Svako povećanje cena energenata stvara potencijani rizik od rasta ostalih cena i povećanja inflacije, koju centralne banke širom sveta već više od godinu pokušavaju da suzbiju povećanjem kamatnih stopa. Od prvog novembra u Srbiji počinju da važe dva - poskupljuju struja i gas za domaćinstva i malu privredu. Računi za struju biće veći za osam odsto, a za gas 10 odsto.
Reč je o trećem poskupljenju struje i gasa u Srbiji ove godine. Električna energija za domaćinstva i malu privredu poskupela je najpre u januaru za osam odsto, a onda u maju takođe za osam odsto. Cena struje za veliku privredu poskupela je u septembru prošle godine sa 75 na 95 evra po megavat-satu, a onda u maju sa 95 na 110,81 evro po megavat-satu. Kada je reč o gasu, od 1. januara gas je za domaćinstva i malu privredu poskupeo za 11 odsto, a potom u maju za 10 odsto. Gas je za veliku privredu poskupeo samo u avgustu prošle godine za 12 odsto.
Inflacija u Srbiji, uprkos ovim poskupljenjima, pada već šest meseci uzastopno, međutim pojedini analitičari ukazuju da bi novi rast cena energenata mogao da ugrozi plan Narodne banke Srbije (NBS), koja očekuje da će inflacija do kraja godine iznositi osam odsto.
Opširnije
Bugarski porez na ruski gas važiće samo za Gazprom
Bugarski porez na tranzit ruskog gasa je obaveza Gazproma, a ne drugih zemalja ili bugarskog gasnog operatera, izjavio je premijer te zemlje Nikolaj Denkov.
18.10.2023
Bugarski porez na ruski gas koštao bi Srbiju više od 300 miliona evra
Bugarska je uvela porez na ruski prirodni gas koji se transportuje preko njene teritorije i koji, između ostalih, koriste Srbija, Mađarska, BiH, Severna Makedonija.
17.10.2023
Treće poskupljenje struje u 2023, cena viša za osam odsto od novembra
Cena struje za domaćinstva i malu privredu u Srbiji od prvog novembra biće veća za osam odsto, odobrio je Savet Agencije za energetiku Srbije (AERS).
28.09.2023
Gas od 1. novembra skuplji za 10 odsto, država poslušala MMF
Gas za građane i privredu od 1. novembra biće skuplja za 10 odsto, odobrio je u četvrtak Savet Agencije za energetiku Republike Srbije.
21.09.2023
Inflacija u septembru usporila na 10,2 odsto, voće i gorivo poskupeli najviše
U odnosu na septembar prethodne godine, cene u Srbiji su u proseku rasle za 10,2 odsto, dok je mesečna inflacija iznosila 0,3 odsto.
12.10.2023
Međutim, kako je velika privreda pošteđena čestih i velikih povećanja cena energenata u Srbiji, očekuje se da će cene njihovih proizvoda ostati na istom nivou, što je dobar znak za NBS koja se bori protiv i dalje visoke inflacije. S druge strane, ova odluka države da štedi veliku privredu kada su u pitanju cene struje i gasa utiče na smanjenje srpskog budžeta.
MMF
Međunarodni monetarni fond (MMF), na čiju je inicijativu Srbija povećala cene struje i gasa, podigao je u oktobru projekciju prosečne inflacije za ovu godinu. Stopa inflacije će u ovoj godini iznositi u proseku 12,4 odsto, što je povećanje od 20 baznih poena u odnosu na projekciju iz aprila, predviđa MMF. U aprilu je NBS predvidela da će prosečna inflacija ove godine iznositi 12,7 odsto.
Pozitivna strana povećanja cena energenata jeste da će veći računi poboljšati finansijski saldo Elektroprivrede Srbije (EPS) i Srbijagasa koji su prošle godine zbog skoka cena energenata na svetskom tržištu i povećanog uvoza bili veliki teret za državni budžet. Upravo zbog toga je MMF insisitrao na povećanju cena energenata.
Pročitajte više: Veći računi građana i privrede najviše pomogli oporavak EPS-a
Iz MMF-a su ukazali i da je važno da se tokom sledeće godine eliminišu sve fiskalne subvencije energetskim državnim preduzećima, a da država u narednim godinama finansira samo preko potrebne investicije.
