Negotin, Zaječar, Odžaci, Lebane, Leskovac i Bujanovac dobiće solarne elektrane čija će ukupna jačina iznositi gigavat i biće u vlasništvu Elektroprivrede Srbije (EPS). Čitav posao, po sistemu "ključ u ruke", za EPS će završiti američka kompanija UGT Renewables i južnokorejski Hyundai Engineering.
Ugovor o realizaciji ovog projekta biće potpisan danas, najavio je prošle nedelje predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon sastanka sa podsekretarom SAD za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Joseom Fernandezom u Beogradu.
Ime Jose Fernandez srpskoj javnosti postalo je poznato pre mesec dana, kada je ovaj američki podsekretar sa srpskim ministrom spoljnih poslova Markom Đurićem potpisao Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike.
Opširnije
Emiraćani i Finci obezbedili novac za izgradnju vetroparka 'Čibuk 2'
Kompanija Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i finska kompanija Taaleri Energia obezbedile su novac za izgradnju vetroparka "Čibuk 2", a uz pomoć banaka UniCredit i Erste.
24.09.2024
Profit EPS-a u prvoj polovini podbacio u odnosu na prošlu godinu
Finansijski izveštaj Elektroprivrede Srbije AD za prvih šest meseci ove godine pokazao je da je ova kompanija ostvarila profit od 32,8 milijardi dinara, što je oko 278 miliona evra.
12.08.2024
Struja iz sunca i vetra iz Azerbejdžana u Srbiju zelenim koridorom?
Zeleni koridor iz Azerbejdžana je projekat koji podrazumeva izgradnju solarnih elektrana i vetroparkova u toj zemlji, a čija bi energija zemljanim kablom preko Gruzije stizala u Evropu.
27.08.2024
U Srbiji se isplati biti prozjumer: računi za struju niži i do 70 odsto
Iskustva kupaca-proizvođača (prozjumeri) u Srbiji kažu da se postavljanje solarnih panela na krovu porodične kuće isplati i da se na računima za struju može uštedeti i do 70 odsto.
29.08.2024
Cilj Vlade Srbije: Do 2030. na mreži 3,5 GW struje iz sunca i vetra
Vlada Srbije usvojila je u četvrtak Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan za period do 2030. godine sa projekcijama do 2050. godine.
25.07.2024
Nove aukcije za OIE biće održane krajem godine, najavila ministarka
Srbija je pre dve godine na mreži imala samo 20 megavata iz solara, a do kraja godine procenjuje se da će imati 150 megavata.
05.06.2024
Srbija odabrala UGT i Hyundai za gradnju solara pre godinu
Vlada Srbije odabrala je u novembru prošle godine zajedničku ponudu kompanija Hyundai Engineering, Hyundai Eng. America i UGT Renewables kao najboljeg ponuđača za izgradnju solarnih elektrana koje bi bile u vlasništvu EPS-a. Pored toga, zadatak ovih kompanija biće da izgrade baterijski sistem za skladištenje energije kapaciteta 200 MW, objavljeno je tada u Službenom glasniku.
Projekat je procenjen na vrednost od 1,4 milijarde evra. Izgradnja bi trebalo da bude završena 2028. godine.
Ove kompanije bi trebalo za EPS po sistemu "ključ u ruke" da razviju, izgrade i predaju u vlasništvo najmanje pet solarnih elektrana, kao i baterijske sisteme za skladištenje energije, ali i prateću infrastrukturu za njihovo funkcionisanje, navedeno je tada u Službenom glasniku.
Očekuje se da će se realizacijom ovog projekta obezbediti dodatni gigavat električne energije iz obnovljivih izvora, sa godišnjom proizvodnjom od 1,2 TWh.
UGTR i Hyundai grade solarne elektrane na šest lokacija
U danu kada je u Beogradu boravio američki podsekretar Fernandez, Vlada Srbije donela je zaključak o projektu izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije u Srbiji. Time je država otvorila još jedna vrata ka realizaciji ovog projekta.
U saopštenju vlade navedeno je da je predviđena izgradnja solarnih elektrana na teritorijama opština Negotin, Zaječar, Odžaci, Lebane, Leskovac i Bujanovac.
Ističe se da projekat obuhvata razvoj, izgradnju, puštanje u pogon, upravljanje i održavanje ovih elektroenergetskih postrojenja tokom dve godine nakon izgradnje.
Solarne elektrane će se sastojati od fotonaponskih panela, nosača solarnih panela sa sistemima za praćenje kretanja sunca (tzv. trakeri), baterijskih sistema za skladištenje električne energije, kao i pripadajuće niskonaponske, srednjenaponske i visokonaponske opreme.
"Ovim projektom ostvaruju se ciljevi energetske tranzicije i ispunjavaju međunarodne obaveze, a biće eliminisana potreba za uvozom električne energije i osigurano dugoročno snabdevanje potrošača po ekonomski pristupačnim cenama", navedeno je u saopštenju Vlade Srbije.
Šta projekat znači za Srbiju
Stručnjak za energetiku Željko Marković rekao je za Bloomberg Adriju da je projekat izgradnje šest solarnih elektrana ukupne snage jedan gigavat značajan pre svega zbog toga što će Srbija dobiti nove proizvodne kapacitete, i to zelene.
Druga pozitivna strana ovog projekta jeste dekarbonizacija, ističe Marković. "Srbija ima obavezu da dekarbonizuje energetski portfelj, odnosno da stare elektrane koje rade na lignit polako povlači iz sistema u narednom periodu. Taj prelazni period je nešto duži, ali u svakom slučaju do 2040. bi trebalo da budemo klimatski neutralni. Ovaj projekat je jedan doprinos toj klimatskoj neutralnosti Srbije."
