MMF je kao potpuno kredibilno ocenio povećanje plata i penzija i sve ono što je predviđeno budžetom za narednu godnu. Od 1. januara sleduje povećanje plata u javnom sektoru od 10 odsto, sutra povećanje penzija od 5,5 odsto, a naredno povećanje mogu da očekuju u januaru, od 14, 8 odsto, tako da će prosečna penzija sledeće godine biti 390 evra, a prosečna zarada 2025. godine oko hiljadu evra, rekao je danas Siniša Mali, ministar finansija, na zajedničkoj konferenciji sa Jorgovankom Tabaković, guvernerom NBS, povodom druge revizije stendbaj aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Ministar finansija je istakao da je aranžman sa MMF-om uspešno završen i ocena MMF-a jeste da su svi ciljevi i ono što je dogovreno, na vreme i na pravi način ispunjeni. Naša ekonomija uprkos svetskoj krizi i dalje je stabilna. Sve ono što je u budžetu za narednu godinu je realno i biće ispunjeno, naglasio je Mali.
"Upravo zbog toga je predlog MMF-a da smanjimo nivo angažovanja prema njemu i da sada aranžman postaje iz predostrožnosti s obzirom na to da nemamo više izazove koje smo imali prošle godine i to je važna proruka za građane i sve one koji su zainteresovani da investiraju u našu zemlju", rekao je Mali.
Opširnije
Pozitivna ocena MMF-a posle druge revizije aranžmana sa Srbijom
MMF zadržao procenu rasta od dva odsto za ovu i tri odsto za narednu godinu.
31.10.2023
Skuplji gas i struja (ne) dolivaju ulje na vatru inflacije
Od prvog novembra, kao što je ranije najavljeno, poskupljuju struja i gas za domaćinstva i malu privredu.
01.11.2023
MMF za Srbiju očekuje višu inflaciju i bolje stanje tekućeg računa
Projekcije tekućeg računa verovatno su smanjene zbog energenata.
10.10.2023
MMF ne menja prognozu rasta BDP-a Srbije uoči revizije
Privredna aktvinost se naredne godine očekuje oko tri odsto, a potom čak i pet odsto, rekla je Ustyugova.
25.09.2023
Gas od 1. novembra skuplji za 10 odsto, država poslušala MMF
Gas za građane i privredu od 1. novembra biće skuplja za 10 odsto, odobrio je u četvrtak Savet Agencije za energetiku Republike Srbije.
21.09.2023
Ministra brine bugarska taksa za gas
MMF, koji je u utorak završio dvonedeljnu posetu Srbiji, nije tražio dodatno povećanje cena struje i gasa za narednu godinu, koja je upravo danas poskupela na njihov zahtev.
"Što se tiče energetike, nama će i dalje naglasak biti na restrukturiranju EPS-a, bez ikakve naznake u ovom trenutku za potrebom za povećanje cena električne energije. Za gas važi isto. Ono što nas brine u ovom trenutku je posebna taksa za tranzit gasa kroz Bugarsku i moramo da vidmo na koji način ćemo da se odredimo“, rekao je Mali.
Prema njegovim rečima, sve reforme koje su definisane sa MMF-om kao što je e-fiskalizacija, uvođenje e-fakture, reforma Poreske uprave, reforma upravljanja javnim preduzećima su ispunjene. "Želja nam je da kroz strukturne reforme dalje jačamo našu privredu i kako bi bila otporna na spoljne šokove", rekao je ministar finansija.
Posebno je istakao jučerašnju vest Republičkog zavoda za statistiku, koji je objavio, kako je ocenio, veoma dobar podatak da je u trećem tromesečju naš BDP porastao čak 3,5 odsto, zahvaljujući rastu industrije, uslužnih delatnosti i građevine.
"S obzirom na to da smo imali rast u prvom i drugom kvartalu, naša ekonomija ima šanse da poraste 2,5 odsto ove godine. Projekcija za narednu godinu je 3,5 odsto. Veliki broj evropskih zemalja poput Nemačke i Austrije ulaze u recesiju, odnosno negativne stope rasta. A jedna mala Srbija se dobro drži“, ocenio je Mali.
Vlada i NBS ostaju na 2,5 odsto rasta BDP-a
Narodna banka Srbije ostaje takođe pri prognozi rasta od 2,5 odsto, potvrdila je guverner Jorgovanka Tabaković.
"Uverena sam da će se ostvariti prognoza rasta NBS, koja iznosi 2,5 odsto i nećemo je ni u novembarskom izveštaju o inflaciji menjati. Očekujemo da ćemo uspeti da ostvarimo taj rast, jedino nam činjenica da je deo naših trgovinskih partnera u stanju stagnacije može pokvariti plan", rekla je Tabaković. Ona je ocenu MMF-a da će rast ove godine biti dva odsto prokomentarisla kao stav MMF-a da uvek ide sa nešto konzervativnijim procenama.
