Omiljeni crni napitak će po svemu sudeći uskoro postati luksuz. Cene sirove kafe na svetskim berzama sve su veće, što se automatski preliva na sve uvoznike i proizvođače kafe, pa tako i one u Srbiji.
Samo u toku ove godine cena robuste porasla je više od 80 odsto, a arabike za više od 30 odsto. Glavni razlog sve viših cena kafe navode se vremenske prilike, odnosno kombinacija sušnog perioda, mraza i preteranih padavina. Takve nepogode ove godine zadesile su Brazil i Vijetnam, dva najveća proizvođača i izvoznika sirove kafe.
Osim toga, na rast cene utiče i otežan transport ove robe. Da bi kafa iz Vijetnama stigla brodskim prevozom do tržišta u Adria regionu, mora da prođe preko Crvenog mora, u kojem se dešavaju napadi Huta. Zbog toga se ova ruta izbegava, a to kao posledicu ima mnogo duži put i više vremena za isporuku, što na kraju dovodi do veće cene robe.
Opširnije
Cene kafe opet obaraju rekorde: poskupljenje se očekuje i naredne godine
Cene kafe na berzama dostiže nivoe kakvi nisu viđeni decenijama.
25.09.2024
Cene kafe na najvišem nivou od 2011, Brazil ne pamti ovakvu sušu
Fjučersi su porasli do 3,3 odsto na 2,6805 dolara za pola kilograma u Njujorku, što je najviše od 2011. godine.
16.09.2024
Najveći skok cene kafe u pet nedelja: trgovce brine mraz u Brazilu
Južni Brazil je tokom vikenda pogodio blagi mraz, a to je dovelo do poskupljenja kafe
12.08.2024
Zašto pijemo skuplju kafu nego Italijani i Belgijanci
Izvršiti pritisak u javnosti na proizvođaće i trgovce zbog visokih cena
21.08.2024
Momirović: 'Najbolja cena' zadaje konačan udarac inflaciji
Ministar trgovine Tomislav Momirović očekuje da će zahvaljujući akciji „Najbolja cena“ inflacija u Srbiji biti spuštena ispod četiri odsto.
23.09.2024
Upravo su na sve to ukazali i u Atlantic grupi, koja je vlasnik "grand" i "bonito" kafe, kao i "barkafe", a od skoro i "doncafe" i C kafe.
"Nažalost, već duže vreme poslujemo u okruženju visokih cena sirovina i usluga, u slučaju kafe uglavnom usled slabije berbe i logističkih problema. Nema naznaka da će u skorijem periodu doći do poboljšanja situacije. Naprotiv, intenzivira se izazov dostupnosti sirovine u budućem razvoju", kažu za Bloomberg Adriju u Atlanticu.
I fjučersi arabike veći
Kako su berze uvek usmerene na buduće periode, piše Bloomberg, predviđanja su da će velika suša u Brazilu rezultirati lošim prinosom za sezonu 2025/2026, pa je cena arabike u poslednjih nekoliko meseci uzletela.
Što se tiče robuste, osim pojačane potražnje, cenu su dodatno povećale vremenske neprilike, odnosno suša zbog koje je količina izvoza znatno niža. Velike suše poslednjih meseci u Vijetnamu i Brazilu ukazuju na to da će prinos biti slabiji i da će se te visoke cene održati najmanje do sredine iduće godine.
Tako je već sada cena terminskih ugovora arabike kojima se trguje sa datumom dostave u martu i septembru 2025. godine viša za oko 17 odsto od trenutne cene na berzi. Terminski ugovori robuste ipak imaju nižu cenu, i to za oko 20 odsto u odnosu na sadašnji iznos.
Kada se radi o Srbiji, analitičari Bloomberg Adrije su još u martu naglasili da su od početka 2019. godine cene grupe proizvoda koju čine kafa i čaj porasle u proseku za oko 35 odsto.
Analitičari ističu da u porastu cena prednjači Srbija, gde su cene kafe i čaja veće za 46 odsto u istom periodu. Taj podatak ne treba da čudi s obzirom na činjenicu da se u Srbiji troši 13,5 kilograma kafe po glavi stanovnika, što je najviše u Adria regionu.
