Samo dve godine od početka energetske krize bile su potrebne Srbiji da ubrza radove na proširenju gasnog skladišta Banatski Dvor, o kojem se pre toga govorilo gotovo deceniju.
Da će kapacitet jedinog gasnog skladišta u Srbiji biti uvećan ove jeseni, može se protumačiti iz nedavne izjave ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović, koja je rekla da se "od novembra u skladištu gasa Banatski Dvor očekuje kapacitet od 750 miliona kubnih metara".
Gasno skladište Banatski Dvor izgrađeno je 2011. godine i od tada je imalo kapacitet od oko 450 miliona kubnih metara. S obzirom na to da će u novu grejnu sezonu ući sa kapacitetom od oko 750 miliona kubnih metara, to znači da će Srbija proširiti Banatski Dvor za oko 300 miliona kubnih metara.
Opširnije
Putin predlaže Srbiji da počnu razgovori o novom ugovoru za gas
Predsednik Rusije Vladimir Putin predložio je Srbiji da uskoro počnu razgovori o novom ugovoru za isporuku ruskog gasa, s obzirom na to da postojeći ističe u martu 2025. godine.
04.09.2024
Potpisan memorandum o povezivanju Srbije i Rumunije gasovodom
Srbija i Rumunija biće povezane gasovodom kojim će uz ruski i azerbejdžanski uskoro u Srbiju stizati i rumunski gas.
05.08.2024
Ko u Evropi ima jeftiniju struju i gas od Srbije?
Povećanja cena struje i gasa oduzela su prošle godine Srbiji titulu zemlje sa najjeftinijim energentima u Evropi, a to su pokazali najnoviji podaci Eurostata.
13.05.2024
Da li se Srbiji isplatio ugovor sa Rusijom o gasu i vezivanje cene za naftnu formulu
Postavlja se pitanje da li se Srbiji za ove skoro dve godine od potpisivanja ugovora isplatio dogovor sa Rusijom i vezivanje cene gasa za naftnu formulu.
25.03.2024
Šta nam sve otkrivaju podaci o robnoj razmeni Srbije i Rusije
Srbija i Rusija su 2022. godine ostvarile rekordnu trgovinsku saradnju od čak 4,2 milijarde dolara.
06.03.2024
Saznajemo: Memorandum o gasovodu s Rumunijom čim se sastavi vlada
Jedan od prvih dokumenata koji su u planu da budu potpisani nakon formiranja vlade jeste Memorandum o razumevanju sa Rumunijom o izgradnji gasne interkonekcije.
08.02.2024
Srbija ide u susret gasu koji bi mogao biti jeftiniji od ruskog - rumunskom
Samo što je završena gasna interkonekcija sa Bugarskom, srpski zvaničnici već najavljuju izgradnju novog gasovoda sa Rumunijom.
05.02.2024
Decenija najave o proširenju
Pre toga, o proširenju skladišta gasa Banatski Dvor govorilo se gotovo deceniju. Srbija nije mogla sama da započne radove na ovom proširenju bez prethodne saglasnosti Gazproma, koji poseduje 51 odsto ovog skladišta, dok Srbijagasu pripada preostalih 49 odsto.
Ugovori o proširenju Banatskog Dvora potpisani su čak tri puta. Prvo su tadašnji predsednik Upravnog odbora Gazproma Aleksej Miler (aktuelni glavni izvršni direktor Gazproma) i generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović potpisali sporazum o proširenju u oktobru 2015. u Moskvi. Tada je najavljeno da će skladište Banatski Dvor biti prošireno sa 450 miliona kubika gasa na milijardu kubika.
Dve godine kasnije, tačnije u junu 2017, potpisan je memorandum o razumevanju o proširenju gasnog skladišta na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, kojim je planirana tehnička i finansijska studija za dalje proširenje kapaciteta. Ovaj memorandum je imao za cilj povećanje skladišnog kapaciteta za 300 miliona kubnih metara, odnosno na 750 miliona kubnih metara. Potpisali su ga direktori Gazprom izvoza i Srbijagasa Elena Burmistrova i Dušan Bajatović.
Poslednji je potpisan u Beogradu za vreme posete predsednika Vladimira Putina u januaru 2019. Memorandum o razumevanju za razvoj projekta proširenja kapaciteta skladišta gasa Banatski Dvor potpisali su ponovo tadašnji predsednik Upravnog odbora Gazproma Aleksej Miler i direktor Srbijagasa Dušan Bajatović. Memorandum je definisao osnovne parametre proširenja i utvrdio dogovore strana o zajedničkoj realizaciji tog projekta.
Sve je ostalo na obećanjima do septembra 2023.
Sve je ostalo na obećanjima do septembra 2023. Naime, profesor na FEFA fakultetu Goran Radosavljević rekao je za Bloomberg Adriju da je u septembru 2023. najavljen početak realizacije projekta proširenja kapaciteta skladišta gasa Banatski Dvor sa 430 na 710 miliona kubnih metara.
"S obzirom na to da se u Banatskom Dvoru od novembra najavljuje 750 miliona kubnih metara gasa, verovatno je ono što je najavljeno u septembru prošle godine završeno ili je pri kraju. Ne znam šta bi drugo moglo da bude."
Izgleda da je energetska kriza koja je nastupila nakon rata u Ukrajini, tačnije 2022. godine, probudila Srbiju iz hibernacije i ubrzala je da proširi Banatski Dvor samo za godinu.
Proširenje donosi sigurnost i štedi novac
Nedovoljni kapaciteti u jedinom gasnom skladištu u zemlji tokom energetske krize primorali su Srbiju da deo gasa čuva u Mađarskoj.
