Paralelno sa izgradnjom novog velikog hidrokapaciteta, srpska elektroprivreda ovih dana ulazi u novi poduhvat u oblasti obnovljivih izvora energije odabirom kompanija koje će za njen račun odabrati lokaciju, projektovati, izgraditi i po sistemu "ključ u ruke" predati EPS-u na korišćenje.
Reklo bi se dobitna kombinacija za elektroenergetski sistem koji nema iskustva sa kapacitetima koji dolaze iz sektora OIE, ali svakako najskuplji model za kompaniju koja je i dalje u 100 odsto državnom vlasništvu i čije je dugove država iz budžeta dobrano pokrivala koliko prošle godine zbog jako lošeg stanja.
Vlada Srbije odabrala je zajedničku ponudu kompanija Hyundai Engineering, Hyundai Eng. America i UGT Renewables kao najboljeg ponuđača za izgradnju najmanje pet solarnih elektrana koje će biti u vlasništvu Elektroprivrede Srbije (EPS). Pored toga, zadatak ovih kompanija biće da izgrade baterijski sistem za skladištenje energije kapaciteta 200 MW, objavljeno je u Službenom glasniku.
Opširnije
Prvi zeleni kilovati EPS-a do kraja sledeće godine
Elektroprivreda Srbije danas ne dobija niti jedan kilovat električne energije iz vetra, ali bi to uskoro trebalo da se promeni.
02.10.2023
Srpska i kineska kompanija grade solarnu elektranu u Beloj Palanci
Srpska kompanija AVR Solar Park Istok i kineska kompanija PowerChina potpisale su memorandum o razumevanju za izgradnju solarne elektrane u Beloj Palanci.
10.10.2023
Emiraćani koji grade vetropark u Srbiji zajme milijardu dolara
Kompanija Masdar, glavni operater solarnih elektrana u UAE, planira da prikupi čak milijardu dolara kroz svoju drugu ponudu zelenih obveznica.
26.09.2023
Emiraćani i Finci u januaru počinju gradnju vetroparka Čibuk 2
Jedna od kompanija koja je pobedila na aukciji za vetroparkove i dobila tržišnu premiju je Masdar Taaleri Generation.
22.09.2023
Srbija bi mogla da postane proizvođač opreme za OIE
Evropa je iz prošlogodišnje energetske krize naučila jednu važnu lekciju – ne sme više nikada da dozvoli da postane energetski zavisna od zemalja izvan njenih granica.
21.09.2023
Srbija nakon prigovora dobija još dve solarne elektrane preko aukcija
Ministarstvo rudarstva i energetike objavilo je konačnu rang-listu o aukcijama i izveštaj za solarne elektrane.
05.09.2023
Sedam novih OIE elektrana u Srbiji, Kostićeva nije među njima
Tokom protekla dva meseca investitori vetroelektrana i solarnih elektrana takmičili su se ko će na prvim aukcijama ponuditi najnižu cenu po kojoj bi prodavali struju.
17.08.2023
100 pametnih solarnih elektrana u Srbiji - struja za milion vozila
U Srbiji bi na 25 kvadratnih kilometara moglo biti instalirano čak 100 solarnih elektrana ukupne jačine od jednog gigavata.
07.08.2023
Projekat je procenjen na vrednost od 1,4 milijarde evra.
Naime, EPS je bio u potrazi za strateškim partnerima za izgradnju solarnih elektrana, a rok za prijavu istekao je 20. septembra. Ponuda kompanija Hyundai - UGT odabrana je kao najbolja, a očekuje se da će one predložiti i lokacije budućih solarnih elektrana.
Ove kompanije bi trebalo za EPS po sistemu "ključ u ruke" da razviju, izgrade i predaju u vlasništvo najmanje pet solarnih elektrana, kao i baterijske sistema za skladištenje energije, ali i prateću infrastrukturu za njihovo funkcionisanje.
Očekuje se da će se realizacijom ovog projekta obezbediti dodatni gigavat električne energije iz obnovljivih izvora, sa godišnjom proizvodnjom od 1,2 TWh.
Izgradnja bi trebalo da bude završena 2028. godine.
Ko su kompanije koje grade?
Hyundai Engineering je južnokorejska kompanija osnovana 1974. godine kao Hyundai Technology Development. Kako je objavljeno na njihovom sajtu, Hyundai Engineering primenjuje zdrave poslovne principe u svakoj fazi upravljanja projektima kako bi isporučio maksimalnu vrednost internim i eksternim stejkholderima kroz sve poslovne operacije.
