Naftom brent krajem 2024 se trgovalo za oko 70 dolara po barelu, što je u skladu s njenom cenom na kraju 2023. i blagi je pad od oko dva odsto u 2024.
I OPEC i IEA predviđaju manju potražnju za naftom u 2025. OPEC je odložio povećanje proizvodnje zbog slabe kineske tražnje, dok su kineske stimulativne mere imale mali efekat. Kao rezultat toga, tržište nafte je trenutno prezasićeno, sa očekivanim suficitom od oko milion barela dnevno.
Celu analizu možete preuzeti OVDE.
Opširnije
Da li NIS ipak čekaju sankcije od 1. januara
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ponovo u četvrtak uveče rekao da će Naftnoj industriji Srbije biti uvedene sankcije i da je njemu to potvrđeno.
30.12.2024
Iranski naftni tajkun 'Hektor' prodaje oružje Rusiji
Hossein Shamkhani, čiji je otac visoki zvaničnik u Teheranu, pojavljuje se kao ključni igrač u snabdevanju Rusije iranskim oružjem, navode američki zvaničnici.
25.12.2024
Trump preti EU ako ne kupi više američke nafte i gasa
Donald Trump najavljuje trgovinski rat sa Evropskom unijom.
20.12.2024
Evropski trgovci zabrinuti zbog prestanka snabdevanja ruskim gasom od nove godine
Za manje od dve nedelje ističe sporazum koji omogućava zemljama centralne Evrope da kupuju ruski gas preko Ukrajine, a tržište se priprema za turbulentan period posle novogodišnjih praznika.
20.12.2024
Samo značajni geopolitički šokovi će podići cene nafte. Uz prosečnu cenu pokrića od oko 55 dolara, još uvek ima prostora za dalji pad cena ako kineska potražnja dodatno oslabi.
Prirodni gas je pak od početka 2024. poskupeo 26 odsto, posebno krajem godine zbog nesuglasica austrijskog OMV-a i Gazproma, kao i iščekivanja grejne sezone.
Buduća kretanja - nafta
Očekujemo da će brent nastaviti da se kreće oko 70 dolara po barelu. Kineski fiskalni stimulans do sada nije uticao na poskupljenje nafte. Takođe, rast isporuka električnih vozila i pad proizvodnje dizel vozila smanjuju potražnju u Kini za naftom (pet odsto međugodišnje).
S druge strane, sporovi na Bliskom istoku, kao i neizvesnost oko izvoza nafte iz Libije, podižu cene nafte, ali manje.
Buduća kretanja – prirodni gas
Predviđamo da će cene gasa na evropskom tržištu biti oko 35 evra po megavat-satu u 2025. Potražnja je i dalje relativno slaba, delom zbog očekivane blage zime i manje industrijske potrošnje. To je dovelo do toga da je potražnja za gasom u Evropi za oko 20 odsto manja nego 2021. godine.
Pored toga, solarne i vetro elektrane pomažu u smanjenju pritiska na potražnju za gasom. Rizici prvenstveno potiču od geopolitičkih tenzija koje bi mogle poremetiti rute snabdevanja i povećati volatilnost cena.