Izgradnja postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u Termoelektrani "Nikola Tesla" (TENT) A u Obrenovcu je u završnoj fazi i u probni rad biće pušteno do aprila ove godine.
Zahvaljujući najsavremenijoj tehnologiji, postrojenje za odsumporavanje ne omogućava samo smanjenje uticaja štetnih gasova na životnu sredinu i zdravlje ljudi, već i mogućnost da se od otpada proizvodi gips kao nusproizvod i koristi u građevinskoj industriji.
S obzirom na to da je Termoelektrana "Kostolac B" prva u Srbiji dobila postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova 2020. godine, od tada se gips pojavio Elektroprivredi Srbije (EPS) kao neopasan otpad koji danas prodaje cementarama u Srbiji i Rumuniji. Zapravo, sav gips koji se proizvede u Kostolcu se i proda.
Opširnije
Gips iz srpskih termoelektrana sve više završava u evropskim putevima
Gips koji kao otpad nastaje u Termoelektrani "Kostolac B" ne završava na deponijama, već se prodaje kao građevinski materijal.
21.12.2023
Burdž Kalifa napravljena od pepela, što ne bi i srpski putevi?
Burdž Klifa, najviša građevina koju je čovek ikada napravio, sagrađena je od pepela.
08.12.2023
Profit EPS-a pogurali cena struje, priliv od države i bolja hidrologija
Poslovni rezultati Elektroprivrede Srbije za ovu godinu pokazuju da se to državno preduzeće drastično oporavilo nakon prošlogodišnjeg minusa od 73,7 milijarde dinara.
17.11.2023
EPS za devet meseci do dva i po puta većeg profita
Finansijski izveštaj EPS AD za prvih devet meseci ove godine pokazao je da ova kompanija nastavlja da ostvaruje profit i to bolji od planiranog.
14.11.2023
Prve 'ključ u ruke' elektrane za EPS grade Hyundai i UGT
Vlada Srbije odabrala je zajedničku ponudu kompanija Hyundai Engineering, Hyundai Eng. America i UGT Renewables kao najboljeg ponuđača za izgradnju pet solarnih elektrana EPS-a.
08.11.2023
Energetski sistem ne računa na RHE 'Bistrica' pre 2032.
Posle skoro pola veka od pojavljivanja prvog plana izgradnje Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica", trenutna vlada je nikad odlučnija da se ideja sa papira konačno prenese na teren.
12.10.2023
Saznajemo: Srbija sve bliža odluci da Japanci grade RHE 'Bistrica'
Delegacija Srbije koju će, prema izvorima Bloomberg Adrije, od 18. septembra predvoditi ministarka Dubravka Đedović posetiće Japan.
15.09.2023
Pre nego što je počela sa prodajom gipsa, Termoelektrana "Kostolac" je u martu 2021. upisala gips u Registar nusproizvoda. Zatim je u septembru 2022. godine gips iz Kostolca upisan u propis Evropske unije o registraciji, proceni, odobrenju i ograničenju hemikalija (REACH), što je olakšalo njegovu prodaju u Evropskoj uniji.
Očekuje se da će ovakav postupak biti primenjen i u TENT A.
"Kostolac B" najviše gips prodaje Rumunima
Tokom prošle godine, zaključno sa oktobrom, prodato je 117.000 tona gipsa, od čega je skoro polovina izvezena u Rumuniju. Najveći kupci ovog gipsa su rumunska kompanija Conal Group i srpske cementare Lafarge, Moravacem i Titan.
Direktor za proizvodnju energije u Termoelektrani "Kostolac" Željko Ilić izjavio je nedavno da je cena gipsa oko 0,5 evra po toni, što znači da zarada nije velika, ali je ovo značajno jer se na taj način smanjuju troškovi deponovanja.
U Termoelektrani "Kostolac B" godišnje se proizvede između 200.000 i 250.000 tona gipsa, dodao je Ilić. Očekuje se da će se ta količina gipsa ove godine povećati s obzirom na to da će biti pušten u rad novi blok B3. Tada bi količina gipsa koja nastaje iz ove termoelektrane mogla da iznosi i do 400.000 tona.
"Možemo da kažemo da se sav gips koji proizvede i proda, a kako stvari stoje i po broju kupaca koji se javljaju, verovatno će tako biti i u budućnosti", rekao je Ilić.
Postrojenje u Obrenovcu jedan od najvažnijih ekoloških projekata
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović je rekla da je izgradnja postrojenja za odsumporavanje u TENT A jedan od najvažnijih ekoloških projekata u Srbiji čime će se obezbediti čistiji vazduh za građane Obrenovca i okoline, kao i smanjenje emisije sumpor-dioksida za oko 10 puta.
"Očekuje se da će do aprila ove godine ovo postrojenje biti pušteno u probni rad, a koje će doprineti zdravijoj životnoj sredini, produžetku radnog veka elektrane i usaglašavanju sa graničnim vrednostima Evropske unije", rekla je Đedović Handanović, a saopšteno je iz Ministarstva.
Đedović Handanović je ukazala da se sistem za odsumporavanje dimnih gasova u TENT A gradi na četiri bloka, A3-A6, kao i postrojenje za pripremu krečnjaka i proizvodnju gipsa, kao nusproizvoda koji se, kao što smo već naveli, može koristiti u građevinskoj industriji.
"Time pokazujemo da EPS može da ima značajnu ulogu u cirkularnoj ekonomiji u našoj zemlji. Ove nedelje su, prilikom testiranja postrojenja, iz otpada u TENT A proizvedene prve količine gipsa i transportovane do silosa, gde smo bili svedoci toga da blokovi A5 i A6 nisu ispuštali uobičajeni tamni dim, što su prvi pokazatelji značaja ovog postrojenja. Narednih sedmica će se nastaviti završni radovi i probna testiranja na blokovima A3 i A4 kako bismo uskoro imali funkcionalno i kompletno završeno postrojenje", izjavila je ministarka.
Ukazala je i da je završetak ovog projekta važan za dalju bilateralnu saradnju Srbije i Japana u oblasti energetike. Naime, projekat odsumporavanja u TENT A realizuje se uz finansijsku podršku Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA), dok je japanska kompanija Micubiši (Mitsubishi Hitachi Power Systems) glavni izvođač radova.
"Uspešan završetak ovog projekta predstavlja dobru osnovu za buduću saradnju sa japanskim partnerima koji su iskazali veliko interesovanje, i o čemu se detaljnije razgovaralo prošle godine u Tokiju, za izgradnju reverzibilne hidroelektrane Bistrica koja je jedan od najvažnijih projekata u energetici", rekla je Đedović Handanović.
Đedović Handanović dodala je i da veliki broj domaćih kompanija učestvuje u izgradnji postrojenja za odsumporavanje, čime stiču znanje, iskustvo i reference na projektu od velikog značaja za energetski sektor i zaštitu životne sredine u Srbiji.
U toku je izgradnja postrojenja za odsumporavanje i u TENT B
Osim izgradnje postrojenja za odsumporavanje u TENT A, u toku je izgradnja postrojenja za odsumporavanje u TENT B. Fizička realizacija projekta premašila je 60 odsto, a završetkom postrojenja emisije sumpor-dioksida će se smanjiti za oko 20 puta.
"Energetska tranzicija podrazumeva da pored uvođenja novih kapaciteta iz OIE ispoštujemo najviše ekološke standarde u našim termokapacitetima koji će i dalje biti važan stub u energetskom miksu", zaključila je Đedović Handanović.