Cene struje i gasa u Srbiji ove zime neće poskupeti. U prilog im ide mirovanje cena na svetskom tržištu. Međutim, iz lokalnih razloga sedam toplana najavilo je povećanje cena grejanja od 1,42 do 30 odsto. I ove zime će najjeftinije proći oni koji se budu grejali na drva.
Ministarstvo rudarstva i energetike potvrdilo je za Bloomberg Adriju da poskupljenja struje i gasa za domaćinstva tokom predstojeće grejne sezone neće biti. Grejna sezona zvanično počinje 15. oktobra, a završava se 15. aprila.
Kada je reč o cenama struje i gasa za privredu, iz Ministarstva podsećaju da su Elektroprivreda Srbije (EPS) i Srbijagas nedavno usvojile nove metodologije određivanja cena za komercijalne kupce. Privredi će, kako navode iz Ministarstva, nova metodologija određivanja cena osigurati da cene odražavaju trenutne tržišne uslove.
Opširnije
U Srbiju ove zime prvi put stiže gas koji nije ruski, iz Azerbejdžana milion kubika
Srbija će tokom predstojeće zime moći da računa na sigurne isporuke oko milion kubnih metara gasa iz Azerbejdžana.
26.09.2024
Emiraćani i Finci obezbedili novac za izgradnju vetroparka 'Čibuk 2'
Kompanija Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i finska kompanija Taaleri Energia obezbedile su novac za izgradnju vetroparka "Čibuk 2", a uz pomoć banaka UniCredit i Erste.
24.09.2024
Saznajemo: Američki Bechtel i dalje zainteresovan za 'Đerdap 3'
Američka kompanija Bechtel i dalje je zainteresovana da učestvuje u izgradnji hidroelektrane "Đerdap 3".
20.09.2024
Banatski Dvor veći za 300 miliona kubnih metara gasa od novembra?
Samo dve godine od početka energetske krize bile su potrebne Srbiji da ubrza radove na proširenju gasnog skladišta Banatski Dvor.
19.09.2024
Cena struje po novoj metodologiji - šta to znači za privredu?
Elektroprivreda Srbije usvojila je nove metodologije formiranja cena električne energije za kupce na komercijalnom snabdevanju, odnosno za privredu.
04.09.2024
Najveća kompanija u Srbiji više nije atraktivan poslodavac
U Srbiji se decenijama za siguran i najplaćeniji posao smatrao onaj u državnoj kompaniji, a naročito ako je on u Elektroprivredi Srbije (EPS).
20.08.2024
Profit EPS-a u prvoj polovini podbacio u odnosu na prošlu godinu
Finansijski izveštaj Elektroprivrede Srbije AD za prvih šest meseci ove godine pokazao je da je ova kompanija ostvarila profit od 32,8 milijardi dinara, što je oko 278 miliona evra.
12.08.2024
Energetski stručnjak u Deloitteu Željko Marković rekao je ranije za Bloomberg Adriju da nova metodologija, zapravo, daje kompanijama veću fleksibilnost i moć da pregovaraju kako bi formirali cenu koja bi bila najblaža opcija za njihove finansije.
Struja
Trenutna prosečna cena struje za domaćinstva u Srbiji je 8,89 evrocenti po kilovat-satu (kWh), odnosno 10,41 dinar po kWh, dok se za privredu taj prosek kreće od 95 do 100 evra po megavat-satu, rekli su iz Ministarstva.
Gas
U Srbiji 60 gradova i opština koristi sistem daljinskog grejanja. Uprkos najavama iz Ministarstva rudarstva i energetike i Srbijagasa da cena gasa ove zimske sezone neće poskupeti, ali i padu cene gasa na evropskoj TTF berzi, nekoliko toplana odlučilo je da poveća cenu.
Iz Ministarstva su objasnili da cena prirodnog gasa na evropskoj TTF berzi podrazumeva cene prirodnog gasa bez troškova pristupa transportnom i distributivnom sistemu i bez naknade za energetsku efikasnost. S druge strane, dodaju, ukupni prihodi sistema daljinskog grejanja obračunavaju se na osnovu opravdanih troškova poslovanja u obavljanju delatnosti proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom.
"Ocena opravdanosti troškova vrši se prema prirodi konkretnog troška analizom njegove svrsishodnosti, analizom količine i cene, uporednom analizom zasnovanom na podacima o troškovima u prethodnom periodu i troškovima energetskih subjekata koji obavljaju istu energetsku delatnost u zemlji", naveli su iz Ministarstva objašnjavajući zašto su toplane povećale cenu grejanja.
Korekcija cena u sistemima daljinskog grejanja vrši se na osnovu saglasnosti nadležnih organa JLS, u skladu sa Metodologijom za određivanje cene snabdevanja krajnjeg kupca toplotnom energijom. Rok za dostavljanje akta o saglasnosti na cene toplotne energije iznosi 15 dana od dana prijema zahteva, a rok za obaveštavanje krajnjih kupaca toplotne energije iznosi 30 dana, saglasno Zakonu o zaštiti potrošača.
Povećanje cena grejanja odobreno je u sedam toplana u Srbiji, a iz Ministarstva su za Bloomberg Adriju naveli o kojim toplanama je reč i procentu povećanja.
U JKP Gradska toplana Niš povećanje će iznositi 2,3 odsto u odnosu na trenutnu cenu, u JKP Beogradske elektrane povećanje će iznositi 8,92 odsto, u Energetika Kragujevac povećanje će iznositi 15,6 odsto, u JKP Gradska toplana Kruševac povećanje će iznositi 20 odsto.
U JKP Toplana Bor povećanje će iznositi 30 odsto uz napomenu da u ovoj toplani cena nije menjana od 2019. Zatim, u JEP Toplana Kraljevo povećanje će iznositi 1,42 odsto, u JKP Subotička toplana povećanje varijabilnog dela iznosiće 8,40 odsto, a povećanje fiksnog dela 19,22 odsto.
U JKP Toplifikacija Sremska Mitrovica cena će biti smanjena za 10 odsto.
Za ostale sisteme daljinskog grejanja nema podataka o podnetim zahtevima nadležnim jedinicama lokalnih samouprava, naveli su iz Ministarstva.
Drvo i pelet
Trenutna cena peleta u Srbiji iznosi od 25.000 do 30.000 dinara po toni. Cena ogrevnog drveta kreće se od 5.000 do 8.000 dinara po kubiku.
Struja, gas, drvo ili pelet – koji je najjeftiniji energent za grejanje
Prema trenutnim cenama na tržištu, najjeftinije će biti grejanje na drvo, kažu iz Ministarstva rudarstva i energetike.
Zatim sledi direktno grejanje na gas, pa grejanje na električnu energiju TA pećima (uz napomenu da samo dva sata dnevno prelaska u plavu zonu povećava troškove za oko 40 odsto), onda sledi daljinsko grejanje, potom grejanje na pelet, a najskuplji vidovi grejanja su električna energija grejnim telima i kotlovima, propan butanom i lož-uljem.
Prilikom poređenja treba imati u vidu da navedeni iznosi obuhvataju samo troškove nabavke energije, odnosno goriva. Ne obuhvataju investicione troškove, na primer nabavku peći i ugradnju instalacija centralnog grejanja, troškove periodičnih pregleda i održavanja.