Sporazum o izgradnji šest solarnih megaelektrana ukupne jačine jedan gigavat i baterija za skladištenje energije snage 200 megavata potpisan je u sredu u Beogradu. Na potpisivanju je rečeno da se radi o najvećem solarnom projektu u Evropi koji će drastično promeniti energetski portfolio Srbije i smanjiti troškove za minimalno 120 miliona evra godišnje u narednih 30 godina.
Ugovor su potpisali predstavnici Ministarstva rudarstva i energetike, Elektroprivrede Srbije (EPS), američke kompanije UGT Renewables i južnokorejske kompanije Hyundai Engineering, a potpisivanju su prisustvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i američki ambasador Christofer Hill.
Projekat podrazumeva izgradnju šest solarnih elektrana ukupne jačine jedan gigavat u Negotinu, Zaječaru, Odžacima, Lebanu, Leskovcu i Bujanovcu, koje će biti u vlasništvu EPS-a. Osim toga, projekat podrazumeva i instaliranje baterija za skladištenje energije snage 200 megavata. Čitav posao, po sistemu "ključ u ruke", za EPS će završiti američka kompanija UGT Renewables i južnokorejski Hyundai Engineering.
Opširnije
Amerikanci i Korejci za EPS grade solarne megaelektrane, šta to znači za Srbiju?
Negotin, Zaječar, Odžaci, Lebane, Leskovac i Bujanovac dobiće solarne elektrane čija će ukupna jačina iznositi gigavat i biće u vlasništvu Elektroprivrede Srbije.
16.10.2024
Emiraćani i Finci obezbedili novac za izgradnju vetroparka 'Čibuk 2'
Kompanija Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i finska kompanija Taaleri Energia obezbedile su novac za izgradnju vetroparka "Čibuk 2", a uz pomoć banaka UniCredit i Erste.
24.09.2024
Profit EPS-a u prvoj polovini podbacio u odnosu na prošlu godinu
Finansijski izveštaj Elektroprivrede Srbije AD za prvih šest meseci ove godine pokazao je da je ova kompanija ostvarila profit od 32,8 milijardi dinara, što je oko 278 miliona evra.
12.08.2024
Struja iz sunca i vetra iz Azerbejdžana u Srbiju zelenim koridorom?
Zeleni koridor iz Azerbejdžana je projekat koji podrazumeva izgradnju solarnih elektrana i vetroparkova u toj zemlji, a čija bi energija zemljanim kablom preko Gruzije stizala u Evropu.
27.08.2024
U Srbiji se isplati biti prozjumer: računi za struju niži i do 70 odsto
Iskustva kupaca-proizvođača (prozjumeri) u Srbiji kažu da se postavljanje solarnih panela na krovu porodične kuće isplati i da se na računima za struju može uštedeti i do 70 odsto.
29.08.2024
Cilj Vlade Srbije: Do 2030. na mreži 3,5 GW struje iz sunca i vetra
Vlada Srbije usvojila je u četvrtak Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan za period do 2030. godine sa projekcijama do 2050. godine.
25.07.2024
Šta je važno da znate ako postavljate solare na porodičnu kuću
Ukoliko želite da postanete kupac-proizvođač električne energije (prozjumer), važno je da znate i ispunite određene preduslove kako bi se ova investicija što pre povratila.
31.07.2024
Podsetimo, Vlada Srbije odabrala je u novembru prošle godine zajedničku ponudu kompanija Hyundai Engineering, Hyundai Eng. America i UGT Renewables kao najboljeg ponuđača za izgradnju ovog projekta. Projekat je procenjen na vrednost od 1,4 milijarde evra, pisalo je tada u Službenom glasniku.
Prednosti izgradnje projekta
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da finansijska konstrukcija za izgradnju ovog projekta još nije ugovorena i da se očekuje da to bude završeno u decembru ili najkasnije početkom sledeće godine. Kako je rekao, očekuje da još dve rejting agencije podignu ocenu za Srbiju kako bi imala potvrđen investicioni rejting i samim tim bolje uslove za finansiranje.
Kada je reč o završetku projekta, u novembru prošle godine u Službenom glasniku je pisalo da bi trebalo da projekat bude završen 2028. godine, međutim Vučić je nakon potpisivanja ugovora rekao da "solarne elektrane moraju da budu završene do 2027. godine". Tada je planirano održavanje EXPO 2027.
Vučić je govorio i o značaju ovog projekta, navodeći da donosi Srbiji brojne pogodnosti. Pre svega, Srbija sa ovim projektom dobija energetsku sigurnost i bezbednost u narednim godinama. Ističe da će ove solarne elektrane u proseku moći da proizvedu između 1,6 i 1,8 teravata, što je, kako kaže, taman onoliko koliko Srbija uveze kada joj je struja najpotrebnija. Tada je, ističe, obično cena struje na berzi najskuplja, a na tržištu najtraženija.
