Gas za građane i malu privredu (sa godišnjom potrošnjom do 100.000 kubnih metara) od 1. novembra biće skuplji za 10 odsto, odobrio je u četvrtak Savet Agencije za energetiku Republike Srbije (AERS).
"Prosečna cena prirodnog gasa za sve kupce koji imaju pravo na javno snabdevanje po regulisanim cenama, utvrđena na osnovu maksimalno odobrenog prihoda i predviđenih količina prirodnog gasa za prodaju kupcima na javnom snabdevanju u Srbiji, viša je za 10 odsto i iznosi 4,54 dinara po kilovat-času bez poreza i taksi (odnosno 5,02 dinara po kilovat-času sa porezima i taksama)", objavio je Savet AERS-a.
Iz Agencije su naveli da će i nakon ovih korekcija prosečna cena prirodnog gasa za javno snabdevanje u Srbiji (bez taksi i poreza) i dalje biti jedna od najnižih u Evropi.
Opširnije
MMF traži još dva povećanja cena struje i gasa, privreda na udaru
Iz Međunarodnog monetarnog fonda ukazuju da su dodatna povećanja cena struje i gasa potrebna i dalje, barem još dva – jedno na jesen, a drugo tokom iduće godine.
06.07.2023
Vučić: Srbija ima dovoljno gasa za predstojeću zimu
"Imamo dizela za 92 dana i benzina za 81 dan", rekao je Vučić.
06.07.2023
Da li gasna kriza u Evropi može da se ponovi?
U avgustovskoj mrtvoj sezoni, evropsko tržište prirodnog gasa je ponovo oživelo.
03.09.2023
Gas na berzi jeftiniji od ruskog koji nabavlja Srbija
Cena gasa na holandskoj TTF berzi u četvrtak se spustila na oko 26 evra po megavat-satu i trenutno je niža od cene po kojoj Srbija nabavlja ruski gas.
25.05.2023
Srbija i ruski gas: Da li će i dalje biti najpovoljniji?
Trenutno je cena gasa po kojoj se trguje na berzi povoljnija od one po kojoj Srbija nabavlja gas iz Rusije.
29.05.2023
Da li je vezivanje za naftnu formulu dobro za Srbiju, znaćemo na zimu
Srbija kupuje gas od Rusije po ceni koja se formira na osnovu naftne formule i cena gasa na tržištu je trenutno niža od toga.
02.06.2023
Srbija podgila cenu gasa na zahtev MMF-a
Podsetimo, u izveštaju o prvom pregledu srpske ekonomije prema stendbaj aranžmanu objavljenom početkom jula, predstavnici MMF-a naveli su da su dosadašnja povećanja cena energenata pomogla da se ograniče subvencije države za energetska državna preduzeća. Pored toga, naveli su i da je povećanje cena pomoglo jačanju bilansa EPS-a i Srbijagasa, ali da je na njihov bolji finansijski položaj uticao i globalni pad cena energenata i povećanje domaće proizvodnje struje, u slučaju EPS-a.
Međutim, istakli su i da su potrebna dalja povećanja.
"Potrebno je dalje povećanje cena struje i gasa", naglasio je MMF u izveštaju. Predložili su da prvo povećanje cene usledi u novembru, a drugo sledeće godine. Ukazali su i da je važno da se tokom sledeće godine eliminišu sve fiskalne subvencije energetskim državnim preduzećima, a da država u narednim godinama finansira samo preko potrebne investicije.
MMF je tada naveo da se vlast u Srbiji saglasila sa povećanjem cena struje i gasa.
Da će cena gasa od novembra biti veća za "ne više od 10 odsto" najavio je tokom leta i direktor Srbijagasa Dušan Bajatović.
Govorio je i da će povećanje možda biti i manje od 10 odsto, iako je MMF tražio da bude u tom procentu, a pod uslovom da "papiri Srbijagasa pokažu da može i malo manje". Međutim, procenat povećanja ipak nije bio manji.
Treće povećanje ove godine
Poskupljenje gasa u novembru biće treće ove godine. Podsetimo, od 1. januara gas je za domaćinstva poskupeo za 11 odsto, a potom u maju za 10 odsto. Gas je za veliku privredu poskupeo samo u avgustu prošle godine za 12 odsto. Povećanje koje je usledilo u januaru i maju, 11 odsto i 10 odsto, odnosilo se samo na malu privredu, odnosno na one koji troše do 100.000 kubnih metara gasa.
Gas u Srbiji poskupljuje uprkos padu cene na berzi
Cena gasa na holandskoj TTF berzi trenutno iznosi 36,5 evra po megavat-satu (odnosno oko 405 dolara za 1.000 kubnih metara), dok je tokom prošlogodišnje energetske krize gas dostigao cenu od oko 300 evra po megavat-satu.
Srbija je prošle godine potpisala trogodišnji ugovor sa Rusijom, a kako taj ugovor nije bio transparentan, o ceni gasa javnost je saznala iz izjava srpskih zvaničnika. Prema njihovim ranijim izjavama, Srbija je tim ugovorom vezala cenu gasa za naftnu formulu i rečeno je da će se ona kretati između 310 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara. To znači da je cena ruskog gasa za Srbiju i cena na berzi sada gotovo ista, a možda je ona na berzi čak i jeftinija.
Naime, kako je Srbija cenu gasa vezala za naftnu formulu, postoji mogućnost da je ta cena danas i viša, s ozbirom na to da su cene nafte ponovo skočile.
Srbija godišnje troši oko tri milijarde kubnih metara gasa, od toga 2,2 milijarde kubnih metara dobija iz Rusije, a preostalih 800 miliona kubnih metara kupuje na tržištu po tržišnim cenama.
(Ažuirirano kroz ceo tekst.)