Tokom grejne sezone 2022/2023. godine, Srbija je u toj zemlji zakupila skladište od 500 miliona kubnih metara gasa. Taj aranžman je bio finansiran delom iz budžeta Srbije, a delom iz kredita OTP banke i Eksim banke Mađarske. Tačan iznos zakupa državni zvaničnici nisu izneli u javnost.
Praksa čuvanja gasa u Mađarskoj nastavljena je i u sezoni 2023/2024, a prema rečima ministarke rudarstva i energetike Đedović Handanović, i predstojeće grejne sezone u Mađarskoj će se čuvati 163 miliona kubnih metara gasa. Manja količina gasa koji se čuva u Mađarskoj je očigledno rezultat proširenja Banatskog Dvora.
Ministarka je istakla je strateški interes Srbije da ima skladišta gasa na svojoj teritoriji.
Skladište gasa na domaćoj teritoriji obezbeđuje sigurnost u snabdevanju, jer u slučaju bilo kakvog odstupanja u redovnom dopremanju gasa, građani i privreda mogu biti sigurno da će to biti pokriveno zalihama iz skladišta. Osim toga, sopstveno skladište štedi novac koji bi država inače davala za čuvanje gasa na tuđoj teritoriji.
Bajatović je u martu 2023. godine otkrio u intervjuu za Politiku da su Mađari podigli cenu skladištenja gasa, i to šest puta za utiskivanje i tri puta za istiskivanje. "Srbija mora ozbiljno da razmišlja o ubrzanom proširenju kapaciteta za skladištenje gasa", rekao je tada Bajatović.
Koliko je koštalo proširenje Banatskog Dvora
Radosavljević ističe da je prema ranijim najavama projekat proširenja Banatskog Dvora iznosio oko 70 miliona evra. "To je svakako manje od troškova vanrednog uvoza gasa kada zatreba. Dakle, to je sigurno dobra investicija."
U Strategiji za razvoj energetike do 2040. godine, navodi se da je u planu da se za proširenje gasnog skladišta Banatski Dvor i izgradnju novog skladišta u Itebeju izdvoji 250 miliona evra.
Do 2026. ukupno 1,5 milijardi kubnih metara gasa u Banatskom Dvoru
Ministarka Đedović Handanović najavila je da se do 2026. godine očekuje da će kapacitet skladišta gasa u Srbiji iznositi 1,5 milijardi kubnih metara gasa. "Očekujem da imamo kapacitete skladištenja od 1,5 milijardi kubika gasa u Banatskom Dvoru do kraja 2026. godine, što će krucijalno doprineti energetskoj bezbednosti i stabilnosti u narednih 25 godina", rekla je ona.
I u Strategiji razvoja energetike navodi se da je procena da je za obezbeđenje potrebne sigurnosti snabdevanja, minimalna potrebna veličina skladišnih kapaciteta Srbije od jedne do 1,5 milijardi kubnih metara gasa.
Radosavljević je uveren da se ovo proširenje ne odnosi samo na Banatski Dvor, dodajući da taj kapacitet nije moguć u tom skladištu. "Verujem da se ne odnosi samo na Banatski Dvor, pošto teško da je toliki kapacitet tamo moguć. Verovatnije je da se radi i o drugim lokacijama. Naravno, ovo treba uzeti sa rezervom jer ovakve najave slušamo barem desetak godina", rekao je Radosavljević.
Ova najava znači da je moguće otvaranje novih skladišta gasa. Ministarka Đedović Handanović je u maju ove godine prilikom obilaska Banatskog Dvora izjavila da je moguće proširenje skladišta gasa i na susedno polje u Česteregu, što je tada potvrdio i Bajatović. Banatski Dvor i Čestereg zajedno bi imali kapacitet od 1,5 milijardi kubnih metara gasa.
U Strategiji razvoja energetike u planu je otvaranje i novih skladišta u Vojvodini i centralnoj Srbiji, a za potencijalna nova skladišta gasa u strategiji se pominju Itebej, Tilva, Ostrovo.
I ideja o otvaranju gasnog skladišta u Itebeju stara je više od decenije. Više o tom projektu pročitajte OVDE.
Srbija radi i na diverzifikaciji
Dugo je ruski gas bio jedini na teritoriji Srbije, uz minimalne količine domaće proizvodnje, ali od ove zime to će se promeniti.
Pored toga što je počela da radi na proširenju skladišta Banatski Dvor, Srbija je počela i da diverzifikuje izvore snabdevanja gasa. Ruski gas i dalje ostaje primaran za Srbiju, a uskoro bi sa tom zemljom trebalo da počnu pregovori o novom ugovoru kojim će se definisati buduća količina i cena.
Prethodni ugovor Srbija je potpisala sa Rusijom u jeku energetske krize 2022. godine na tri godine. Prema tom ugovoru, Rusija dostavlja Srbiji 2,2 milijarde kubnih metara gasa godišnje po povlašćenoj ceni koja se kreće između 300 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara gasa.
Zahvaljujući ovom ugovoru cena gasa za građane i privredu bila je među najnižima u Evropi.
Pored toga, Srbija će od ove zime povlačiti i gas iz Azerbejdžana. Ugovor o nabavci gasa iz ove zemlje potpisan je u novembru prošle godine i tada je najavljeno da će Srbija moći da povuče do 400 miliona kubnih metara godišnje azerbejdžanskog gasa. Ministarka je nedavno najavila i da su dogovorene dodatne količine gasa iz Azerbejdžana, i dodala da će taj dogovor uskoro biti ozvaničen.
Srbija je nedavno potpisala i ugovor sa Rumunijom o izgradnji gasovoda, pa u narednim godinama možemo očekivati i rumunski gas.