Izrada tehničke dokumentacije potrebne za izgradnju Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica" biće završena do kraja godine, kako bi se sledeće godine počelo sa pripremnim radovima za početak izgradnje.
Ovo je izjavila ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i dodala da su do sada završeni Idejni projekat, Studija opravdanosti, Studija nepokrenih kulturnih dobara i Studija o priključenju elektrane na prenosnu mrežu.
Najavila je da će Prostorni plan područja posebne namene uskoro biti usvojen na sednici vlade, nakon čega sledi ishodovanje lokacijskih uslova, a u izradi je i Studija o proceni uticaja na životnu sredinu koja će biti usvojena nakon javnog uvida, odnosno do kraja ove godine. Takođe je započeta i izrada Projekta za građevinsku dozvolu.
Opširnije
Kakva će tačno biti uloga Japanaca u izgradnji RHE 'Bistrica'
Nedavno je objavljeno da je Japanska agencija za međunarodnu saradnju (JICA) formalizovala odluku o učešću u izgradnji Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica".
28.05.2024
Potvrđeno: Japan učestvuje u gradnji RHE 'Bistrica'
Hidroelektrana, kapaciteta 628 megavati, važna je za balansiranje i skladištenje energije, kaže ministarka
07.05.2024
'Bistricu' spremni da finansiraju Japanci, koštaće više od milijardu evra
Vrednost izgradnje Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica" procenjena je na više od milijardu evra, a Japanci su zainteresovani da finansiraju ovaj projekat.
23.01.2024
Ideja o izgradnji RHE 'Đerdap 3' postoji, ali da li je moguća
I dok je izgradnja Bistrice u pravnom, tehničkom i ekološkom smislu izvodljivija, ali i jeftinija, to se ne može reći za "Đerdap 3", pred kojim stoje mnoge prepreke.
31.10.2023
Energetski sistem ne računa na RHE 'Bistrica' pre 2032.
Posle skoro pola veka od pojavljivanja prvog plana izgradnje Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica", trenutna vlada je nikad odlučnija da se ideja sa papira konačno prenese na teren.
12.10.2023
Japance u Srbiji najviše zanimaju energetika i zelena tehnologija
Direktne investicije iz Japana u Srbiju dostigle su ukupno 200 miliona evra, od čega je više od polovine u protekle dve godine.
11.10.2023
Đedović Handanović je na drugoj sednici posebne radne grupe za izgradnju RHE "Bistrica" rekla da će resorno ministarstvo sa Elektroprivredom Srbije i drugim ministarstvima i institucijama nastaviti da prati dinamiku pripreme tehničke dokumentacije.
'''Bistrica' će biti prva reverzibilna hidroelektrana koju ćemo graditi nakon tri i po decenije i najveći novi energetski kapacitet od 646 megavata, neophodan za sigurnost snabdevanja električnom energijom u narednim godinama, povećanje proizvodnih kapaciteta iz obnovljivih izvora, balansiranje i skladištenje energije", rekla je ministarka, a saopšteno iz ministarstva.
Podsetila je da je resorno ministarstvo dobilo zvaničnu potvrdu Vlade Japana, odnosno njihovog Ministarstva spoljnih poslova, da je nakon preliminarne analize tehničke dokumentacije doneta pozitivna odluka o učešću Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) u finansiranju i izgradnji RHE "Bistrica".
"Nastavićemo da radimo na obezbeđivanju komplentnog finansiranja najvažnijeg projekta u energetskom sektoru", istakla je ministarka.
O projektu "Bistrica"
Izgradnja "Bistrice" je procenjena na nešto više od milijardu evra. U budžetu za 2024. godinu navedeno je da država planira da se zaduži 900 miliona evra za ovaj projekat.
Početak izgradnje objekta RHE "Bistrica" je predviđen za 2026. godinu, ali je planirano da se već u toku 2025. krene sa pripremnim radovima (izmeštanje i dodavanje saobraćajne infrastrukture, pristupni putevi u granicama celog objekta i budućeg jezera, priprema servisnih priključaka, priprema platoa projektnog sela i dr.).
Pojedine analize pokazuju da bi izgradnja ove hidroelektrane mogla da traje oko sedam godina, a to bi značilo da bi u energetski sistem mogla ući u najoptimističnijem scenariju tek od 2032.
Ovaj novi elektroenergetski objekat doneo bi više električne energije iz obnovljivih izvora i bolje balansiranje sistema. U Srbiji više od 30 godina nije izgrađena nijedna velika hidroelektrana. RHE "Bistrica" trebalo bi da bude prva koja će prekinuti taj niz.
Da Japanci učestvuju u izgradnji hidroelektrane u Srbiji, ne bi bio prvi put. Japanska tehnologija korišćena je i za izgradnju RHE "Bajina Bašta" pre više od 40 godina, i to tehnologija dobro poznate marke Toshiba.
Prema saznanjima Bloomberg Adrije, Toshiba je i sada zainteresovana za izgradnju "Bistrice", kao i još jedna poznata japanska kompanija Hitachi Mitsubishi, koju su predstavnici srpske delegacije obišli prilikom posete Japanu.