U predstojeću zimu domaćinstva i privreda čitavog regiona ulaze rasterećenije, jer su se cene struje i gasa na svetskom tržištu stabilizovale. U odnosu na prethodne dve godine, kada je na scenu stupila energetska kriza zbog rata u Ukrajini, cene energenata na berzama su trenutno višestruko niže. U slučaju gasa i do 10 puta. Ali uprkos tome, pojedine vlade u regionu odlučile su da povećaju ili najavljuju povećanje cena struje i gasa ove grejne sezone.
Između ostalog, smanjuju ili ukidaju državnu pomoć koja je bila uvedena tokom energetske krize. Ta državna pomoć pojela je mnoge budžete i povećala budžetski deficit, pa sada vlade postepenim povećanjem cene struje i gasa pokušavaju da nadoknade izgubljeno.
Zvaničnici u Srbiji poručuju da povećanja cena struje i gasa ove zimske sezone neće biti, međutim sedam toplana u Srbiji je iz lokalnih razloga povećalo cene grejanja. U Hrvatskoj će struja i gas ove zime poskupeti za po 10 odsto. U Severnoj Makedoniji cene energenata neće se menjati do Nove godine. U BiH je u avgustu ove godine povećana cena struje, a gas bi mogao da poskupi od sledeće godine. U Sloveniji je ove godine cena struje već porasla.
Opširnije
Drvo najjeftiniji energent u Srbiji, sedam toplana povećalo cenu grejanja
Cene struje i gasa u Srbiji ove zime neće poskupeti. U prilog im ide mirovanje cena na svetskom tržištu.
04.10.2024
U Srbiju ove zime prvi put stiže gas koji nije ruski, iz Azerbejdžana milion kubika
Srbija će tokom predstojeće zime moći da računa na sigurne isporuke oko milion kubnih metara gasa iz Azerbejdžana.
26.09.2024
Emiraćani i Finci obezbedili novac za izgradnju vetroparka 'Čibuk 2'
Kompanija Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i finska kompanija Taaleri Energia obezbedile su novac za izgradnju vetroparka "Čibuk 2", a uz pomoć banaka UniCredit i Erste.
24.09.2024
Saznajemo: Američki Bechtel i dalje zainteresovan za 'Đerdap 3'
Američka kompanija Bechtel i dalje je zainteresovana da učestvuje u izgradnji hidroelektrane "Đerdap 3".
20.09.2024
Banatski Dvor veći za 300 miliona kubnih metara gasa od novembra?
Samo dve godine od početka energetske krize bile su potrebne Srbiji da ubrza radove na proširenju gasnog skladišta Banatski Dvor.
19.09.2024
Putin kaže da je Rusija spremna da nastavi da šalje gas preko Ukrajine
Rusija je spremna da nastavi da šalje gas u Evropu gasovodima preko Ukrajine i posle 2024. godine, rekao je predsednik Vladimir Putin.
09.09.2024
Cena struje po novoj metodologiji - šta to znači za privredu?
Elektroprivreda Srbije usvojila je nove metodologije formiranja cena električne energije za kupce na komercijalnom snabdevanju, odnosno za privredu.
04.09.2024
Gas je i dalje u središtu pažnje, jer krajem godine ističe ugovor između Rusije i Ukrajine o slanju ruskog gasa do Evrope preko ratom zahvaćene teritorije. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je nedavno da je Rusija spremna da nastavi da šalje gas preko Ukrajine. Volodimir Zelenski se tome protivi. Iako su evropske zemlje najavile da se će se odreći ruskog gasa, pojedinim zemljama to ide teže. Ruski gas koji ide preko Ukrajine trenutno dobijaju Austrija, Mađarska, Slovačka, Italija. I Slovenija dobar deo gasa dobija iz Austrije.
Ostale zemlje regiona, Srbija, Severna Makedonija, Bosna i Hercegovina, ruski gas dobijaju preko Turskog toka, koji ne prolazi kroz Ukrajinu. Međutim, bilo kakav prekid ruskog gasa preko ukrajinske teritorije mogao bi da podigne cene ovog energenta. To se privremeno i dogodilo u avgustu ove godine, kada je ukrajinska vojska zauzela ključnu tranzitnu tačku u Rusiji.