Druga pogodnost ovog projekta jeste što će ta struja ostati u zemlji i neće ići na evropsko tržište, s obzirom na to da će solarne elektrane biti u vlasništvu EPS-a.
Sledeća pogodnost je u tome što će uštedeti Srbiji novac, rekao je Vučić. Kako je objasnio, jedna računica je pokazala da bi Srbija tokom 30 godina rada ovih solarnih elektrana mogla da uštedi 3,6 milijardi evra ili 120 miliona evra godišnje, koje bi inače trošila za uvoz struje. Vučić kaže da bi računica mogla biti i viša, s obzirom na to da se očekuje povećanje cene struje u svetu zbog korišćenja električnih vozila i potražnje za veštačkom inteligencijom.
Vučić je naveo da je još jedan pogodnost u tome što ćemo imati baterije za skladištenje ove energije, čime se, kako kaže, "nadoknađuje deo Bistrice".
Osim toga, dodaje predsednik, struja iz ovih solarnih elektrana promeniće udeo obnovljivih izvora energije u ukupnom energetskom miksu Srbije i smanjiće upotrebu fosilnih goriva. Time dobijamo i zdraviju životnu sredinu i zelenu energiju.
Još jedna bitna pogodnost ovog projekta odnosi se na kompanije koje će uskoro biti obuhvaćene sistemom CBAM. Taj sistem znači da će kompanije morati da plaćaju takse ukoliko su njihovi proizvodi dobijeni korišćenjem prljave energije. Zelena energija, kaže Vučić, znači i manje troškove za preduzeća.
Vučić je naveo da će ulazak UGTR i Hyundaija otvoriti vrata i za ostale investitore da dođu i ulažu u zelenu energiju. Da bi Srbija imala više zelene energije, Vučić kaže da se razmatra da državi otkupi deo energije vetra od privatnih investitora kako bi ta struja ostala u zemlji.
Sporazum između SAD i Srbije otvara vrata američkim investitorima
Podsetimo, pre mesec dana, Srbija i SAD su potpisale Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike, a sporazum o izgradnji šest solarnih elektrana, kako se očekuje, samo je prvi u nizu u Srbiji.
"Ovaj sporazum će proširiti mogućnosti američkih kompanija da ulažu u energetski sektor Srbije, uključujući promovisanje američkih investicija koje će ojačati strateško partnerstvo SAD i Srbije", pisalo je tada u objavi State Departmenta.
Vlada SAD ovim sporazumom daje snažnu podršku američkim investitorima da ulažu u projekte čiste energije, pisalo je u objavi. To znači da će se saradnja između Srbije i SAD u oblasti energetike usmeriti na investicije u zelenu energiju.
Osim kompanije UGTR, još jedna američka kompanija zainteresovana je da ulaže u srpski energetski sistem. Reč je o kompaniji Bechtel, koja je zainteresovana da učestvuje u izgradnji hidroelektrane "Đerdap 3". Bechtel je zainteresovanost za izgradnju ove hidroelektrane pokazao još 2022. godine.
Iz Ministarstva su za Bloomberg Adriju potvrdili i da je ova američka kompanija finansirala Prethodnu studiju opravdanosti za "Đerdap 3".
Generalni izvršni direktor UGT Renewables Adam Corteze rekao je da je energetska saradnja između Srbije i Amerike velika i da će ekonomske veze biti snažne i raznolike u budućnosti. "Nije slučajnost da je naša vlada potpisala ugovor o energetskoj saradnji, mi želimo da vodimo energetsku tranziciju kako bi otvorili nova radna mesta i posredovali u direktnim stranim ulaganjima", rekao je Corteze.
Istakao je da grupa solarnih elektrana koje će bi izgrađene sa sistemima za skladištenje energije nije samo tehnološki napredak već je strateška investicija u budućnost Srbije i smanjiće emisiju ugljen-dioksida. Kada objekti budu pušteni u pogon, prema njegovim rečima, oni će napraviti revoluciju u energetskom portfelju zemlje.
Najveći solarni projekat u Evropi
Generalni i izvršni direktor Hyundaija Hyeon-Sung Hong rekao je da je projekat u Srbiji izuzetno značajan za tu kompaniju jer je u pitanju jedan od najvećih projekata u sektoru obnovljive energije u Evropi.
"Kada elektrane počnu sa radom, drastično će promeniti portfolio Srbije. Verujemo će projekat biti primer dobre prakse za američke i korejske kompanije da dođu na srpsko tržište i zajedno rade na transformaciji energetskog sistema", rekao je Hyeon-Sung Hong.
(Ažurirano kroz ceo tekst.)