Gasni sektor Evrope ulazi u ključne mesece jer sat otkucava kraj grejne sezone, a kapaciteti skladišta ove zime su ispražnjeni na dve trećine.
Očekuje se da trgovci igraju ključnu ulogu u ponovnom punjenju zaliha, jer je to gorivo obično jeftinije leti, što im omogućava da ostvare profit skladištenjem velikih količina, spremnih za prodaju kada potražnja ponovo poraste sledeće grejne sezone.
Međutim, ova godina je daleko od normalne. Prva zaista hladna zima otkako je Evropa izgubila većinu svojih gasovodnih isporuka iz Rusije iscrpela je rezerve brže nego obično, a situacija je dodatno pogoršana kada su preostali tokovi kroz Ukrajinu stali u januaru. Ovi zaoštreni tržišni uslovi doveli su do toga da su letnje cene gasa trajno više od onih za sledeću zimu, a to, što je ključno, uklanja finansijske podsticaje za skladištenje gasa.
Opširnije

Evropa želi više gasa iz SAD, a da li bi i Srbija mogla da se snabdeva američkim gasom
SAD su trenutno najveći izvoznik tečnog prirodnog gasa, a u toku prošle godine, preko 40 odsto izvezenog prirodnog gasa iz te zemlje otišlo je u Evropsku uniju.
13.03.2025

Srbiji će biti produžen ugovor o ruskom gasu na najmanje tri godine
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović naveo je da ćemo u narednom periodu imati 2,5 milijardi metara kubnih na godišnjem nivou garantovanih isporuka gasa uz fleksibilno snabdevanje.
03.03.2025

Srbija bez brige oko gasa, Evropa pred izazovima
Ukrajina je od 1. januara prekinula trasport ruskog gasa u Evropu, međutim snabdevanje Srbije nije ugroženo.
07.01.2025

Tržište nafte i gasa trebalo bi da ostane stabilno 2025. godine, kao i cena
Cene gasa na evropskom tržištu sledeće godine biće oko 35 evra po megavat-satu, predviđaju analitičari.
03.01.2025
Glavno pitanje je koju će ulogu vlade igrati u obezbeđivanju ponovnog punjenja skladišta – i po kojoj ceni. Naravno, još uvek ima dovoljno vremena pre nego što stigne sledeća zima. Ali trgovci kažu da će prve nedelje aprila biti naznaka da li su različiti učesnici na tržištu spremni da počnu sa ponovnim ubrizgavanjem gasa uprkos potencijalno neprofitabilnoj cenovnoj strukturi, ili će odlučiti da igraju na kartu čekanja.
"Moraju se pronaći neka rešenja u kratkom roku da bi se započeli unosi u skladišta, iako su danas cene invertovane", rekao je Russell Hardy, izvršni direktor energetske trgovačke gigantske kompanije Vitol Group. Na tržištu se vodi rasprava o tome "ko će obaviti ovaj zadatak", dodao je.
Bloomberg
Ulog je visok: ulazak u zimu bez gotovo punih skladišta ostavio bi region izložen intenzivnim skokovima cena, ako bi bio pogođen ekstremno hladnim vremenom ili nekim drugim nepredviđenim faktorima.
Pravila Evropske komisije nalažu da skladišta moraju biti puna 90 odsto do 1. novembra. Međutim, nedavni predlozi i rasprave o fleksibilnosti u vezi sa vremenom ostvarivanja ciljeva stvorili su veliku neizvesnost oko implementacije tih pravila, što je izazvalo oscilacije cena i držalo trgovce u neizvesnosti.
Referentni fjučers ugovori su opali poslednjih nedelja usled spekulacija da bi ciljevi za ponovno punjenje mogli biti ublaženi, kao i optimizma u vezi sa mogućim primirjem u Ukrajini. Zapravo, ako bi se rat uskoro završio i došlo do povratka nekih isporuka iz Rusije, cene bi verovatno pale, ali takva perspektiva čini se dalekom.
Cene gasa su trenutno otprilike 50 odsto veće nego prošle godine, nešto više od 40 evra po megavat-satu, i verovatno će morati da ostanu na trenutnom nivou ili će biti još veće kako bi se privukao dovoljan broj LNG isporuka tokom leta, rekao je Hardy.
Ako Evropa bude imala sreće, potražnja za gorivom u Kini će ostati slaba u narednim mesecima, što će Evropi omogućiti bolju šansu da privuče isporuke. BloombergNEF predviđa da će kineske kupovine opasti ove godine prvi put od 2022. godine.
Međutim, Evropa će i dalje morati da plaća više kako bi nastavila da privlači pošiljke. Ako cene padnu bliže 12 dolara po milionu britanskih termalnih jedinica, što je oko jedan dolar niže nego sada, LNG bi otišao u Aziju, gde su kupci osetljiviji na cenu, smatra Hardy.
Bloomberg
Dovoljno visoke cene mogle bi pomoći u privlačenju više pomorskih isporuka kako bi se eliminisao sezonski jaz, s obzirom na to da su cene za prve zimske mesece već počele da se normalizuju.
Dodatni izazov je to što Ukrajina mora da uveze čak do pet puta više gasa nego u prethodnim sezonama ove godine, nakon što su borbe oštetile veliki deo njene infrastrukture.
Vlade će se suočiti sa teškom odlukom ako sve bude teklo previše sporo. Kasno delovanje moglo bi da rezultirati time da region ne izgrade dovoljno veliki energetski rezervoar ili da mora da potroši ogromne količine novca kako bi obezbedio zalihe, kao što je to učinila Nemačka 2022. godine.
Međutim, intervencije takođe mogu dodatno uzdrmati tržište. Nemačka agencija za upravljanje tržištem gasa iznenadila je trgovce u januaru kada je predstavila predlog za subvencionisanje neprofitabilnih skladišnih poslova, potez koji je drastično podigao letnje cene. Dva meseca kasnije, još uvek nije jasno kako ili da li planiraju da nastave s tim. U međuvremenu, Italija je pomerila aukcije za skladištenje gasa na februar.
Šta kaže Bloomberg Intelligence...
"Nivoi skladištenja u Evropi biće napunjeni oko 87 odsto do 1. novembra, prema osnovnom scenariju Bloomberg Intelligence koji pretpostavlja da neće biti povratka ruskih tokova kroz Ukrajinu, da će LNG uvoz porasti za najmanje 40 odsto u odnosu na prošlo leto i da neće biti promena u ciljevima skladištenja."
- Patricio Alvarez, viši analitičar
Toplo proleće, kao što trenutno pokazuje prognoza, moglo bi da pomogne da proces punjenja skladišta postane brži, tome doprinose i najave iz Brisela da će primeniti fleksibilniji pristup pravilima za skladištenje, što neki članovi EU traže.
"Ključno pitanje je da li će doći do promene u regulaciji i, ako bude, koliko će vremena biti na raspolaganju za reakciju na takvu promenu", rekao je Marco Saalfrank, šef trgovine za kontinentalnu Evropu u švajcarskom komunalnom preduzeću i trgovcu Axpo Holding AG. Ako se promena saopšti tek oko sredine godine, "biće samo nekoliko meseci za injektovanje, što bi moglo uticati na cene".