"Nikakvih skrivenih poruka i zahteva nema", bila je izričita guverner.
Posebno je naglasila završnu rečenicu saopštenja Međunarodnog monetarnog fonda, koja glasi da tim MMF-a želi da se zahvali svim kolegama na otvorenim i konstruktuvnim razgovorima i tesnoj saradnji. "Ako od MMF-a može da se dobije ovakva rečenica, nama drugačija rečenica i potvrda ne treba", poručila je guverner svima onima, kako je rekla, koji govore da nema dovoljno transparentnosti u vođenju javnih finansija.
"Ugled i poverenje centralne banke i države se dobija samo kroz rezultate. Tako se stiče i tako se čuva. MMF je kroz razmatranje druge revizije to i prikazao i očekujemo da u drugoj polovini decembra odbor direktora MMF-a to i potvrdi", navela je Tabaković.
Osnovni instrument koji je omogućio da se postigne ova stabilnost je usaglašenost politika monetarne i fiskalne vlasti.
"Dokaz su preko 24 milijarde evra bruto deviznih rezervi, preko 39 tona zlata u trezorima NBS, stabilan kurs, nismo dozvolili prelivanje efekata inflacije i rešavamo posledice događaja na koji nikako nismo uticali", istakla je guverner.
MMF je saopštio da rizici po dobre politike i odlične rezultate koje postiže država Srbija jesu geopolitička kretanja i razvoj situacije u energetskom sektoru, neizvesnosti u pogledu ekonomskog rasta trgovinskih partnera, još uvek izazovno okruženje po pitanju inflacije i dalja nestabilnost globalnog finansijskog tržišta.
"Međutim, srpska ekonomija ima znatne rezerve protiv neizvesnosti, koje uključuju visoke devizne rezerve i relativno nizak javni dug, održivu dinamiku spoljnog duga, dobro kapitalizovan i likvidan bankarski sektor", citirala je Tabaković mišljenje MMF-a.
Prema njenim rečima, aranžman je iz finansijskog prešao u aranžman iz predostrožnosti, a na pitanje novinara koliko je do sada novca povučeno, Tabaković je rekla da je povučena milijarda i 180 miliona evra.
"Bilo je predviđeno da se oko 300 miliona povuče posle druge revizije, ove o kojoj sada govorimo i čije je razmatranje završeno sa jučerašnjim danom, ali smo rekli da nam taj novac ne treba, jer imamo visoku likvidnost i visoke devizne rezerve i da nam taj novac stoji na raspolaganju, ukoliko nam bude zatrebao zbog nekih iznenadnih okolnosti", rekla je Tabaković.
Na pitanje koji je datum prelaska iz jednog u drugi tip aranžmana, guverner je rekla da se očekuje da se 21. decembra održi sednica Izvršnog odbora direktora MMF-a, gde će se i formalno usvojiti izveštaj misije koja je bila u Srbiji i to će biti datum prelaska, naravno ako se ne desi nešto nepredviđeno i odbor se tada ne sastane.
Takabović: Inflacija u oktobru jednocifrena
I ono što građane najviše zanima, održivost silazne putanje inflacije će biti ciframa dokazana u oktobru, kada inflacija ulazi u jednocifrenu zonu i to značajno jednocifrenu, ali kako je rekla, treba sačekati podatke Republičkog zavoda za statistiku.
Ministar finansija je rekao da ćemo ove godine imati BDP od 68 milijardi evra, a naredne godine planiramo 74 milijarde evra, a pre 10 godina je bio 33,4 milijarde evra.
Kada je zaposlenost u pitanju, MMF je u saopštenju naveo da imamo stabilno tržište rada i 2,3 miliona zaposlenih. Imamo i nikada nižu nezaposlenost.
Paralelno sa povećanjem zaposlenosti imamo najveće strane direktne investicije i očekuje se da one ove godine budu 4,5 milijardi evra. Prošle godine smo imali 4,4, a godinu pre toga 3,9 milijardi evra.
"Kada je deficit u pitanju, vodimo računa o svakom dinaru, to je pozdravio i MMF. Ove godine ćemo imati deficit od 2,8, možda čak i nešto niži, a plan je bio 3,3. Vlada doprinosi hlađenju ekonomije, odnosno borbi protiv inflacije, već naredne godine idemo ka 2,2 odsto", rekao je Mali.
Kada je javni dug u pitanju, pohvale stižu od MMF-a, to je argument za sve one koji govore o zaduživanju. Nama će do kraja ove godine javni dug biti oko 52 odsto. Mi na računu trenutno imamo pet milijardi evra, rekao je Mali, što daje sigurnost ukoliko dođe do krize.
(Ažurirno podacima o tome koliko je novca povučeno od MMF.)