Analitičari
Pojedini analitičari nisu optimistični da će se ostvariti predviđanja NBS o inflaciji od osam odsto do kraja godine. Ekonomista Saša Đogović rekao je ranije za naš medij da će inflacija nastaviti da usporava, ali ocenjuje da je projekcija NBS previše optimistična. "Usporavanje rasta cena će se svakako nastaviti, ali ne onim tempom kako se ranije očekivalo", rekao je Đogović.
Istraživači FREN-a Ekonomskog fakulteta u Beogradu navode da bi inflacija na kraju godine mogla da uspori do oko 10 odsto, dok bi prosečna inflacija mogla da iznosi oko 13 procenata, što je opet drugačija prognoza od NBS.
S druge strane, pojedini analitičari predviđaju inflaciju koja je bliža onoj koju predviđa NBS.
"Na kraju godine se može očekivati inflacija oko osam ili devet procenata", predviđa Miloš Zečević, direktor sektora kontrolinga i računovodstva u Erste banci. "Prerađena i sirova hrana, kao i cene energije, biće glavni faktori kretanja inflacije u narednom periodu", dodao je on.
Glavni ekonomista Raiffeisen banke Ljiljana Grubić rekla je ranije za naš medij da su prognoze te banke da će prosečna inflacija za ovu godinu iznositi 11,2 odsto, a za kraj godine 8,5 odsto. "Poslednji podatak o inflaciji u septembru (10,2 odsto godišnje) ukazuje da bi ona mogla biti niža od naše prognoze", rekla je Grubić.
Do ubrzavanja inflacije mogli bi da dovedu rast cena energenata na svetskim tržištima i poslednje povećanje cena električne energije i gasa u novembru, upozorila je ona. "Međutim, ne vidim da će to uticati na rast godišnje inflacije, već samo na mesečnu inflaciju. Inflacija na godišnjem nivou će zahvaljujući efektu baze nastaviti silazni trend u četvrtom kvartalu", zaključuje Grubić.
I Bloomberg Adria analitički tim brine energetika
Analitičari Bloomberg Adrije za ovu godinu očekuju prosečnu inflaciju od 12,2 odsto, uz napomenu da oni koriste HICP metodologiju. Sledeće godine bi rast cena u proseku trebalo da iznosi 4,7 procenata, dodaju analitičari.
"Iako inflacija usporava, i dalje je visoka, a u 2023. očekujemo prosek od 12,2 odsto. Cene hrane su znatno porasle, i pokazale su se otpornim usred smanjenog prometa", rekli su analitičari u svom kvartalnom makropregledu iz prve polovine septembra.
"Energetski sektor ostaje na klackalici, jer će računi za struju još jednom biti uvećani, a cene transporta se smiruju", naveli su tada analitičari.
Država štiti kupce od bugarskog poreza na ruski gas
Bugarski porez na ruski prirodni gas koji se transportuje preko njene teritorije i koji, između ostalih, koriste Srbija, Mađarska, BiH, Severna Makedonija, mogao bi da bude nova nepoznata u inflatornoj jednačini. Još, naime, nije poznato da li će taj porez plaćati Gazprom ili ove zemlje koje koriste ruski gas.
Ukoliko bi taj teret pao na zemlje koje koriste ruski gas, to bi značilo da bi Srbija godišnje Bugarskoj porez na ruski gas plaćala više od 300 miliona evra. To je podrazumevalo i da bi računi za građane i privredu u Srbiji bili drastično veći.
Međutim, Vlada Srbije je donela Uredbu o privremenoj meri ograničavanja cene gasa i nadoknadi razlike u ceni prirodnog gasa nabavljenog iz uvoza ili proizvedenog u Srbiji u slučaju poremećaja na tržištu prirodnog gasa.
Uredba će važiti od 1. novembra ove godine do 1. maja sledeće godine, pa će u tom periodu kupci imati i pravo na nadoknadu u slučaju da gas na međunarodnom tržištu drastičnije poskupi. Kao osnovna cena prirodnog gasa se računa ona koja je uvećana do najviše deset odsto od 1. novembra ove godine.
To praktično znači da će država na sebe, odnosno na budžet preuzeti sav rast cena gasa iznad predviđenog Uredbom, pa i onog koji bi došao od bugarskog poreza.
Inflacija u septembru usporila na 10,2 odsto
Nakon vrhunca od 16,2 odsto, koliko je dostigla u martu, stopa inflacije u Srbiji beleži stalni pad, pa je septembar doneo šesto uzastopno usporavanje inflacije.
U odnosu na septembar prethodne godine, cene u Srbiji su u proseku rasle za 10,2 odsto, dok je mesečna inflacija iznosila 0,3 odsto.