Elektroprivreda Srbije danas ne dobija niti jedan kilovat električne energije iz vetra, ali bi to trebalo da se promeni do kraja sledeće godine kada prvi vetropark državne elektroprivrede pokrene svoje elise i isporuči prve kilovate u sistem.
Vetropark Kostolac prostiraće se na mestu iscrpljenih površinskih kopova i odlagališta istoimene termoelektrane, a godišnja proizvodnja ovog pilot-projekta biće dovoljna za snabdevanje oko 30.000 stanovnika, navode iz EPS-a.
"Činiće ga 20 vetroturbina pojedinačne snage 3,3 megavata, projekat se finansira iz kredita KfW banke od 80 miliona evra i realizuje u skladu sa strateškim ciljevima za povećanje udela energije iz obnovljivih izvora energije. EPS su odobrena dodatna sredstva u iznosu od 30 miliona evra od WBIF”, objasnio je grupi novinara koji su obišli lokaciju izgradnje vetroparka, Predrag Đorđević, rukovodilac programa projekata u EPS.
Opširnije
Emiraćani i Finci u januaru počinju gradnju vetroparka Čibuk 2
Jedna od kompanija koja je pobedila na aukciji za vetroparkove i dobila tržišnu premiju je Masdar Taaleri Generation.
22.09.2023
Srbija bi mogla da postane proizvođač opreme za OIE
Evropa je iz prošlogodišnje energetske krize naučila jednu važnu lekciju – ne sme više nikada da dozvoli da postane energetski zavisna od zemalja izvan njenih granica.
21.09.2023
Srbija nakon prigovora dobija još dve solarne elektrane preko aukcija
Ministarstvo rudarstva i energetike objavilo je konačnu rang-listu o aukcijama i izveštaj za solarne elektrane.
05.09.2023
Pobednici OIE aukcija snabdevaće strujom više od 220.000 domaćinstava
Nedavno održane aukcije za obnovljive izvore energije pokazale su da u Srbiji vlada veliko interesovanje za izgradnju vetroelektrana, dok se to isto ne bi moglo reći i za solarne elektrane.
22.08.2023
Sedam novih OIE elektrana u Srbiji, Kostićeva nije među njima
Tokom protekla dva meseca investitori vetroelektrana i solarnih elektrana takmičili su se ko će na prvim aukcijama ponuditi najnižu cenu po kojoj bi prodavali struju.
17.08.2023
EPS odustao od izgradnje prve solarne elektrane
Elektroprivreda Srbije (EPS) odustala je iznenada od već pokrenutog procesa izgradnje solarne elektrane "Petka"
16.05.2022
Vetropark nije jedini kapacitet za dobijanje električne energije iz obnovljivih izvora u izgradnji, jer se paralelno radi i na prvoj solarnoj elektrani Petka, koja bi takođe trebalo da bude priključena na elektroenergetsku mrežu do kraja 2024. godine, poručuju iz EPS-a.
Iako je EPS prošle godine odložio izgradnju solarne elektrane Petka usled nepovoljnih kriznih okolnosti, ovaj elektroenergetski objekat sada je planiran da bude uključen u sistem takođe krajem sledeće godine.
Solarni paneli SE Petka prostiraće se na površini od 11,6 hektara, a planirana vrednost investicije je 1,36 milijardi dinara (11,5 miliona evra) i finansira se sredstavima EPS-a.
Prva fotonaponska elektrana u Kostolcu proizvodiće električnu energiju metodom konverzije neakumuliranog sunčevog zračenja u jednosmernu struju preko solarnih modula na bazi poluprovodničke (PV) tehnologije.
Proračuni pokazuju da je investicija u izgradnju solarne elektrane ekonomski isplativa i da je period povrata uloženih sredstava 12 godina, dok je period eksploatacije elektrane 25 godina. Posle toga, menjaju se samo paneli, dok ostaju konstrukcije, putevi i infrastruktura, koji čine značajan deo ukupnog ulaganja. Zamenom panela elektrana se revitalizuje za novih 25 godina eksploatacije.
Iako relativno simbolična sa aspekta instalisane snage, prva dva projekta u oblasti obnovljivih izvora predstavljaju početni korak ka dekarbonizaciji državne elektroprivrede, koja trpi kritike zbog prevelikog oslanjanja na ugalj.