Finansiranje izgradnje prve vetroelektrane Elektroprivrede Srbije (EPS), vrednosti 144 miliona evra, definisano je u ponedeljak potpisivanjem sporazuma između EPS-a, nemačke KfW banke i Evropske unije.
Izgradnja vetroparka "Kostolac" finansiraće se kreditom nemačke razvojne banke KfW u iznosu od 80 miliona evra i grantom od 1,8 miliona evra, kao i grantom od 30 miliona evra od Evropske unije preko Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF). Preostalih 32,2 miliona evra obezbediće EPS.
Vetropark "Kostolac" biće kapaciteta 66 megavata, odnosno njegovih 20 vetroturbina biće dovoljno da zelenom energijom snabdeva oko 30.000 domaćinstava. Vetropark će se nalaziti na mestu iscrpljenih površinskih kopova i odlagališta termoelektrana i kopova Kostolac.
Opširnije
Zijin u Boru od 2028. sam proizvodi struju iz najvećeg OIE postrojenja
Projekat će biti ukupnog kapaciteta dva gigavata - 1.500 megavata vetroelektrana i 500 megavata solarne elektrane.
26.01.2024
'Bistricu' spremni da finansiraju Japanci, koštaće više od milijardu evra
Vrednost izgradnje Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica" procenjena je na više od milijardu evra, a Japanci su zainteresovani da finansiraju ovaj projekat.
23.01.2024
Odsumporavanje u TENT A od aprila, biće više gipsa za prodaju
Izgradnja postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u TENT A je u završnoj fazi i u probni rad biće pušteno do aprila ove godine.
18.01.2024
Prve 'ključ u ruke' elektrane za EPS grade Hyundai i UGT
Vlada Srbije odabrala je zajedničku ponudu kompanija Hyundai Engineering, Hyundai Eng. America i UGT Renewables kao najboljeg ponuđača za izgradnju pet solarnih elektrana EPS-a.
08.11.2023
Energetski sistem ne računa na RHE 'Bistrica' pre 2032.
Posle skoro pola veka od pojavljivanja prvog plana izgradnje Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica", trenutna vlada je nikad odlučnija da se ideja sa papira konačno prenese na teren.
12.10.2023
Prvi zeleni kilovati EPS-a do kraja sledeće godine
Elektroprivreda Srbije danas ne dobija niti jedan kilovat električne energije iz vetra, ali bi to uskoro trebalo da se promeni.
02.10.2023
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je da se očekuje da vetropark "Kostolac" bude priključen na mrežu i počne da isporučuje zelenu energiju građanima u prvoj polovini 2025. Dodala je da se u istom periodu očekuje završetak i EPS-ove solarne elektrane "Petka", snage 9,75 megavata. Podsetila je i da će za nekoliko meseci biti završena izgradnja TE "Kostolac B3".
"Sve tri nove elektrane u Kostolcu - TE Kostolac B3, vetropark Kostolac i solarna elektrana Petka deo su velikih ulaganja u energetski sistem koje planiramo u narednim godinama, a koje će biti završene u periodu pre EXPO 2027", rekla je ministarka nakon potpisivanja sporazuma, a saopšteno je iz Ministarstva.
Ona je podsetila i da je na javnom pozivu u oktobru 2023. godine izabran i strateški partner za gigavat samobalansirajućih solarnih elektrana, u kombinaciji sa baterijama, koji će realizovati konzorcijum predvođen južnokorejskom kompanijom Huyndai Engineering, a koji će po završetku biti u vlasništvu EPS. Više o izgradnji ovih solarnih elektrana pročitajte OVDE.
"Kod novih investicija u OIE, posebno je važno da imamo mogućnost da se proizvedena energija koristi pre svega za domaće tržište. Time će više zelene energije u našem energetskom sistemu, značiti ne samo zdraviju životnu sredinu, nego i veću energetsku sigurnost i nezavisnost Srbije, što je naš strateški cilj", navela je Đedović Handanović.
EU i Nemačka ključni partneri Srbije u energetskoj tranziciji
Ministarka je naglasila da su Evropska unija i Nemačka ključni partneri Srbije u energetskoj tranziciji. "Srbija i Nemačka uspostavile su klimatsko partnerstvo u cilju podrške našoj zemlji u sprovođenju Zelene agende EU. Sa Nemačkom uspešno sarađujemo pre svega u sektoru daljinskog grejanja, uvođenju OIE i razvoju prenosne mreže. Nemačka je od 2000. godina uložila 1,5 milijardi evra u energetski sektor", rekla je ministarka.
Dodala je da uz finansijsku podršku EU, Srbija realizuje neke od najvažnijih projekata u energetskom sektoru kao što su gasna interkonekcija sa Bugarskom i Transbalkanski koridor. "Posebno smo zahvalni na bespovratnoj pomoć od 165 miliona evra koju smo dobili prošle godine pre svega za pomoć energetski ugroženim kupcima i ulaganja u distributivnu mrežu."
Ambasador EU u Srbiji Emanuel Giaufret rekao je da EU pruža snažnu podršku Srbiji u procesu energetske tranzicije. On je istakao da ovaj projekat nije samo dokaz posvećenosti Srbije zelenoj energiji već i kamen temeljac evropskog zelenog dogovora i pravedne tranzicije, koji promoviše privredni razvoj dok čuva našu planetu i građane. Giaufret je dodao da vetropark "Kostolac" predstavlja zajednički poduhvat da se Srbija udalji od uglja.
"Ovaj projekat je samo jedan element naše šire podrške Srbiji u energetskom sektoru koja iznosi više od 500 miliona evra. Plaćali smo račune za struju ugroženim domaćinstvima i preduzećima, modernizujemo energetski sistem bolnice VMA i gradimo novi energetski auto-put koji donosi zeleniju i sigurniju energiju u Srbiju: Transbalkanski elektro-koridor. Stoga je EU najvažniji partner Srbije u oblasti energetike", rekao je on.
Ambasadorka Nemačke u Beogradu Anke Konrad rekla je da je Nemačka pouzdan partner u oblasti energetske tranzicije i da je kroz regionalno klimatsko partnerstvo dosledno fokusirana na podršku razvoju zelene energije u Srbiji, kao i na energetsko povezivanje u Evropi.
Ona je naglasila da vetropark u Kostolcu predstavlja prekretnicu jer će povećati udeo OIE u proizvodnji energije u Srbiji, a njegova godišnja proizvodnja od 187 gigavat-časova zameniće oko 95.000 tona uglja koje bi bilo potrebno za proizvodnju iste količine električne energije.