SRBIJA
Struja i gas za domaćinstva u Srbiji ove zime neće poskupeti, potvrđeno je u Ministarstvu rudarstva i energetike za Bloomberg Adriju. Međutim, iz lokalnih razloga sedam toplana najavilo je povećanje cena grejanja od 1,42 do 30 odsto. Za privredu se cena reguliše po tržišnim uslovima i cenama.
Trenutna prosečna cena struje za domaćinstva u Srbiji je 8,89 evrocenti po kilovat-satu (kWh), odnosno 10,41 dinar po kWh, dok se za privredu taj prosek kreće od 95 do 100 evra po megavat-satu.
Cene struje i gasa za domaćinstva u Srbiji poslednji put su povećane u novembru 2023, i od tada nije bilo korekcija. Kada je reč o privredi, struja i gas za preduzeća čak su i pojeftinili u maju ove godine. Cena struje je niža za oko 20 odsto, a gasa za oko 15 odsto.
Kada je reč o gasu, u Srbiji 60 gradova i opština koristi sistem daljinskog grejanja. Uprkos najavama iz Ministarstva rudarstva i energetike i Srbijagasa da gas ove zimske sezone neće poskupeti, ali i padu cene gasa na evropskoj TTF berzi, nekoliko toplana odlučilo je da poveća cenu.
Iz Ministarstva su objasnili da cena prirodnog gasa na evropskoj TTF berzi podrazumeva cene prirodnog gasa bez troškova pristupa transportnom i distributivnom sistemu i bez naknade za energetsku efikasnost. Kako su troškovi za pojedine toplane skočili, što je uticalo na njihovu profitabilnost, data je saglasnost da povećaju cenu grejanja. To je ove zime učinilo sedam toplana.
U JKP Gradska toplana Niš povećanje će iznositi 2,3 odsto u odnosu na trenutnu cenu, u JKP Beogradske elektrane povećanje će iznositi 8,92 odsto, u Energetika Kragujevac povećanje će iznositi 15,6 odsto, u JKP Gradska toplana Kruševac povećanje će iznositi 20 odsto.
U JKP Toplana Bor povećanje će iznositi 30 odsto uz napomenu da se u ovoj toplani cena nije menjala od 2019. Zatim, u JEP Toplana Kraljevo povećanje će iznositi 1,42 odsto, u JKP Subotička toplana povećanje varijabilnog dela iznosiće 8,40 odsto, a povećanje fiksnog dela 19,22 odsto.
U JKP Toplifikacija Sremska Mitrovica cena će biti snižena za 10 odsto. Za ostale sisteme daljinskog grejanja nema podataka o podnetim zahtevima nadležnim jedinicama lokalnih samouprava.
Srbija je do ove zime sve količine gasa dobijala iz Rusije, a od ove zime prvi put stiže gas iz Azerbejdžana. Iz te zemlje Srbija će tokom zime moći da povlači milion kubnih metara gasa dnevno. Cena po kojoj Srbija nabavlja gas iz Azerbejdžana nije javno saopštena.
Pred Srbijom su i razgovori sa Rusijom o novom ugovoru o snabdevanju ruskim gasom, na šta je nedavno skrenuo pažnju i Putin. On je podsetio da postojeći ugovor ističe u maju 2025. Prethodni ugovor Srbija je potpisala sa Rusijom u jeku energetske krize 2022. godine na tri godine. Prema tom ugovoru, Rusija dostavlja Srbiji 2,2 milijarde kubnih metara gasa godišnje po povlašćenoj ceni koja se kreće između 300 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara gasa.
Ovim ugovorom Srbija je uspela da zaštiti građane i privredu od visokih cena na berzi tokom 2022. i 2023. godine.
HRVATSKA
Od kada je energetska kriza počela, a samim tim i skok cena energenata, hrvatska vlada je na svakih šest meseci donosila po jedan paket mera za ublažavanje uticaja cena energenata na domaćinstva i privredu. Međutim, u poslednjem šestomesečnom paketu mera od početka septembra, sedmoj ovakvoj intervenciji države, nivo subvencija je ublažen.
Poređenja radi, šesti paket mera za održavanje niskih cena energenata, usvojen u martu ove godine, iznosio je 389 miliona evra, a poslednji 165,3 miliona evra. Dakle, sada su subvencije više nego upola manje.
