Elektroprivreda Srbije (EPS) odustala je, makar zasad, od izgradnje solarne elektrane "Petka" u blizini puta Požarevac - Kostolac.
Tender za izvođenje radova na izgradnji Solarne elektrane - Prostorna celina "Odlagalište Petka" objavljen je 1. januara ove godine. Sada, međutim, dokumenta na Portalu javnih nabavki govore da do ispunjenja planova ipak neće doći. Javno preduzeće donelo je odluku o obustavi postupka.
Kao pravni osnov za obustavu navode se dokazivi razlozi koji nisu mogli da se predvide u vreme pokretanja postupka i koji onemogućavaju da se započeti postupak okonča.
"Nakon izvršene stručne ocene ponuda i dostavljanja predloga Naručiocu da donese Odluku o dodeli ugovora, Komisiji za javnu nabavku je od strane Uprave JP EPS predočeno da nema raspoloživih sredstava za ovu namenu. Naručilac će, imajući u vidu trenutnu situaciju u regionu pa i kod Naručioca, a posebno imajući u vidu cene nafte, naftnih derivata, uglja i električne energije sva raspoloživa sredstva nameniti za održavanje proizvodnje, odnosno za nabavku dobara, usluga i radova neophodnih za proizvodnju energije i eksploataciju uglja", piše u zvaničnoj dokumentaciji.
Dodaje se da, u skladu sa navedenim razlozima, koji nisu mogli da se predvide u vreme pokretanja postupka javne nabavke i koji onemogućavaju da se započeti postupak okonča, Komisija za javnu nabavku predlaže EPS-u da donese odluku o obustavi postupka.
Procenjena vrednost ovog predmeta (bez PDV-a) iznosi 1.046.000.000 dinara, a kao ranije izabrani ponuđač navodi se grupa firmi iz Beograda. Njihova ponuda ujedno je bila i jedina pristigla na tender. Grupu ponuđača čine: MT - KOMEX, ELGRA Vision, Tehpro, IMP - Automatika, City Road Group i Beofragment.
Konsolidovani finansijski izveštaj EPS-a za 2021. još nije objavljen, a prema dostupnom redovnom godišnjem izveštaju, preduzeće je prošlu godinu završilo sa neto gubitkom od 16,7 milijardi dinara, prvenstveno zbog decembarskih havarija i visokih cena energenata na svetskom tržištu.
Od projekta izgradnje solarne elektrane odustaje se u trenutku kada se u Srbiji nikad više nije govorilo o obnovljivim izvorima energije.
Na nedavno održanoj ceremoniji povodom početka radova na izgradnji vetroparka "Kula 2", ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović je istakla da je Srbija čvrsto opredeljena da menja svoj energetski miks. Prema njenim rečima, plan je da do 2040. minimun 40 odsto energije u našoj državi dolazi iz obnovljivih izvora.
Na sastanku sa predstavnicima EPS-a prošle nedelje, resorna ministarka ocenila je da je to javno preduzeće najvažniji energetski subjekt i da država stoji uz njega.
"Pred nama je veliki posao da se spremimo za zimu, a istovremeno treba da se uradi sve da EPS u 2023. godini bude na zdravim nogama. Takođe je veoma važno da postoji jasan plan kad je reč o investicijama, kao što su reverzibilne hidroelektrane 'Đerdap 3' i 'Bistrica', novi kapaciteti iz obnovljivih izvora energije, kako bismo bili energetski bezbedni u narednim decenijama", rekla je Mihajlovićeva, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.