Američka kompanija Bechtel i dalje je zainteresovana da učestvuje u izgradnji hidroelektrane "Đerdap 3", potvrđeno je za Bloomberg Adriju u Ministarstvu rudarstva i energetike. Bechtel je zainteresovanost za izgradnju ove hidroelektrane pokazao još 2022. godine.
Iz Ministarstva su potvrdili i da je ova američka kompanija finansirala Prethodnu studiju opravdanosti za "Đerdap 3".
"Izradu studije finansirala je kompanija Bechtel na osnovu Memoranduma o razumevanju između Vlade Srbije i Bechtela kojim su preuzeli obavezu da izrade studiju o svom trošku", rekli su iz Ministarstva za Bloomberg Adriju.
Opširnije
Ideja o izgradnji RHE 'Đerdap 3' postoji, ali da li je moguća
I dok je izgradnja Bistrice u pravnom, tehničkom i ekološkom smislu izvodljivija, ali i jeftinija, to se ne može reći za "Đerdap 3", pred kojim stoje mnoge prepreke.
31.10.2023
Prve 'ključ u ruke' elektrane za EPS grade Hyundai i UGT
Vlada Srbije odabrala je zajedničku ponudu kompanija Hyundai Engineering, Hyundai Eng. America i UGT Renewables kao najboljeg ponuđača za izgradnju pet solarnih elektrana EPS-a.
08.11.2023
Najveća kompanija u Srbiji više nije atraktivan poslodavac
U Srbiji se decenijama za siguran i najplaćeniji posao smatrao onaj u državnoj kompaniji, a naročito ako je on u Elektroprivredi Srbije (EPS).
20.08.2024
Profit EPS-a u prvoj polovini podbacio u odnosu na prošlu godinu
Finansijski izveštaj Elektroprivrede Srbije AD za prvih šest meseci ove godine pokazao je da je ova kompanija ostvarila profit od 32,8 milijardi dinara, što je oko 278 miliona evra.
12.08.2024
Kakva će tačno biti uloga Japanaca u izgradnji RHE 'Bistrica'
Nedavno je objavljeno da je Japanska agencija za međunarodnu saradnju (JICA) formalizovala odluku o učešću u izgradnji Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica".
28.05.2024
Potvrđeno: Japan učestvuje u gradnji RHE 'Bistrica'
Hidroelektrana, kapaciteta 628 megavati, važna je za balansiranje i skladištenje energije, kaže ministarka
07.05.2024
Prethodna studija opravdanosti završena je nedavno, a s obzirom na to da će izgradnja ove hidroelektrane zavisiti i od rumunske saglasnosti, tamošnji zvaničnici izrazili su zabrinutost da bi "Đerdap 3" mogao da ugrozi proizvodnju struje iz "Đerdapa 1" i "Đerdapa 2". Izgradnja "Đerdapa 3" planirana je nizvodno od prve dve hidroelektrane.
Međutim, iz Ministarstva tvrde da je Prethodna studija opravdanosti zajedno sa hidrološkom studijom pokazala da je ukupni godišnji uticaj "Đerdapa 3" pozitivan na proizvodnju električne energije "Đerdapa 1" i "Đerdapa 2".
Dodali su i da je u studiji analiziran potencijal za razvoj ove hidroelektrane, odnosno da su analizirana tri različita varijantna rešenja u vezi sa kapacitetom i karakterom balansne snage.
SAD tiho ulaze u srpski energetski sektor, potpisan i sporazum
Da je američka kompanija Bechtel i dalje zainteresovana za "Đerdap 3", moglo se protumačiti nakon nedavnog susreta ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović i američkog ambasadora Christophera Hilla, tokom kojeg je jedna od tema bila upravo izgradnja ove hidroelektrane.
Tada je najavljeno i da će Srbija i SAD potpisati Sporazum o strateškoj saradnji i da on "predstavlja važan korak u unapređenju bilateralne saradnje između dve države, u kojoj sektor energetike zauzima sve važnije mesto".
Potpisivanje se dogodilo dan nakon susreta ministarke i ambasadora.
Kako je objavljeno na sajtu State Departmenta, Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike potpisali su u sredu ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i podsekretar za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Jose Fernandez.
"Ovaj sporazum će proširiti mogućnosti američkih kompanija da ulažu u energetski sektor Srbije, uključujući promovisanje američkih investicija koje će ojačati strateško partnerstvo SAD i Srbije", piše u objavi State Departmenta. Dodaje se i da ovaj sporazum predstavlja rezultat višegodišnjeg napora, koji su pažljivo pratili stručnjaci iz pet američkih agencija.
Vlada SAD ovim sporazumom daje snažnu podršku američkim investitorima da ulažu u projekte čiste energije, navodi se u objavi. To znači da će se saradnja između Srbije i SAD u oblasti energetike usmeriti na investicije u zelenu energiju, što ulaganja u hidroenergiju i jesu.