Sledeća pozitivna strana ovog projekta jeste to što će svaka solarna elektrana imati i baterijsko skladište, što će biti značajno i za fleksibilnost sistema. Prema Markovićevim rečima, to znači da će ova baterijska skladišta moći da pomognu sistemu kada se u sunčanim satima proizvede veća količina energije, a slaba je potražnja, u tom slučaju mogu se puniti baterijska skladišta ovom energijom i da se povlače u večernjim časovima kada je potražnja veća.
Još jedna u nizu pozitivnih strana jeste u tome što su te elektrane predviđene za izgradnju na jugoistoku zemlje, gde u Srbiji trenutno nema proizvodnih kapaciteta.
"Proizvodnja u Srbiji je uglavnom koncentrisana u delu oko Beograda gde je TENT, zatim Kostolac, i dalje na istoku hidroelektrana Đerdap. Imamo i nešto hidroelektrana na zapadu. Ovim projektom dobijamo jednu ravnomerniju raspodelu proizvodnje električne energije, pa će se na neki način malo smanjiti gubici u sistemu", rekao je Marković.
Na pitanje kako vidi ulazak SAD u energetski sistem Srbije i da li ovo američka pomoć kako bi se uticaj Rusije u Srbiji smanjio, Marković kaže da se to može posmatrati s te strane, ali ukazuje da će na kraju tih šest solarnih elektrana biti u vlasništvu EPS-a. "Elektrane će biti naše, a uloga američkog partnera jeste da ih izgradi i preda."
Sporazum između SAD i Srbije otvara vrata američkim investitorima
Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike potpisali su u prošlog meseca ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i podsekretar za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Jose Fernandez.
"Ovaj sporazum će proširiti mogućnosti američkih kompanija da ulažu u energetski sektor Srbije, uključujući promovisanje američkih investicija koje će ojačati strateško partnerstvo SAD i Srbije", pisalo je u objavi State Departmenta.
Vlada SAD ovim sporazumom daje snažnu podršku američkim investitorima da ulažu u projekte čiste energije, navodi se u objavi. To znači da će se saradnja između Srbije i SAD u oblasti energetike usmeriti na investicije u zelenu energiju.
Osim kompanije UGTR, još jedna američka kompanija zainteresovana je da ulaže u srpski energetski sistem. Reč je o kompaniji Bechtel, koja je zainteresovana da učestvuje u izgradnji hidroelektrane "Đerdap 3". Bechtel je zainteresovanost za izgradnju ove hidroelektrane pokazao još 2022. godine.
Iz Ministarstva su za Bloomberg Adriju potvrdili i da je ova američka kompanija finansirala Prethodnu studiju opravdanosti za "Đerdap 3".
"Izradu studije finansirala je kompanija Bechtel na osnovu Memoranduma o razumevanju između Vlade Srbije i Bechtela kojim su preuzeli obavezu da izrade studiju o svom trošku", rekli su nedavno u Ministarstvu za Bloomberg Adriju.
Zelena energija u Srbiji
Prema Integrisanom nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period do 2030. godine sa projekcijama do 2050. godine, cilj vlade je da Srbija do 2030. godine dobija oko 3,5 gigavata energije iz sunca i vetra. Trenutna snaga elektrana iz solara i vetra iznosi oko 650 megavata.
I ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da Integrisani plan stavlja težište na ulaganja u obnovljive izvore energije.
Srbija u 2024. raspolaže sa oko 3.800 megavata instalisane snage koja se dobija zelenom energijom, podatak je Udruženja OIE. U Srbiji je trenutno izgrađeno 10 vetroparkova čija je ukupna snaga 512 megavata.
Zatim, u Srbiji instalirane solarne elektrane imaju ukupan kapacitet od oko 60 megavata, prozjumeri 74 megavata, hidroelektrane 3.100 megavata, biomasa 2,4 megavata, biogas 93,7 megavata.
Ko sve planira da ulaže u solare u Srbiji
Registar o izgrađenim solarnim elektranama u Srbiji ne postoji, ali se procenjuje da ih ima oko 200 i da je njihova ukupna snaga oko 60 megavata. To znači da je prosečna snaga solarnih elektrana u Srbiji nešto viša od tri megavata. Trenutno najveća solarna elektrana u Srbiji "DeLasol" ima snagu od samo 10 megavata.
Ovi podaci ukazuju da je dosadašnje ulaganje u solarnu energiju u Srbiji bilo izuzetno nisko. Međutim, postoje najave da bi situacija mogla biti drastično promenjena.
Pored Amerikanaca i Korejaca koji će biti zaduženi za gigavat snage solarnih elektrana za EPS, i kineska kompanija Shanghai Fengling Renewables planira u Boru da izgradi najveće OIE postrojenje u zemlji vredno dve milijarde evra.
Projekat će biti ukupnog kapaciteta dva gigavata - 1.500 megavata vetroelektrana i 500 megavata solarne elektrane, kao i fabrike za proizvodnju zelenog vodonika, kapaciteta oko 30.000 tona godišnje.
Kinezi zajedno sa firmom Miodraga Kostića trenutno grade još jedan veliki solarni projekat u Srbiji. MK Fintel Wind i kineska kompanija PowerChina grade agrosolarnu elektranu u Srbiji, a nalaziće se u Kuli. Vrednost ove investicije iznosi više od 350 miliona evra i biće jačine čak 660 megavata. PowerChina i AVR Solar Park takođe planiraju izgradnju solarne elektrane od 150 megavata u Beloj Palanci.
Samo ovih nekoliko projekata doneli bi Srbiji više od dva megavata energije iz solara.