "Bloka B3" u Kostolcu mogao bi da bude 15 godina. Bloomberg Adria je pitala EPS koliko će raditi ovaj blok, međutim odgovor na to pitanje nismo dobili.
Blok izgrađen prema ekološkim standardima
Izgradnja termobloka izazvala je zabrinutost nekih ekoloških organizacija zbog potencijalnog negativnog uticaja na životnu sredinu, i mogućeg povećanja emisije štetnih gasova i čestica. Međutim, iz EPS-a navode da je sve projektovano prema najstrožim evropskim standardima, tehnologijama i važećim tehničkim propisima.
"Emisije će biti u skladu sa najstrožim ekološkim standardima - sumpor dioksid (SO2) - 150 mg/m3, azotni oksidi - 200 mg/m3, a praškaste materije - 10 mg/m3, a tokom garantnih ispitivanja postignute su čak i manje vrednosti emisija", kažu iz EPS-a.
Ovo preduzeće je nedavno pokrenulo proces zatvaranja dve najstarije termoelektrane, "Kolubare A" i "Morave", a raspisan je tender za idejno rešenje za konzervaciju i procenu uticaja na životnu sredinu. "Kolubara A" ima snagu 271 megavat i ona je najstarija termoelektrana u Srbiji izgrađena pre skoro 70 godina u okviru Rudarskog basena "Kolubara". "Morava" u Svilajncu radi više od 50 godina i ima mogućnost da sagoreva različite vrste uglja.
Nakon što ove elektrane budu ugašene, plan je da se njihova lokacija iskoristi za izgradnju solarne elektrane. U prilog ovome ide i činjenica da se u Reformskoj agendi na indikativnoj listi projekata koji će biti predloženi za finansiranje iz Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF), nalazi i projekat izgradnje solarnih elektrana Kolubara A i Morava. Kako se navodi u agendi, projekat izgradnje solarne elektrane "Kolubara A" vredi 80,14 miliona, dok je vrednost projekta "Morava" 50.13 miliona evra.