Subvencije su snižene ne samo zbog stabilizacije cena energenata na svetskom tržištu, već i zbog povećanog deficita. U prvih šest meseci ove godine, obračunat po nacionalnoj metodologiji, deficit državnog budžeta iznosio je 1,1 milijardu evra ili 1,3 odsto bruto domaćeg proizvoda.
Ne samo što su subvencije snižene, već dolazi i do novog poskupljenja energenata u novoj grejnoj sezoni. Naime, u narednih šest meseci struja i gas u Hrvatskoj poskupeće po 10 odsto. Ovo povećanje će se odvijati u dve faze. Prvo će od novembra računi biti veći za 6,5 odsto, a potom će se početkom sledeće godine dodati i ostatak predviđenog povećanja do deset odsto.
Kako je izračunala hrvatska vlada, godišnji trošak struje u prosečnom domaćinstvu sa godišnjom potrošnjom od 3.000 kilovat-sati iznosio bi 584 evra prema tržišnoj ceni, ali zahvaljujući državnim subvencijama iznosi 482 evra.
U slučaju gasa, trošak u prosečnom domaćinstvu sa godišnjom potrošnjom od 12.000 kilovat-sati po tržišnoj ceni iznosi 680 evra, a uz državnu subvenciju ovaj iznos se smanjuje na 595 evra.
U slučaju toplotne energije, godišnji trošak za prosečan stan od 60 kvadrata na tržištu bi iznosio 377 evra, a zahvaljujući merama vlade 315 evra.
Vlada je napomenula da se u novom paketu ništa ne menja za javni i neprofitni sektor, kao ni cene struje za mala i srednja preduzeća u odnosu na prolećni paket mera. Velike kompanije plaćaju dobavljačima energije, odnosno sklapaju ugovore o snabdevanju po tržišnim cenama, iako je vlada napomenula da će i ovde reagovati ako dođe do drastičnih poremećaja sličnih onima koje smo videli pre dve godine.
Konsultant za energetiku Darko Dvornik smatra da je pitanje subvencionisanja nekoga ili nečega uvek politička odluka i ocenjuje da bi bilo logično da su cene za privredne subjekte povoljnije od cene energenata za domaćinstva.
SEVERNA MAKEDONIJA
U Severnoj Makedoniji se cena struje za potrošače na regulisanom tržištu (domaćinstva i mala preduzeća) neće menjati do Nove godine.
U jeftinoj tarifi, cena za sva domaćinstva je 1,7784 denara po kilovat-satu (0,029 evrocenti). U skupoj tarifi najveći potrošači plaćaju i do 17,6934 denara po kilovat-satu (0,287 evrocenti). Za mala preduzeća cena je 13,3762 po kilovat-satu (0,217 evrocenti), za srednja i velika preduzeća cena se reguliše na osnovu tržišnih uslova i cena.
Po novim pravilima, cena električne energije utvrđuje se na početku svake kalendarske godine. Do tada će Ministarstvo energetike, rudarstva i mineralnih sirovina sprovesti analizu poslovanja državne kompanije ESM, stanja elektroenergetskih kapaciteta kako bi se dobila činjenična slika i projekcija očekivanja od hidropotencijala i potrošnje električne energije, rekla je u izjavi za Bloomberg Adriju ministarka Sanja Božinovska.
Što se tiče cene gasa, zemlja koristi male količine, oko 400 miliona kubnih metara gasa godišnje, od čega više od 220 miliona kubnih metara gasa dolazi iz Rusije. Međutim, moguća je cenovna turbulencija, prema rečima ministarke, zbog najava Kijeva da neće produžiti ugovor o tranzitu gasa sa Moskvom.
"Mnoge zemlje članice Evropske unije, poput Poljske, Bugarske, Finske, Holandije i Danske, već su zamrzle uvoz ruskog gasa. Ali Austrija, Mađarska, Slovačka i Italija i dalje uvoze ruski gas gasovodima i traže i razgovaraju o načinima da se omogući da gas nastavi da teče kroz ukrajinsku tranzitnu mrežu nakon 2024. godine. Pošto geopolitička dešavanja uvek utiču na cenu energenata, ukoliko se ugovor ne produži, turbulencije su svakako moguće zbog činjenice da će doći do povećanja globalne konkurencije za terete sa tečnim prirodnim gasom", kaže Božinovska.
BiH
Cena električne energije u Federaciji BiH povećana je od avgusta ove godine, a Vlada FBiH najavila je mere za zaštitu socijalno ugroženih.
