Srbija je u pregovorima s Rusijom o produženju ugovora o snabdevanju prirodnim gasom koji ističe u martu, a cilj je da se obezbede količine slične onima iz postojećeg ugovora sa Gazpromom.
"Zahvaljujući solidnim odnosima sa Moskvom, mi smo u veoma dobrom položaju da razgovaramo o ekonomiji, ali i da sa Rusijom razgovaramo o gasnom ugovoru", izjavio je potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin za Bloomberg, na marginama Verona evroazijskog ekonomskog foruma, koji se održava u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Srbija, koja godišnje potroši oko tri milijarde kubnih metara gasa, zavisi od ruskog Gazproma za oko dve trećine potrebnih količina, koje dobija po povoljnim cenama. Ipak, zemlja je radila na diverzifikaciji svojih izvora, pa ćemo ove godine pored ruskog imati i gas iz Azerbejdžana.
Opširnije
Bolja energetska sigurnost u regionu moguća uz bolju saradnju
Veliki izazov u Adria regionu je kako obezbediti stabilno i dugoročno snadbevanje gasom.
04.12.2024
Mračni scenario se ostvaruje: hladnoća poskupljuje gas i struju
Cene prirodnog gasa su za mesec dana porasle za oko 20 odsto.
29.11.2024
Regulisanje cena struje i gasa na 'cost-benefit' klackalici
Privreda u Adria regionu je bila zaštićena od strmog rasta, ali ne i od rasta cena gasa i električne energije.
28.10.2024
Telefonski razgovor sa Putinom obezbedio Srbiji dodatni gas za ovu zimu
Novi gasni aranžman bio je tema nedavnog telefonskog razgovora Vučića i Putina, i mada tom prilikom predsednik nije ispregovarao nabavku gasa na duži rok, uspeo je da dogovori dodatne količine gasa za ovu zimu.
24.10.2024
Cene gasa i struje daleko ispod prosečnih u prethodnih pet godina
Kako se zima približava, raspoloživost i cene gasa i struje dobijaju više pažnje, pogotovo ako imamo u vidu da je segment energetike dobio na dinamičnosti usled diverzifikacije izvora gasa i sve veće uloge održivih izvora finansiranja.
23.10.2024
Putin izmenio uredbu o plaćanju
Sjedinjene Američke Države nedavno su uvele sankcije Gazprombanku, čime su plaćanja za isporuke ruskog gasa stranim kupcima praktično onemogućena. Međutim, ruski predsednik Vladimir Putin je u četvrtak ukinuo odredbu prema kojoj su inostrani kupci bili dužni da isporuku ruskog gasa plaćaju preko Gazprombanka.
Novom uredbom predviđene su dve opcije za međusobna poravnanja. Prva predviđa da će uplate dobijene od trećih lica za kupovinu ruskog gasa biti moguće kod ovlašćenih banaka, i to u rubljama. Druga pretpostavlja da se obaveza plaćanja gasa može prekinuti "u celini ili delimično, u zavisnosti od zahteva snabdevača". To znači da Gazprombank i dalje ostaje ovlašćena banka za obavljanje plaćanja za Gazprom, a strani kupci ruskog gasa mogu da koriste račune u drugim bankama kako bi konvertovali devizna plaćanja u rublje i preneli novac na Gazprombank.
Vulin je na ekonomskom forumu u UAE izjavio da je Srbija obaveštena o ovim promenama u načinu plaćanja ruskog gasa.
"Što se tiče plaćanja, uradićemo sve što bude dogovoreno sa Rusijom. Apsolutno sam uveren da ćemo uskoro potpisati novi ugovor i da ćemo imati odlične uslove", rekao je Vulin u svom govoru.
Cena gasa pada
Nakon Putinove odluke, smanjena je zabrinutost da će dotok gasa u Evropi biti prekinut, pa su cene prirodnog gasa nastavile da padaju. Referentni fjučersi pali su čak 1,4 odsto u petak i na putu su da zabeleže nedeljni pad veći od tri odsto, što je prvi takav pad od početka novembra, preneo je Bloomberg. Holandski fjučersi za naredni mesec, koji predstavljaju referentnu cenu gasa u Evropi, pali su za 0,6 odsto na 46,26 evra po megavat-satu u petak u 8.59 u Amsterdamu.
Iako snabdevanje Evrope, pored Rusije, zavisi od još nekoliko dobavljača, brže povlačenje gasa iz skladišta ove grejne sezone ostavilo je tržište ranjivim. Evropska skladišta su trenutno popunjena oko 84 odsto, što je niže nego prošle godine u isto vreme. Prognoze stručnjaka su da će cene do kraja ove nedelje ostati stabilne.