Ukrajina je od 1. januara prekinula transport ruskog gasa u Evropu. Taj potez stavio je u nezavidan položaj nekoliko evropskih zemalja, međutim snabdevanje Srbije nije ugroženo. Država se snabdeva preko Balkanskog toka, koji je deo gasovoda Turski tok, a zvaničnici uveravaju da ove zime ne moramo da brinemo oko gasa.
Isporuke ruskog gasa prekinute su jer je istekao petogodišnji ugovor o tranzitu između Ukrajine i Rusije. Iako Ukrajina zbog ovoga gubi skoro milijardu dolara godišnje tranzitnih taksi, do novog sporazuma ipak nije došlo.
Nakon što su isporuke gasa zaustavljene 2. januara, cena je skočila za čak 4,3 odsto, a gas je koštao više od 50 evra, preneo je Bloomberg. Ovo poskupljenje najveće je od oktobra 2023. godine. U međuvremenu je došlo do blagog pada, pa je cena gasa na holandskoj TTF berzi u ponedeljak bila blizu 49 evra.
Opširnije
Trump preti EU ako ne kupi više američke nafte i gasa
Donald Trump najavljuje trgovinski rat sa Evropskom unijom.
20.12.2024
Evropski trgovci zabrinuti zbog prestanka snabdevanja ruskim gasom od nove godine
Za manje od dve nedelje ističe sporazum koji omogućava zemljama centralne Evrope da kupuju ruski gas preko Ukrajine, a tržište se priprema za turbulentan period posle novogodišnjih praznika.
20.12.2024
Srbija pregovara oko produženja ugovora o ruskom gasu
U pitanju je ugovor o snabdevanju prirodnim gasom koji ističe u martu, a cilj je da se obezbede količine slične onima iz postojećeg ugovora sa Gazpromom.
06.12.2024
Bolja energetska sigurnost u regionu moguća uz bolju saradnju
Veliki izazov u Adria regionu je kako obezbediti stabilno i dugoročno snadbevanje gasom.
04.12.2024
Mračni scenario se ostvaruje: hladnoća poskupljuje gas i struju
Cene prirodnog gasa su za mesec dana porasle za oko 20 odsto.
29.11.2024
Slovačka i Moldavija su teškoj situaciji. U Moldaviji je uvedeno vanredno stanje u energetici, dok slovački premijer Robert Fico na sve način pokušava da dobije podršku i pomoć Evropske unije. Ovom trasom snabdevale su se i Češka, Austrija, Italija i Mađarska, koje su navele da imaju druge opcije snabdevanja. I iz EU tvrde da imaju zalihe i da će nedostatak ruskog gasa nadomestiti uvozom tečnog gasa iz drugih zemalja.
Srbija ima dovoljna zaliha, cena ostaje nepromenjena
Cena gasa u Srbiji za domaćinstva ostaće do kraja grejne sezone nepromenjena, imamo dovoljno zaliha, a imaćemo i stabilno snabdevanje preko Turskog toka, navodi direktor Srbijagasa Dušan Bajatović.
"Ne moramo da brinemo do kraja grejne sezone, gasa imamo i više nego dovoljno. Mi smo se dobro pripremili. Imamo 100 miliona kubnih metara u Mađarskoj, napunjen Banatski dvor. Povlačimo do 2,5 miliona iz Azerbejdžana, i sve zajedno možemo dnevno da isporučimo do 19 pa čak i 21 milion kubnih metara gasa, a u pikovima zime ne predviđamo više od 17 miliona", rekao je Bajatović, za RTS proteklog vikenda, prenosi Beta.
Govoreći o situaciji sa gasom u svetu, pre svega Evropi, Bajatović je objasnio da Amerikanci sada snabdevaju veći deo evropskog tržišta.
"Isporuke u Evropi su 10 odsto manje. Interesantno je da, iako se ne povlači ruski gas iz cevi, značajno su se povećale isporuke ruskog gasa iz tečnog prirodnog gasa (LNG). Amerikanci sada zauzimaju veći deo evropskog tržišta, a skladišta gasa se brzo prazne pre svega zbog elektrana, jer zelena energija nije dovoljna", rekao je Bajatović.
