Vrednost izgradnje Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica" procenjena je na više od milijardu evra, a ovaj projekat važan za energetsku stabilnost Srbije zainteresovani su da finansiraju Japanci.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović sastala se u utorak sa ambasadorom Japana Akirom Imamurom i tom prilikom izjavila da je Japanska međunarodna organizacija za saradnju (JICA) zainteresovana da finansira ovaj projekat, kao i brojne japanske kompanije koje imaju znanje i najsavremeniju tehnologiju za ovakva postrojenja.
"RHE Bistrica je ključan energetski objekat za snabdevanje električnom energijom u budućnosti, koji će nam omogućiti priključenje novih kapaciteta iz čiste energije i bolje balansiranje varijabilnim izvorima energije. Ova godina je veoma važna za završetak tehničke dokumentacije, završena je Studija izvodljivosti koja je sagledala sve ekonomske parametre i koristi i pored finansijskih i procena je da će izgradnja ovog postrojenja koštati više od milijardu evra", rekla je Đedović Handanović, a saopšteno iz Ministarstva.
Opširnije
Energetski sistem ne računa na RHE 'Bistrica' pre 2032.
Posle skoro pola veka od pojavljivanja prvog plana izgradnje Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica", trenutna vlada je nikad odlučnija da se ideja sa papira konačno prenese na teren.
12.10.2023
Japance u Srbiji najviše zanimaju energetika i zelena tehnologija
Direktne investicije iz Japana u Srbiju dostigle su ukupno 200 miliona evra, od čega je više od polovine u protekle dve godine.
11.10.2023
Ideja o izgradnji RHE 'Đerdap 3' postoji, ali da li je moguća
I dok je izgradnja Bistrice u pravnom, tehničkom i ekološkom smislu izvodljivija, ali i jeftinija, to se ne može reći za "Đerdap 3", pred kojim stoje mnoge prepreke.
31.10.2023
Odsumporavanje u TENT A od aprila, biće više gipsa za prodaju
Izgradnja postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u TENT A je u završnoj fazi i u probni rad biće pušteno do aprila ove godine.
18.01.2024
Saznajemo: Srbija sve bliža odluci da Japanci grade RHE 'Bistrica'
Delegacija Srbije koju će, prema izvorima Bloomberg Adrije, od 18. septembra predvoditi ministarka Dubravka Đedović posetiće Japan.
15.09.2023
Ambasador je iskazao zadovoljstvo što postoji zainteresovanost obe strane za saradnju u izgradnji i finansiranju RHE "Bistrica", kao i drugim energetskim projektima i da je tehnologija skladištenja energije veoma razvijena u Japanu.
"Japanske kompanije su spremne da podele znanje i iskustvo sa srpskim energetskim kompanijama u izgradnji novih kapaciteta iz OIE, balansiranju i skladištenju energije, što je danas od velike važnosti za energetski sistem", rekao je Imamura.
Važno je istaći i da je u budžetu za 2024. godinu navedeno da država planira da se zaduži 900 miliona evra za izgradnju RHE "Bistrica", ali nije navedeno od koje tačno institucije, već se zaduženje nalazi u delu pod nazivom "Strane vlade i fondovi".
Energetski sistem ne računa na RHE 'Bistrica' pre 2032.
Posle skoro pola veka od pojavljivanja prvog plana izgradnje RHE "Bistrica", trenutna vlada deluje odlučno da se ideja sa papira konačno prenese na teren, a novi elektroenergetski objekat doneo bi više električne energije iz obnovljivih izvora i bolje balansiranje sistema.
Do toga da RHE "Bistrica" postane projekat od nacionalnog značaja dovela je energetska kriza koja je pokazala da se srpski energetski sistem više ne može oslanjati u velikoj meri na ugalj (jer je sve lošijeg kvaliteta), ali ni na stare ključne hidroelektrane (jer su potrebe za strujom postale sve veće) od kojih nijedna nije mlađa od 30 godina. Upravo toliko dugo nije izgrađena nijedna nova veća hidroelektrana u Srbiji.
RHE "Bistrica" kapaciteta 656 megavata trebalo bi da bude prva koja će prekinuti taj niz. Međutim, iako Elektroprivreda Srbije (EPS) gazi krupnim koracima kada je reč o prikupljanju potrebne dokumentacije za izgradnju "Bistrice", procene pokazuju da ona neće ući u energetski sistem pre 2032. godine.
Kako je za Bloomberg Adriju ranije rekao direktor sektora za održavanje i naknadna ulaganja u hidroelektrane i OIE u EPS-u Dragan Stanković, sva potrebna dokumentacija trebalo bi da bude prikupljena do kraja 2024. godine, te je, zasad, najrealnije potencijalno vreme za početak izgradnje 2025. godina.
Prema njegovim rečima, pojedine analize pokazuju da bi izgradnja ove hidroelektrane mogla da traje oko sedam godina, a to bi značilo da bi u energetski sistem mogla ući u najoptimističnijem scenariju tek od 2032.
Srbija sa Japanom radi i na drugim energetskim projektima
Osim pozitivnog uticaja na bilans stranih direktnih investicija, japanske kompanije su posebno značajne za Srbiju jer donose najnoviju tehnologiju, visoke standarde, etiku poslovanja i podstiču transfer znanja, rekao je ranije u intervjuu za Bloomberg Adriju Oliver Lepori, izvršni direktor Japanske poslovne alijanse (JBAS).
"Osim činjenice da su Toyo Tires i Nidec osnovali svoje razvojne centre ovde i time omogućili brojnim mladima da steknu zavidna znanja koja će puno značiti u bliskoj budućnosti, često se izostavlja bitna činjenica da su te kompanije mahom izvozno orijentisane, te Srbiju pozicioniraju, možda kao nikada pre, u sam centar bitnih strateških industrija u Evropi, ali i u svetu", rekao je Lepori. On je tom prilikom izjavio da Japance u Srbiji posebno interesuju energetika i zelena tehnologija.
Đedović Handanović je tokom sastanka sa ambasadorom podsetila da su u toku završni radovi na izgradnji postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u TENT A, koji se izvode uz finansijsku podršku japanskih partnera.