Poslednje poskupljenje kafe u Srbiji bilo je u julu, upravo zbog vremenskih prilika i skupljeg transporta.
Ekonomista Saša Đogović smatra da će se visoke cene kafe zadržati i sledeće godine.
"Suše koje su zadesile Vijetnam i Brazil uslovile su da dođe do smanjene ponude kafe i samim tim, uz postojeću tražnju, dovele na svetskom tržištu do rasta njihovih cena. To se već oseća i na našem tržištu, u maloprodajnim objektima, gde je kafa ove godine značajno poskupela. Uostalom, prema zvaničnoj statistici, kafa i kakao su najviše povukli cene u Srbiji", kaže Đogović za Bloomberg Adriju.
Visoke cene i 2025.
Prema njegovim rečima, do poskupljenja kafe dolazi usled objektivnih okolnosti. "Mi ne proizvodimo kafu, već je uvozimo, a dinamiku rasta cena kafe na svetskom tržištu prouzrokovale su vremenske prilike. Tako je i za Srbiju dominantan uticaj sa svetskog tržišta. A to da li ima dodatnog efekta ili zloupotrebe jeste pitanje za Agenciju za zaštitu konkurencije jer ona to treba da ispita."
On kaže da u 2025. treba očekivati više cene kafe.
"Cene kafe će ostati visoke i sledeće godine, odnosno dok ne dođe do novog roda u zemljama proizvođačima. Pre toga se situacija neće stabilizovati. To važi za ceo svet, ne samo za Srbiju i region", zaključuje Đogović.
Da je kafa ove godine dosta poskupela, pominjala je i Narodna banka Srbije u avgustovskom izdanju izveštaja o inflaciji. Tu se navodi da je u zemljama koje su najveći proizvođači, poput Brazila, rod kafe bio slabiji usled nepovoljnih vremenskih prilika, što se odrazilo na rast berzanske cene kafe.
Tako da je poskupljenje kafe, kao i kakaoa i pšenice, bio jedan od uzroka inflacije u Srbiji, koja u julu skočila na 4,3 odsto, sa junskih 3,8 odsto.
Kako su rekli u Atlanticu, već duže posluju u okruženju visokih cena sirovina i usluga. "U slučaju kafe uglavnom usled slabije berbe, logističkih problema s pristizanjem brodova, male raspoloživosti kafe na spotu, involviranosti fondova na berzama."
Nastavlja se rast nabavnih cena
Oni objašnjavaju da je usled logističkih problema dostave kafe iz Brazila, kad je arabika u pitanju, kasnila isporuka kafe od kraja 2023. i da su fondovi kratkoročno iskoristili manjak kafe u zemljama konzumenata i podigli nivo berze, a time i cenu na visok nivo.
"Istovremeno, berba je manja od očekivane zbog suše i sitnijeg zrna, a prema prognozama, suša se nastavlja i samim tim se očekuje i nastavak rasta nabavnih cena. Kod robuste postoji i izazov nedovoljne raspoloživosti u 2024. zbog nepovoljnih vremenskih uslova, u zemljama porekla i problem visoke cene zbog izazova u transportu i posledično viših cena."
Prema njihovim rečima, robusta čak sa nastavkom poskupljenja dolazi na istorijski maksimum i pretenduje da pređe cenu arabike.
"Nažalost, nema naznaka da će u skorijem periodu doći do poboljšanja situacije, naprotiv, intenzivira se izazov dostupnosti sirovine u budućem razvoju."
Atlantic Grupa, dodaju, kao najveći regionalni proizvođač na svaki raspoloživi način optimizuje proces nabavke.
"Sasvim je jasno da sa ogromnim rastom cena nije jednostavno upravljati troškovima poslovnih operacija. Nemoguće je internim uštedama anulirati kretanja na svetskim berzama sirovina, ali mi kroz kontinuitet kriza maksimalno vodimo računa o tome da teret poskupljena u čitavom lancu poslovanja ne prenesemo većim delom na potrošača", ističu u Atlanticu.