Cene kafe na berzama dostižu nivoe kakvi nisu viđeni decenijama. Cena robuste porasla je više od 80 odsto tokom 2024. godine, dok je cena arabike porasla više od 30 odsto. Rast je još frapantniji ako se posmatra nekoliko godina unazad.
Naime, u poređenju sa prosečnom cenom iz 2021. godine, cena robuste rasla je više od 200 odsto, a cena arabike za više od 50 odsto. Visokoj ceni kafe koju konzumenti trenutno plaćaju dodatno doprinose i visoke cene transporta, posebno ako je reč o robusti.
Glavni izvoznik robuste je Vijetnam, a da bi kafa brodskim prevozom stigla do tržišta u Adria regionu, mora proći kroz Crveno more u kojem se događaju napadi Huta. Stoga, kao logičan izbor nameće se izbegavanje Crvenog mora, što posledično znači više kilometara, više vremena i, naposletku, više cene.
Opširnije
Cene kafe na najvišem nivou od 2011, Brazil ne pamti ovakvu sušu
Fjučersi su porasli do 3,3 odsto na 2,6805 dolara za pola kilograma u Njujorku, što je najviše od 2011. godine.
16.09.2024
Milijarder prvo zabranio rad od kuće, a sada hoće i pauze za kafu
Osoblju rudarske kompanije milijardera Chrisa Ellisona već je zabranjeno da radi od kuće, a sada bi i izlazak na kafu mogao biti ukinut.
31.08.2024
Cene goriva u Srbiji nastaviće da padaju jer nafta gubi vrednost
Cene goriva u Srbiji padaju u poslednjih mesec dana, što se poklapa sa padom cene nafte na svetskom tržištu.
23.08.2024
Šta se krije u pozadini?
Početak godine izgledao je obećavajuće i cena obe vrste kafe bila je relativno stabilna u prva tri meseca. Međutim, nakon toga je usledio uzlet. Kao glavni razlog sve viših cena kafe navode se vremenske neprilike, odnosno kombinacija sušnog perioda, mraza i preteranih padavina.
Takođe, kako je kroz istoriju arabika uvek bila skuplja od robuste, snažan rast cene arabike u poslednjim godinama naterao je prerađivače kafe da se okrenu robusti i povećaju udeo te vrste u svojim mešavinama mlevene kafe, u nastojanju da zaštite svoje marže. To je, naravno, stvorilo dodatne pritiske na cenu robuste, te je trenutno cena kilograma robuste niža od arabike svega 20 odsto, naspram istorijskih perioda kada se ta razlika u ceni kretala između 40 i 80 odsto.
U prva tri meseca 2024. godine tržišta su bila optimistična zbog izvrsnog prinosa u državi koja je najveći izvoznik arabike, a to je Brazil. Međutim, nakon aprila, Brazil je pogođen katastrofalnim sušnim periodom. Prema indeksu koji meri količinu padavina i evapotranspiraciju i za koji merenja postoje od 1950. godine, ovako sušno vreme još uvek nije zabeleženo; pogodilo je plantaže baš u periodu važnog cvetanja.
S obzirom na to da su berze uvek fokusirane na buduće periode, predviđanja su da će takva suša rezultirati lošim prinosom za sezonu 2025/2026, pa je cena arabike u poslednjih nekoliko meseci uzletela.
Što se tiče robuste, pored pojačane potražnje, cenu su naviše dodatno pogurale vremenske neprilike u vidu sušnog perioda, koje su rezultirale znatno nižom količinom izvoza.
U julu je izvoz Vijetnama bio 29,3 odsto niži, na godišnjem planu, i iznosio je 76.982 metričke tone, a za period prvih sedam meseci izvoz kafe niži je za 12,4 odsto godišnje i iznosio je 979.353 metričke tone.
Šta dalje očekivati?
Sve izraženije vremenske neprilike te sve snažnija potražnja na azijskim tržištima, gde konzumacija kafe raste iz godine u godinu, ne bude optimizam. Velike suše poslednjih meseci u Vijetnamu i Brazilu ukazuju na to da će prinos biti slabiji i da će se te visoke cene održati najmanje do sredine iduće godine.
Mantra "higher for longer", koja se donedavno koristila za kamatne stope centralnih banaka, ovde dobija novi smisao.
Ako se baci oko na cene terminskih ugovora za 2025. godinu, one takođe potvrđuju ovaj stav analitičara. Cena terminskih ugovora arabike kojima se trguje sa datumom dostave u martu i septembru 2025. godine viša je za oko 17 odsto od trenutne cene na berzi. Terminski ugovori za robustu pak imaju cenu nižu za oko 20 odsto u odnosu na trenutnu.
Razlog za to može se pronaći u nešto većoj otpornosti robuste na vremenske neprilike, te u odgovoru tržišta kojem robusta postaje sve privlačnija kao rezultat manje razlike u ceni u odnosu na arabiku.