Da nema razloga za brigu potvrđuje i ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović. Ona je za Tanjug izjavila da građani ne treba da brinu zbog obustave gasa preko Ukrajine i da je za Srbiju najvažnije da imamo dovoljno energenata u rezervama i da uprkos složenoj geopolitičkoj situaciji njihove cene budu stabilne.
"Moguće je da će tržište u Evropi osetiti određene posledice, a mi ćemo težiti da se one ne preliju na Srbiju", izjavila je Đedović.
Ministarka je navela i da je važno započeti izgradnju novih gasnih interkonekcija sa Severnom Makedonijom i Rumunijom, čiji se završetak očekuje 2026. ili 2027. godine.
Podsetimo, Srbija je u pregovorima s Rusijom o produženju ugovora o snabdevanju prirodnim gasom koji ističe u martu, a cilj je da se obezbede količine slične onima iz postojećeg ugovora sa Gazpromom.
Srbija je trogodišnji ugovor sa Rusijom potpisala u maju 2022. godine i on važi do marta 2025. Prema tom ugovoru, cena ruskog gasa za Srbiju iznosi između 310 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara. U trenutku potpisivanja ovog trogodišnjeg ugovora, cena gasa na TTF berzi iznosila je više od 1.000 dolara za 1.000 kubnih metara. Ne očekuje se da će cena gasa ove zime biti veća od 350 dolara.
Evropa će o gasu brinuti i tokom proleća i leta
I dok će Evropa uspeti da ove zime pregura krizu snabdevanja gasom, Bloombergov kolumnista i stručnjak za energetiku Javier Blas smatra da će zbog obustave ruskog gasa Evropa morati da brine o njemu upravo kada to ne bi trebalo - tokom predstojećeg proleća i leta.
"Rezultat će biti još jedna godina visokih cena gasa, što će dodatno pogoršati budućnost energetski zahtevnog industrijskog sektora u regionu. I domaćinstva će osetiti udar", smatra Blas.
On kaže da će gubitak ruskog gasa naterati Evropu da se više oslanja na druge izvore, kao što su tečni prirodni gas iz SAD i sopstvene zalihe. Ali zalihe nisu neograničene.
"Evropa je već izvukla enormno veliki iznos gasa iz svojih skladišta. Od 1. oktobra do 31. decembra, povlačenja gasa iz podzemnih skladišta iznose više od 250 teravat-časova, što je drugi najveći iznos za ovaj period, i daleko iznad proseka poslednjih 10 godina", objašnjava Blas.
Do povlačenja velikih količina gasa došlo je zbog hladne zime, jer je potražnja za gasom bila povećana. Zalihe su bile na 95 odsto, jer su prethodne dve zime bile neuobičajeno tople u Evropi, međutim Blas predviđa da će do kraja zima nivo gasa u skladištima biti na 35-40 odsto kapaciteta, što je daleko ispod 60 odsto, koliko je bilo prethodne godine.
"Što niži bude nivo zaliha na kraju zime, to će Evropa morati više da kupuje gasa u proleće i leto, kako bi bila spremna za zimu 2025-2026. Jer prema regionalnim pravilima, evropske zemlje moraju da napune svoje zalihe na najmanje 90 odsto kapaciteta do 1. novembra, Evropa će morati da nadmašuje druge uvoznike, naročito Aziju, kako bi obezbedila LNG isporuke iz daleka. I može da očekuje da će cene biti više", navodi Blas.
Iako sporazum između Ukrajine i Rusije nije obnovljen, neki se još nadaju da bi do dogovora ipak moglo da dođe u narednom periodu. Pored ovoga, situaciju u Evropi olakšao bi i prestanak sukoba između ove dve zemlje jer bi onda ponovo mogao da se kupuje ruski gas. Svakako su ovi scenariji i dalje neizvesni, a činjenica je da će cena gasa ove zime biti viša.