Vlada Srbije usvojila je u četvrtak Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan za period do 2030. godine sa projekcijama do 2050. godine. Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da Integrisani plan stavlja težište na ulaganja u obnovljive izvore energije (OIE) i da je plan da oko 3,5 gigavata novih elektrana na energiju sunca i vetra treba da bude na mreži do 2030.
"To znači da će se skoro svaki drugi megavat-sat proizvedene električne energije obezbeđivati iz čistih izvora", rekla je Đedović, a saopšteno iz Ministarstva. Može se zaključiti da Srbija ovim ambicioznim planom poručuje da se polako udaljava od termoelektrana i proizvodnje struje iz uglja, iako je nedavno najavljeno otvaranje bloka B3 u okviru Termoelektrane "Kostolac" i 450 miliona evra za otvaranje novih kopova uglja.
Ministarka je istakla da ovim integrisanim planom počinje nova etapa u razvoju energetskog sektora Srbije, koja treba da doprinese većoj sigurnosti snabdevanja, uz povećanje učešća čistih izvora energije i veću zaštitu životne sredine.
Opširnije
Obnovljivi izvori dominantni u proizvodnji struje u EU
Prošle godine, obnovljivi izvori energije bili su vodeći izvor električne energije u Evropskoj uniji, čineći 44,7 odsto ukupne proizvodnje struje.
03.07.2024
Dokle se stiglo sa pripremom dokumentacije za izgradnju 'Bistrice'
Izrada tehničke dokumentacije potrebne za izgradnju Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica" biće završena do kraja godine.
26.06.2024
Nuklearna energija dobija sve više zagovornika u Srbiji
Podrška građana Srbije za uvođenjem nuklearne energije u energetski miks povećala se u poslednjih nekoliko meseci, odnosno nakon aktuelizacije ove teme.
27.06.2024
Prozjumerima i za petinu niži računi nakon smanjenja naknade
Promenom obračuna naknade za podsticaj povlašćenih proizvođača, prozjumeri će definitivno dobijati još niže račune za struju.
18.06.2024
Nove aukcije za OIE biće održane krajem godine, najavila ministarka
Srbija je pre dve godine na mreži imala samo 20 megavata iz solara, a do kraja godine procenjuje se da će imati 150 megavata.
05.06.2024
Solari i vetar - kakvi su im potencijali u Adria regionu
Zemlje Adria regiona imaju značajan geolokacijski potencijal za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.
05.06.2024
"Usvajanjem ovog plana Srbija dobija strateški dokument koji je usklađen sa vizijom Evrope u pogledu dekarbonizacije energetskog sektora, a koji predstavlja svojevrsnu mapu puta Srbije u energetskoj tranziciji", istakla je Đedović Handanović. Dodala je da je ovaj plan prilagođen karakteristikama srpskog energetskog sektora i imperativu da u svakom trenutku naši građani i privreda mogu da računaju na sigurno snabdevanje.
Potrebe za strujom postaju sve veće zbog veštačke inteligencije, električnih automobila i klimatskih promena. Potrošnja struje je ovog meseca oborila rekord zbog vrućine.
Mere predviđene ovim planom uključuju, između ostalog, intenzivna ulaganja u povećanje energetske efikasnosti u svim sektorima, veće korišćenje obnovljivih izvora energije za grejanje i hlađenje i postepenu elektrifikaciju saobraćaja.
Podsetimo, ove nedelje je u kragujevačkoj fabrici počela proizvodnja prvog Fiatovog električnog vozila "fiat grande panda". Reč je o probnoj proizvodnji vozila, dok se očekuje da serijska proizvodnja započne za dva meseca. U Srbiji je, prema podacima iz maja, registrovano oko 3.000 električnih vozila i oko 150 električnih punjača.
Primena mera iz Integrisanog plana, prema rečima ministarke, treba da omogući ostvarenje glavnog cilja u borbi protiv klimatskih promena, a to je smanjenje emisije gasova s efektom staklene bašte za 40,3 odsto u odnosu na 1990. godinu.
Đedović Handanović je naglasila da je donošenjem ovog ambicioznog, ali ostvarljivog plana za energetsku tranziciju, Srbija pokazala spremnost da s jedne strane radi na povećanju sopstvene energetske sigurnosti i nezavisnosti, a s druge na ispunjenju svojih međunarodnih obaveza u pogledu ostvarivanja globalne klimatske agende.
"Ovo je važan strateški dokument za usaglašavanje sa zahtevima Evropske unije i uključuje cilj spajanja tržišta električne energije sa jedinstvenim tržištem EU", rekla je Đedović Handanović i dodala da Srbija deli viziju Evrope u oblasti energetike, ostvarujući je u skladu sa našim stepenom razvoja i resursima kojima raspolažemo.
Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan je ključni strateški dokument kojim se definišu strateški ciljevi i dinamika njihovog ostvarivanja u procesu energetske tranzicije. Politike i mere za ostvarivanje ciljeva ovog plana grupisane su u pet ključnih dimenzija: dekarbonizacija, energetska efikasnost, energetska sigurnost, unutrašnje energetsko tržište i istraživanje, inovacije i konkurentnost.