Kompanija na sajtu navodi da ima 65 projekata u oko 50 zemalja sveta, a kada je reč o Evropi, trenutno razvija projekte u Nemačkoj, Rusiji, Rumuniji, Češkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Belgiji. Trenutno se na njenom sajtu ne spominje EPS-ov projekat solarnih elektrana.
UGT Renewables je američka kompanija koja na svom sajtu navodi da je partner tržištima u razvoju i ekonomijama u razvoju koje žele da diverzifikuju svoju energetsku matricu i iskoriste mnoge prednosti obnovljive energije.
"Naš inovativni, holistički pristup objedinjuje sve potrebe projekta pod jednim kišobranom, što dovodi do značajnih ušteda u vremenu, troškovima i logistici. Umesto da nudimo pristup koji odgovara svima, mi prilagođavamo svaki projekat na osnovu lokacije, lokalnih prioriteta i drugih jedinstvenih faktora", navodi UGT.
UGT ranije potpisao sporazum sa Srbijom za isti projekat
Iako je pre nekoliko dana objavljeno u Službenom glasniku da su Hyundai – UGT dobili posao za izgradnju EPS-ovih solarnih elektrana, podsećamo da je UGT ranije već potpisao sporazum o saradnji sa Srbijom upravo za isti projekat.
Naime, u avgustu 2021. godine UGT Renewables i Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije potpisali su sporazum o saradnji kojim je predviđena izgradnja fotonaponskih postrojenja u Srbiji ukupne instalisane snage jedan gigavat. Ugovor su potpisali tadašnja ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović i finansijski menadžer u UGT Renewables Piter Goodall, što je navedeno i na sajtu kompanije.
O tome svedoči i vest na portalu Predsednika Republike, a u kojoj je navedeno je da bi se te solarne elektrane prostirale na 2.000 hektara na 10 ili više lokacija. Navedeno je i da bi ovaj projekat pomogao u smanjenju CO2 za 1,9 miliona tona godišnje.
U jednoj od tadašnjih vesti objavljeno je i da je The Export-Import Bank iz SAD ponudila Srbiji 20-godišnji paket finansiranja za 85 odsto vrednosti potencijalnog ugovora o izgradnji solarnih elektrana kapaciteta jedan gigavat.
U decembru iste godine Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije donelo je odluku o izradi Strateške procene uticaja na životnu sredinu prostornog plana područja posebne namene solarnih fotonaponskih elektrana na teritoriji grada Zaječara i opštine Negotin. U toj objavi navedeno je da bi to zemljište trebalo da se koristi za izgradnju solarnih elektrana američke kompanije UGT Renewables.
EPS radi i na drugim OIE projektima
Pored ovih solarnih elektrana koje će za EPS biti izgrađene po sistemu "ključ u ruke," EPS trenutno gradi jednu solarnu elektranu i jedan vetropark u Kostolcu.
Kako je Bloomberg Adrija ranije pisala, vetropark Kostolac prostiraće se na mestu iscrpljenih površinskih kopova i odlagališta istoimene termoelektrane, a godišnja proizvodnja ovog pilot-projekta biće dovoljna za snabdevanje oko 30.000 stanovnika. Očekuje se da će vetropark biti završen do kraja sledeće godine.
"Činiće ga 20 vetroturbina pojedinačne snage 3,3 megavata, projekat se finansira iz kredita KfW banke od 80 miliona evra i realizuje u skladu sa strateškim ciljevima za povećanje udela energije iz obnovljivih izvora energije. EPS su odobrena dodatna sredstva u iznosu od 30 miliona evra od WBIF", rekao je ranije Predrag Đorđević, rukovodilac programa projekata u EPS.
Vetropark nije jedini kapacitet za dobijanje električne energije iz obnovljivih izvora u izgradnji, jer se paralelno radi i na prvoj solarnoj elektrani Petka kod Kostolca, koja bi takođe trebalo da bude priključena na elektroenergetsku mrežu do kraja 2024. godine.
Solarni paneli SE Petka prostiraće se na površini od 11,6 hektara, a planirana vrednost investicije je 1,36 milijardi dinara (11,5 miliona evra) i finansira se sredstavima EPS-a.