Novi sporazum o gasu sa Rusijom je suštinski dogovoren, a Srbije će kupovati 2,5 milijarde kubnih metara gasa godišnje, umesto dve milijarde. Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović navodi da naredni sporazum može biti potpisan na deset godina, ali da treba razgovarati o obostranim rizicima.
Bajtović je u svom gostovanju na RTS-u rekao da su posle zvaničnih razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Rusije Vladimira Putina u Moskvi, timovi "Srbijagasa" i "Gazproma" nastavili dogovore o preciziranju novog gasnog sporazuma.
"Biće 2,5 milijarde, umesto dve što je do sada bio slučaj na godišnjem nivou. Druga važna stvar je da nije uopšte problem količina gasa koliko su problem fleksibilnosti, jer je Srbija počela da troši 18 miliona metara kubnih dnevno u hladnim danima zimi. Videćemo koliko će to da košta", rekao je Bajatović.
Opširnije

Srbiji će biti produžen ugovor o ruskom gasu na najmanje tri godine
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović naveo je da ćemo u narednom periodu imati 2,5 milijardi metara kubnih na godišnjem nivou garantovanih isporuka gasa uz fleksibilno snabdevanje.
03.03.2025

Srbija bez brige oko gasa, Evropa pred izazovima
Ukrajina je od 1. januara prekinula trasport ruskog gasa u Evropu, međutim snabdevanje Srbije nije ugroženo.
07.01.2025

Tržište nafte i gasa trebalo bi da ostane stabilno 2025. godine, kao i cena
Cene gasa na evropskom tržištu sledeće godine biće oko 35 evra po megavat-satu, predviđaju analitičari.
03.01.2025

Evropa želi više gasa iz SAD, a da li bi i Srbija mogla da se snabdeva američkim gasom
SAD su trenutno najveći izvoznik tečnog prirodnog gasa, a u toku prošle godine, preko 40 odsto izvezenog prirodnog gasa iz te zemlje otišlo je u Evropsku uniju.
13.03.2025

Gasni sektor Evrope ulazi u ključni period nakon što je zima iscrpela zalihe
Ključno pitanje je koju će ulogu vlade igrati u obezbeđivanju ponovnog punjenja skladišta – i po kojoj ceni.
31.03.2025
On je naveo i da se problem fleksibilnosti ogleda u transportnom kapacitetu u hladnim danima.
"Svi bi uzeli mnogo više. Mađari uzimaju 22 miliona svakog dana i kupovaće narednih godina. Tu je i Slovačka, moramo da pomognemo i našim kolegama da bi imale odgovarajuće količine. Svi žele da se monetizuju, svi žele da kupe ruski gas, šta god to oni govorili", naglasio je Bajatović.
Bloomberg
Naveo je da Srbija traži ugovor na deset godina i da veruje da je moguća njegova realizacija.
"Oni pristaju, ali ima jedno veoma važno pitanje. Evropa hoće da zabrani ruski gas 2027. godine, ali će možda biti neki dogovor Rusa i Amerikanaca. Postavlja se pitanje šta je viša sila našeg ugovora ukoliko ga potpišemo na 10 godina, za nas i za rusku stranu. Da oni ne uđu u penale zato što ne mogu da nam isporuče, a da mi uđemo u penale zato što ne možemo preuzimati", objasnio je Bajatović.
Skladište u Banatskom Dvoru popunjeno 76 odsto
Direktor "Srbijagasa" naveo je i da je skladište u Banatskom Dvoru trenutno popunjeno na 76 odsto kapaciteta i u ovom momentu se utiskuje po jedan milion iz tehničkih razloga, jer postoje i druge operacije, vezane za pritisak u ležištu. Istako je i da je najvažnija stvar to što je počelo proširenje Banatskog dvora i da je prva bušotina urađena. Naveo je i da nema razloga za brigu da će zaliha biti puna i neće se trošiti osim ako ne bude moralo.
Postojeći gasni sporazum sa Rusijom ističe ovog meseca. Srbija je trogodišnji ugovor sa Rusijom potpisala u maju 2022. godine. Prema tom ugovoru, cena ruskog gasa za Srbiju iznosi između 310 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara. U trenutku potpisivanja ovog trogodišnjeg ugovora, cena gasa na TTF berzi iznosila je više od 1.000 dolara za 1.000 kubnih metara.
Srbija, koja godišnje potroši oko tri milijarde kubnih metara gasa, zavisi od ruskog Gazproma za oko dve trećine potrebnih količina, koje dobija po povoljnim cenama. Ipak, zemlja je radila na diverzifikaciji svojih izvora, pa ove godine pored ruskog imamo i gas iz Azerbejdžana.
Gas za domaćinstva među najjeftinijim u Evropi
Na sastanku između Putina i Vučića koji je održan 9. maja, ruski predsednik je rekao da je Rusija i dalje garant energetske bezbednosti Srbije, kojoj obezbeđuje oko 85 odsto potreba.
"Preko Turskog toka idu isporuke prirodnog gasa, a uz to Gazprom nije samo pouzdan snabdevač, nego odgovara na molbe srpskih prijatelja i daje dodatne količine gasa, pored onih koje su predviđene ugovorima. I to stvara siguran osnov za stabilnu ekonomsku delatnost Srbije", naveo je Putin.
Srpski predsednik je kazao i da je za Srbiju pitanje snabdevanja gasom "od vitalnog značaja".
"Naš dugoročni gasni ugovor ima veoma dobre uslove, hvala Vam na tome. Nadamo se da ćemo moći da zadržimo iste uslove ako je moguće (u novom ugovoru) ili možda čak i da dobijemo bolje, ako smem da kažem. Imamo dobru saradnju u različitim sferama, ali mislim da možemo da je povećamo i učvrstimo u svim oblastima", kazao je Vučić.
Srbija se nalazi među zemljama sa jeftinijim gasom u Evropi sa prosečnom cenom za domaćinstva od 8,07 evra, pokazuju podaci Eurostata. Podaci iz redovnog polugodišnjeg poređenje cena električne energije i gasa za zemlje članice EU, sa dodatnim podacima za neke druge evropske zemlje, pokazuju da je prosečna cena gasa u ekvivalentnoj energetskoj vrednosti od 100 kWh električne energije, u drugoj polovini prošle godine za domaćinstva u Evropskoj uniji iznosila 12 evra.