Jedan od prvih međunarodnih dokumenata koji su u planu da budu potpisani nakon formiranja nove vlade jeste Memorandum o razumevanju sa Rumunijom o izgradnji gasne interkonekcije, rekli su iz Ministarstva rudarstva i energetike za Bloomberg Adriju. Za naš medij otkrili su i da je trenutna procenjena vrednost gasovoda na srpskoj strani oko 12 miliona evra, kao i da je plan početka izgradnje druga polovina 2025.
"U toku je usaglašavanje teksta Memoranduma o razumevanju u vezi sa realizacijom projekta gasne interkonekcije Srbija–Rumunija, čije se potpisivanje očekuje nakon formiranja Vlade. Nakon potpisivanja ovog memoranduma biće precizirane dalјe aktivnosti na realizaciji navedenog projekta", naveli su iz Ministarstva.
Rok za formiranje nove vlade je sredina maja, pa se do sredine godine očekuje potpisivanje ovog dokumenta, a predstavljaće prvi korak u realizaciji projekta starog više od dve decenije.
Opširnije
Rusija sve niže na listi dobavljača energenata za EU
Evropska unija nastavlja ove godine da smanjuje uvoz energenata, a naročito iz Rusije.
27.12.2023
Geopolitika će diktirati kretanje cena gasa i nafte u 2024.
Činjenica je da je kretanje cena gasa i nafte teško predvideti. Teško ih je predvideti zbog teškog predviđanja događaja u geopolitici koji su ključni faktor u kreiranju cena sirovina.
02.01.2024
'Rast cene gasa u Srbiji možemo očekivati i u 2024'
Cena gasa na holandskoj TTF berzi na početku 2023. godine iznosila je oko 85 evra po megavat-času.
26.12.2023
Gas iz Azerbejdžana je završetkom interkonekcije sa Bugarskom sve bliži
Gasovod sa Bugarskom omogućiće sigurnije i stabilnije snabdevanje gasom iz različitih izvora.
04.12.2023
Gas iz Azerbejdžana u Srbiju stiže do kraja sledeće godine
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović potpisala je u Bakuu komercijalni ugovor koji će omogućiti isporuke do 400 miliona kubnih metara gasa.
15.11.2023
Analiza BBA: Energetske kompanije u Adria regionu uložile dve milijarde evra u modernizaciju
Energetske kompanije u Adria regionu i danas uglavnom posluju na temeljima onoga što je izgrađeno pre više od pola veka.
06.11.2023
Kao što je Bloomberg Adria ranije pisala, samo što je završena gasna interkonekcija sa Bugarskom, preko koje će u Srbiju do kraja godine stići prve količine gasa iz Azerbejdžana i u skorijoj budućnosti sa LNG terminala u Grčkoj, srpski zvaničnici su već najavili izgradnju novog gasovoda sa Rumunijom.
Izgradnju gasne interkonekcije sa Rumunijom najavio je krajem prošle godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je rekao i da su pregovori sa rumunskom stranom u toku. Zatim je nedavno ta vest potvrđena iz kabineta Ministarstva rudarstva i energetike nakon što se ministarka Dubravka Đedović Handanović u Atini sastala sa rumunskim kolegom Sebastijanom Burdijom.
Gasovod će Srbiju koštati oko 12 miliona evra
Iz Ministarstva su rekli da je planirani početak izgradnje gasovoda sa Rumunijom druga polovina 2025, a planirani završetak radova tokom 2026.
U planu je da cevovodima budu povezani rumunski Arad i srpski Mokrin u dužini od oko 100 kilometara. Dužina na teritoriji Rumunije je oko 86 kilometara, a na teritoriji Srbije 13,1 kilometar.
Početak gasovoda je planiran na gasovodu Rekas–Horia, koji je deo gasovoda BRUA u Rumuniji. Od srpsko-rumunske granice gasovod vodi do Mokrina kod Kikinde. Gasovod će biti prečnika DN600, nominalnog pritiska 63 bar.