Međutim, potpisivanje ovog sporazuma znači da i SAD tiho ulaze u energetski sektor u Srbiji, u kojem zasad dominiraju Rusija i Kina.
Nakon ratifikacije sporazuma, nastavlja se sa "Đerdapom 3"
Ministarka Đedović Handanović najavila je ove nedelje tokom susreta sa ambasadorom da u vezi sa projektom "Đerdap 3" sada slede tehničke i ekonomske analize koje će pokazati koji su optimalni kapaciteti ove hidroelektrane.
Iz Ministarstva je za Bloomberg Adriju potvrđeno da će nakon ratifikacije Sporazuma o strateškoj saradnji sa SAD, Ministarstvo raspisati javni poziv za izbor projektanta koji će izraditi studiju opravdanosti sa idejnim projektom, studiju uticaja na životnu sredinu, projekat za građevinsku dozvolu i prostorni plan.
Bechtel u Srbiji
Da će kompanija Bechtel ući u ispitivanja izgradnje "Đerdapa 3", javnost je saznala u avgustu 2022. godine, kada se tadašnja ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović sastala sa predsednikom te kompanije Stuartom Johnsonon.
On je tom prilikom rekao da je kompanija Bechtel zainteresovana za to da detaljnije sagleda mogućnosti za saradnju sa Srbijom u oblasti energetike, između ostalog i kroz finansiranje prethodne studije izvodljivosti za projekat "Đerdap 3".
Pre toga Srbija je sa ovom kompanijom sarađivala na izgradnji Moravskog koridora.
Američka kompanija gradiće i solarnu elektranu za EPS
U oblasti energetike u Srbiji zasad dominiraju ruske i kineske kompanije, ali još jedna američka kompanija, osim Bechtela, videla je priliku za ulaganje u srpski energetski sektor i pre potpisivanja Sporazuma. Reč je o kompaniji UGT.
Naime, Vlada Srbije odabrala je prošle godine zajedničku ponudu južnokorejske Hyundai Engineering i američke UGT Renewables kao najboljeg ponuđača za izgradnju najmanje pet solarnih elektrana koje će biti u vlasništvu Elektroprivrede Srbije (EPS).
Pored toga, zadatak ovih kompanija biće da izgrade baterijski sistem za skladištenje energije kapaciteta 200 MW.
Projekat je procenjen na 1,4 milijarde evra.
Ove kompanije bi trebalo da za EPS po sistemu "ključ u ruke" razviju, izgrade i predaju u vlasništvo najmanje pet solarnih elektrana, kao i baterijske sisteme za skladištenje energije, ali i prateću infrastrukturu za njihovo funkcionisanje.
Očekuje se da će se realizacijom ovog projekta obezbediti dodatni gigavat električne energije iz obnovljivih izvora, sa godišnjom proizvodnjom od 1,2 TWh.
Izgradnja bi trebalo da bude završena 2028. godine.
Izazovi "Đerdapa 3"
Na sajtu EPS-a navodi se da izgradnjom đerdapskih elektrana "Đerdap 1" i "Đerdap 2" hidropotencijal Dunava nije iscrpljen, već da postoji plan da se izgradi hidroelektrana "Đerdap 3". Taj plan javio se osamdesetih godina prošlog veka kada je završena izgradnja "Đerdapa 2".
"Đerdap 3" bi bila reverzibilna hidroelektrana koja bi se gradila na 1007. kilometru Dunava. Koncepcija rešenja sastoji se u tome da se voda zahvata iz Đerdapskog jezera sa kote 68 metara, pumpa u gornje predviđene bazene "Pesača" i "Brodica", i to kada elektroenergetski sistem Srbije raspolaže viškom električne energije. U vrhovima opterećenja radila bi kao akumulaciona elektrana koja obezbeđuje neophodnu snagu i potrebne količine energije.
Predviđeno je da se "Đerdap 3" gradi u tri faze, a ukupna snaga za sve tri iznosila bi čak 2.400 megavata.
Međutim, za izgradnju ove hidroelektrane postoji više prepreka. Pre svega, reč je o velikom i zahtevnom projektu koji Srbija ni finansijski ni tehnički ne bi mogla da uradi sama. Zatim, deo hidroelektrane obuhvata i teritoriju Rumunije, te bi za njenu izgradnju bila potrebna i dozvola te zemlje. Sledeći problem jeste što se izgradnja planira u Nacionalnom parku "Đerdap", čiji bi izgled mogao biti izmenjen. Više o tome pročitajte u posebnom tekstu "Ideja o izgradnji RHE 'Đerdap 3' postoji, ali da li je moguća".