Finansijski izveštaj Elektroprivrede Srbije (EPS) AD za prvih devet meseci ove godine pokazao je da ova kompanija nastavlja da ostvaruje profit i to, ponovo, bolji od planiranog. Prema izveštaju, EPS je u prvih devet meseci ove godine ostvario dva i po puta bolji proft nego što je planirao.
U ciframa, EPS je u prvih devet meseci ostvario profit u iznosu od 87,4 milijarde dinara, a planirao je da u tom periodu ostvari dobit od 34,2 milijarde dinara.
Do ovog dobrog poslovnog rezultata, prema navodima EPS-a, doveli su dobra hidrologija, manji troškovi nabavke uglja, dobit od izvoza električne energije i smanjenje troškova.
Opširnije
MMF aminovao povećanja, bez zahteva za skupljim energentima u 2024.
Ministarstvo finansija i Narodna banka Srbije ostaju pri proceni od 2,5 odsto rasta BDP-a, a MMF na dva odsto.
01.11.2023
Treće poskupljenje struje u 2023, cena viša za osam odsto od novembra
Cena struje za domaćinstva i malu privredu u Srbiji od prvog novembra biće veća za osam odsto, odobrio je Savet Agencije za energetiku Srbije (AERS).
28.09.2023
EPS u prvom polugodištu ostvario tri puta veću dobit od planirane
Finansijski izveštaj Akcionarskog društva "Elektroprivreda Srbije" (EPS) za prvu polovinu ove godine pokazao je da se ovo preduzeće nakon prošlogodišnjeg gubitka vidno oporavlja.
21.08.2023
Veći računi građana i privrede najviše pomogli oporavak EPS-a
Nakon što je EPS prošlu godinu završio sa gubitkom od čak 72,6 milijardi dinara, finansijski rezultati za prvo polugodište ove godine pokazuju značajan oporavak EPS-a.
25.08.2023
Prvi zeleni kilovati EPS-a do kraja sledeće godine
Elektroprivreda Srbije danas ne dobija niti jedan kilovat električne energije iz vetra, ali bi to uskoro trebalo da se promeni.
02.10.2023
Energetski sistem ne računa na RHE 'Bistrica' pre 2032.
Posle skoro pola veka od pojavljivanja prvog plana izgradnje Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica", trenutna vlada je nikad odlučnija da se ideja sa papira konačno prenese na teren.
12.10.2023
"Stabilna proizvodnja i povoljni hidrološki uslovi omogućili su da EPS prodaje viškove električne energije na berzi na slobodnom tržištu", navodi EPS u izveštaju.
Poslovni prihodi EPS-a u prvih devet meseci iznosili su 377,7 milijardi dinara i veći su od planiranih (350 milijardi dinara) za osam odsto. Kada je reč o poslovnim rashodima, oni su u prvih devet meseci iznosili 267,9 milijardi dinara i manji su od planiranih (299,1 milijarda dinara) za 10 odsto. Poslovni dobitak iznosi 109,8 milijardi dinara.
Vrednost ukupne poslovne imovine EPS AD na dan 30. septembra ove godine iznosila je 1.035,8 milijardi dinara.
Troškovi zarada, naknada zarada i ostalih rahoda koštali su EPS u prvih devet meseci ove godine iznosili su 36,3 miljarde dinara i manji su u odnosu na planirane za pet odsto.
Kada je reč o investicijama ove kompanije, za prvih devet meseci ove godine planirana su ulaganja u iznosu od 92,4 milijarde dinara, dok je na kraju uloženo pola od tog novca, odnosno 41,3 milijarde dinara ili 45 odsto od plana. Sopstvena sredstva EPS iznosila su 26,1 milijardu dinara.
EPS i u prvom polugodištu ostvario tri puta veću dobit od planirane
Podsetimo, dobit EPS-a i u prvom polugodištu bila je čak tri puta veća od planirane.
Naime, EPS je prvu polovinu ove godine završio sa neto dobitkom nakon oporezivanja u iznosu od 61,9 milijardi dinara, dok je planom u istom periodu bio predviđen neto dobitak od 22,2 milijarde dinara.
Iz EPS-a su tada ukazali na to da je hidrološka situacija ove godine znatno bolja nego prošle, i u odnosu na prvih šest meseci prethodne godine hidroelektrane EPS-a su proizvele čak 40 odsto više električne energije, dok je u termoelektranama proizvedeno za tri odsto više električne energije u odnosu na prethodnu godinu. I dunavske i drinske hidroelektrane su maksimalno koristile dotoke, pisalo je tada u izveštaju.
EPS-ov ponor u 2022.
Rezultati za prvih devet meseci ove godine su ohrabrujući za EPS, nakon prošlogodišnjeg ponora. I sam EPS je u prethodnom izveštaju podsetio da je od poslednjeg kvartala 2021. došlo do značajnog pogoršanja poslovanja, tako da je pozitivan finansijski rezultat ostvaren od januara do septembra 2021. godine od 8,5 milijardi dinara na kraju 2022. postao negativan, od čak 72,6 milijardi dinara.
Osnovni razlozi pogoršanja finanasijskog položaja bili su:
-
Smanjenje proizvodnje električne energije;
-
Povećana nabavka električne energije na tržištu;
-
Niske cene električne energije za garanatovano snabdevanje;
-
Niske cene električne energije za komercijalno snabdevanje;
-
Niske cene za isporuku električne energije EDS-u i EMS-u;
-
Visoki troškovi tečnih goriva i gasa.
Problemi u proizvodnji u rudarskom i termosektoru, praćeni dugotrajnom sušom, i poremećaji na tržištu energenata, kao rezultat svetske energetske krize, uslovili su da EPS posluje sa gubitkom u 2022.
Poskupljenja struje
Ne treba zaboraviti i da je EPS u prvih devet meseci ove godine čak dva puta povećao cenu struje. Prvo se dogodilo prvog januara, a drugo prvog maja.
Zatim je prvog novembra usledilo novo poskupljenje od osam odsto.
Analitički tim Bloomberg Adrije, analizirajući izveštaj EPS-a za prvu polovinu godine, došao je do zaključka da su upravo veći računi građana i privrede najviše pomogli oporavak EPS-a.