Planirani kapacitet gasovoda je 1,6 milijardi kubnih metara, što je pola od onoga što Srbija trenutno troši. Godišnja potrošnja gasa u Srbiji iznosi oko tri milijarde kubnih metara gasa i sav gas je ruskog porekla. Srbija 2,2 milijarde kubnih metara gasa dobija od Rusije po dugoročnom ugovoru i povoljnijoj ceni, a preostalih 800 miliona kubnih metara kupuje na berzi.
Na pitanje Bloomberg Adrije koju količinu gasa bi na godišnjem nivou Srbija mogla da kupuje od Rumunije, iz Ministarstva su odgovorili da će to tek biti predmet pregovora između JP Srbijagasa, Transportgasa Srbija i Transgaza Rumunija.
Izgradnja gasovoda koštaće Srbiju, prema trenutnim procenama, oko 12 miliona evra, kažu iz Ministarstva. To je četiri puta više od cene koja je spominjana 2017. godine, prema prvom idejnom projektu (koji je predviđao da gasovod bude za 20 kilometara kraći), i tri miliona evra više od cene iz 2019. godine kada je idejni projekat promenjen.
Ukupna vrednost investicije 2017. godine, prema prvom idejnom planu, procenjena je na 43 miliona evra, tako da 37 miliona evra košta izgradnja na teritoriji Rumunije, tri miliona evra na teritoriji Srbije i još tri miliona evra za gasnu mernu stanicu. Godine 2019. godine, prema drugom idejnom planu da se oko 85 kilometara gasovoda nalazi u Rumuniji i 15 kilometara u Srbiji, vrednost projekta popela se na 51 miliona evra, tako da je 42 miliona evra rumunski trošak, a oko devet miliona srpski.
Rumunski gas bi mogao biti jeftiniji od ruskog
Stručnjak za energetiku Aleksandar Kovačević rekao je za Bloomberg Adriju da ideja o povezivanju gasnih sistema Srbije i Rumunije postoji dugo, prema njegovim rečima, projekti cevovoda sa Rumunijom su razmatrani još u vreme Drugog svetskog rata.
"Ovaj gasovod je bio predviđen i kao prioritetni projekat još u toku rekonstrukcije energetskog sektora posle rata 1999. godine. Tada je gasovod Mokrin - Arad unet u ključna strateška dokumenta međunarodnih finansijskih ustanova", rekao je Kovačević za Bloomberg Adriju.
Prema Kovačevićevim rečima, izgradnja gasovoda sa Rumunijom je dobar potez i ima znatno veći strateški i komercijalni značaj od gasovoda koji je nedavno završen sa Bugarskom.
Ukazuje da je Mokrin vrlo dobro povezan sa postojećom gasnom infrastrukturom u Srbiji, dok Arad predstavlja važnu tačku u gasnoj infrastrukturi Rumunije. "Povezivanjem ove dve tačke ostvaruje se efikasna interkonekcija bez potrebe za dodatnim ulaganjima", rekao je Kovačević. Dodao je i da je teren za izgradnju ovog gasovoda povoljan i da bi izgradnja mogla biti završena brzo.
Na pitanje po kojoj ceni bi Srbija mogla da kupuje gas iz Rumunije, Kovačević navodi da bi se cena verovatno utvrđivala shodno nekom tržišnom indeksu i mogla bi biti definisana uz odgovarajući popust ispod cene na evropskoj TTF berzi. Dodaje da je to tržište sada prevashodno snabdeveno tečnim gasom i da to utiče na formiranje cena.
Smatra i da bi cena rumunskog gasa bila niža od cene po kojoj Srbija trenutno kupuje gas iz Rusije. Kovačević je rekao da prednost u nižoj ceni daje to što je rumunski gas bliži, za razliku od ruskog, koji mora da prođe 5.000 kilometara i to trasama koje više nisu bezbedne.