Regulatorna komisija za električnu energiju FBiH (FERK) dala je u junu ove godine saglasnost Elektroprivredi BiH za linearno povećanje cena električne energije za kategorije domaćinstva i ostala potrošnja. Linearno povećanje cene električne energije iznosi 10 odsto za domaćinstva i 8,1 odsto za ostalu potrošnju na 0,4 kV, uključujući energiju i mrežarinu. Nove cene električne energije primenjuju se od 1. avgusta 2024. godine.
Kupac sa mesečnom potrošnjom 100 kWh plaćaće 8,43 odsto više nego do avgusta, dok trošak za kupca sa mesečnom potrošnjom od 1.000 kWh raste za 11,05 odsto. Između ova dva nivoa potrošnje postoji još tri nivoa potrošnje u kojima se razlikuju cene u kategoriji domaćinstva – I tarifna grupa.
Ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Vedran Lakić u intervjuu za Bloomberg Adriju rekao je da u poslednjih devet godina nije bilo usklađivanja cena električne energije s rastom proizvodne cene, što je obaveza regulatora. "Morali smo to uraditi kako bismo zaustavili nepovoljne efekte koje je to imalo na Elektroprivredu BiH. U narednom periodu nećemo dozvoliti da se to dešava i od regulatora ćemo tražiti da redovno usklađuje cene s kretanjem ostalih cena na tržištu, tako da će cena električne energije rasti ili padati u zavisnosti od ostalih relevantnih okolnosti."
Dodao je da je nedavno po tom principu doneta odluka o usklađivanju cena prirodnog gasa i cena za domaćinstva je smanjena.
Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (RERS) usvojila je krajem 2022. godine tarife po kojima će se obračunavati potrošnja električne energije u 2023. godini. Iste cene zadržane su i tokom 2024. godine i trenutno nema najava povećanja cena električne energije.
Kada je reč o gasu, Bosna i Hercegovina je isključivo vezana za jedan dotok gasa, onog iz Rusije, preko Turskog toka.
Početkom 2024. godine kompanija Sarajevo-gas Istočno Sarajevo zatražila je poskupljenje gasa. Ugovoreno je, sa Energoinvestom iz Sarajeva, da umesto dotadašnjih 11,2 KM/1000 Sm3, cena bude 14,10 KM/1000 Sm3, a Regulatorna komisija za energetiku RS je naknadno trebalo da potvrditi opravdanost te cene.
Međutim, 27. juna 2024. godine Komisija je donela Rešenje u kojem se navodi da se u skladu sa zakonima može primenjivati nova cena, ali tek od 1. januara 2025. godine.
SLOVENIJA
Cena struje, sa svim porezima, za domaćinstva u Sloveniji poskupela je u poslednjih godinu dana, pokazuju podaci Zavoda za statistiku. Slovenačka domaćinstva su u prvoj polovini godine plaćala 0,2121 evro po kilovat-satu struje, što je za 9,4 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Šest odsto domaćinstava u Sloveniji greje se na struju.
Kada je reč o gasu, Ministarstvo životne sredine, klime i energetike saopštilo je da su snabdevači potvrdili spremnost za ovogodišnju zimu i da ne očekuju veće probleme u snabdevanju prirodnim gasom.
Slovenija većinu gasa dobija iz Austrije. U 2023. godini, prema podacima Agencije za energetiku, od ukupne količine uvezenog gasa čak 68,3 odsto dolazio je iz Austrije. U Austriji su rezervoari za gas trenutno puni 92,7 odsto, pokazuju podaci portala Agsi.
Velika popunjenost je rezultat toplog vremena prošle zime. U slučaju jake zime ili problema na putevima snabdevanja u zimskom periodu, to bi se posebno moglo odraziti na punjenje i snabdevanje gasom za narednu zimu, upozorili su iz Ministarstva.
Pored uvoza iz Austrije, snabdevanje je uglavnom obezbeđeno uvozom iz Alžira. Odatle je, prema podacima Agencije za energetiku, preko Italije teklo 28,3 odsto ukupnog uvezenog gasa.
Prema uveravanjima ministra Bojana Kumra, Slovenija je veoma dobro pripremljena za zimu u pogledu snabdevanja prirodnim gasom.
- U pisanju teksta pomogli Igor Ilić, Nataša Hadžispirkoska Stefanova, Svjetlana Šurlan i Uroš Božin.