MMF je posle druge revizije stendbaj aranžmana vrednog 2,4 milijarde evra dao pozitivnu ocenu jer je Srbija ispunila sve zadatke, ali preporučuje oprez u oblasti strukturalnih reformi i poštovanja fiskalnih i monetarnih pravila kako bi se podržali dugoročni rast i stabilnost. MMF je zadržao prognozu rasta od dva odsto ove godine, koja je niža od projektovanih 2,5 odsto.
Narodna banka Srbije je saopštila da su danas završeni razgovori sa Misijom MMF-a i da je srpska vlast predložila da se aranžman sa MMF-om tretira kao aranžman iz predostrožnosti počevši od sadašnje revizije, što je jednu reviziju ranije nego što se očekivalo prilikom odobrenja aranžmana. Svi kvantitativni ciljevi za kraj juna 2023. su ispunjeni, a program strukturnih reformi dobro napreduje.
MMF je ocenio kredibilnim budžet Srbije za 2024. godinu, sa deficitom od 2,2 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP). Postoje znaci oporavka, navodi se u saopštenju MMF-a, smanjenja inflacije i deficita tekućeg računa.
Opširnije
MMF za Srbiju očekuje višu inflaciju i bolje stanje tekućeg računa
Projekcije tekućeg računa verovatno su smanjene zbog energenata.
10.10.2023
Pet stvari koje danas treba znati: Prosečne plate, MMF i prevremene penzije
Početak nedelje obeležila su upozorenja u vezi sa monetarnom politikom ECB.
26.09.2023
MMF ne menja prognozu rasta BDP-a Srbije uoči revizije
Privredna aktvinost se naredne godine očekuje oko tri odsto, a potom čak i pet odsto, rekla je Ustyugova.
25.09.2023
Gas od 1. novembra skuplji za 10 odsto, država poslušala MMF
Gas za građane i privredu od 1. novembra biće skuplja za 10 odsto, odobrio je u četvrtak Savet Agencije za energetiku Republike Srbije.
21.09.2023
"Zahvaljujući kontinuiranim povoljnim trendovima platnog bilansa, uključujući snažne prilive SDI, devizne rezerve sada premašuju 24 milijarde evra, što je rekordan nivo", navedeno je u saopštenju Misije Međunarodnog monetarnog fonda, koja je protekle dve nedelje boravila u Beogradu.
Očekuje se da će inflacija nastaviti da pada na oko osam procenata do kraja godine i trebalo bi da se vrati u ciljane okvire Narodne banke Srbije (NBS) 2024. pod pretpostavkom da se nastavi stroga makroekonomska politika.
"Finansijska stabilnost je očuvana. Rast prihoda i smanjenje energetskih subvencija trebalo bi da omoguće da fiskalni deficit za 2023. padne ispod tri procenta BDP-a i da dođe do daljeg smanjenja javnog duga na oko 53 procenta BDP-a do kraja godine", navedeno je u saopštenju.
MMF naglašava važnost nastavka strukturalnih reformi u Srbiji, posebno u sektoru energetike. Ove reforme se smatraju ključnim za rešavanje preostalih ranjivosti i podršku dugoročnom ekonomskom rastu.
Uprkos izazovima, energetskim šokovima i nepovoljnim globalnim i regionalnim uslovima, srpska ekonomija se uspešno oporavlja. MMF je zadržao prognozu da će rast dostići dva odsto u 2023. godini i povećati se na tri odsto u 2024. godini, uz podršku domaće potražnje. Nezaposlenost je na istorijskom minimumu.
Srbija je održala finansijsku stabilnost, s rastom prihoda i smanjenjem subvencija za energetiku. Ovo je doprinelo smanjenju fiskalnog deficita i javnog duga.
Potencijalni rizici za ekonomske prognoze Srbije uključuju geopolitičke okolnosti i energetske neizvesnosti u vezi sa rastom trgovinskih partnera, i inflaciju i nestabilnost globalnih finansijskih tržišta. MMF smatra da Srbija ima značajne rezerve za ublažavanje ovih rizika.
Šire gledano, fiskalna politika u narednom periodu treba potpuno da se pridržava fiskalnih pravila, da izbegne jednokratne mere podsticanja potrošnje i obezbedi efikasnu potrošnju javnih investicija.
"Pozdravljamo tekuće napore na poboljšanju planiranja zapošljavanja u javnom sektoru, srednjoročnog budžetiranja, poboljšanja fiskalnih rizika i upravljanja javnim investicijama i modernizacije poreske administracije. Završetak nove strategije zapošljavanja za poresku administraciju i ubrzanje procedura postalo je glavni prioritet s obzirom na opadanje broja zaposlenih i neminovno dalje penzionisanje", naveo je MMF.
Kada je reč o reformama u energetskom sektoru, MMF pozdravlja napore Srbije u reformama energetskog sektora, uključujući povećanje cena električne energije i reforme u upravljanju državnim preduzećem Elektroprivreda Srbije. Prioritet je nastavak šireg plana restrukturiranja ovog preduzeća i obezbeđenje održivosti cena za električnu energiju i gas, uz dodatno prilagođavanje cena ako se pojave rizici od većih troškova tranzita gasa.
MMF je pohvalio Zakon o upravljanju državnim preduzećima, nazvavši ga revolucionarnim i usaglašenim sa smernicama OECD-a o korporativnom upravljanju državnim preduzećima. Sledeći korak je izrada uredbi kako bi se ovaj zakon u potpunosti primenio do septembra 2024. godine.
Srbiji će na raspolaganju biti 400 miliona evra, posle revizije aranžmana.
(Ažurirano kroz ceo tekst.)