Sasvim je izvesno da će struja i gas za privredu od maja biti jeftiniji, a nakon što su to najavili direktori Elektroprivrede Srbije (EPS) i Srbijagasa, ministarka rudarstva i energetike i ministar finansija potvrdili, a Međunarodni monetarni fond (MMF) odobrio.
Međutim, zvanična odluka o tome još nije doneta pa je tako još nepoznato za koliko će tačno struja i gas biti jeftiniji. Spekuliše se da bi struja za privredu od prvog maja mogla biti niža za 25 odsto, a gas za oko 15 odsto. Za građane cene struje i gasa ostaju iste.
Do promene cene struje prvog maja dolazi pre svega zbog isteka odluke Vlade Srbije o ograničavanju cene za kupce koji nemaju pravo na garantovano snabdevanje, a koja ističe 30. aprila.
Opširnije
MMF odobrio da gas za privredu od 1. maja pojeftini, kaže Mali
Siniša Mali je saopštio da će i gas za privredu biti jeftiniji.
27.03.2024
Analitičarka BBA: EPS bi u 2024. mogao da ostvari još veći profit
Poslovni rezultati EPS-a za prošlu godinu pokazali su da je to preduzeće uspelo da ostvari profit od skoro milijardu evra.
22.03.2024
Dobit EPS-a u 2023. skoro milijardu evra, dva puta viša od planirane
Finansijski izveštaj EPS-a za prošlu godinu pokazao je da je ova kompanija ostvarila profit od čak 114,6 milijardi dinara, što je blizu milijardu evra.
20.03.2024
Da li se Srbiji isplatio ugovor sa Rusijom o gasu i vezivanje cene za naftnu formulu
Postavlja se pitanje da li se Srbiji za ove skoro dve godine od potpisivanja ugovora isplatio dogovor sa Rusijom i vezivanje cene gasa za naftnu formulu.
25.03.2024
Šta nam sve otkrivaju podaci o robnoj razmeni Srbije i Rusije
Srbija i Rusija su 2022. godine ostvarile rekordnu trgovinsku saradnju od čak 4,2 milijarde dolara.
06.03.2024
Srbija ide u susret gasu koji bi mogao biti jeftiniji od ruskog - rumunskom
Samo što je završena gasna interkonekcija sa Bugarskom, srpski zvaničnici već najavljuju izgradnju novog gasovoda sa Rumunijom.
05.02.2024
Iz Ministarstva rudarstva i energetike rekli su za Bloomberg Adriju da je stabilizacijom cena na referentnim berzama prestala potreba za ograničenim cenama električne energije koje su, kako su podsetili, važile od oktobra 2021. godine.
"U uslovima energetske krize od 2021. do 2023. godine, kada je cena električne energije na referentnim berzama dostizala više od 600 evra po megavat-satu, EPS je, na preporuku Vlade Srbije, doneo odluke o ograničavanju cene za kupce koji nemaju pravo na garantovano snabdevanje", podsetili su iz Ministarstva.
Revidiranje cene struje i gasa naniže očekuje se pre svega zbog pada cena ovih energenata na berzama. Struja za privredu u Srbiji ograničena je, prema poslednjoj odluci Vlade Srbije, na 119,67 evra po megavat-satu.
Prosečna cena električne energije na srpskoj berzi SEEPEX za 19. april iznosi oko 70 evra po megavat-času, što je 41 odsto manje od cene po kojoj privreda trenutno plaća struju.
Kada je reč o gasu, cena gasa na holandskoj TTF berzi trenutno iznosi oko 30 evra po megavat-satu, dok je tokom energetske krize 2022. godine u jednom momentu bila 10 puta viša i premašila 300 evra po megavat-satu. Tokom 2023. cena gasa na TTF kretala se između 20 i 70 evra po megavat-satu. Od početka ove godine cena gasa nije prelazila 35 evra po megavat-satu.
"Realno je očekivati da će cene već od prvog maja 2024. godine biti niže od trenutnih", potvrdili su iz Ministarstva za Bloomberg Adriju.
Šta su rekli zvaničnici
Najpre je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović najavila da se u saradnji sa EPS-om i Srbijagasom radi na novoj metodologiji obračuna cena za privredu i tada je prvi put spomenula da će cene za privredu biti niže "kasnije tokom godine ukoliko se tržišni trend nastavi", aludirajući na to ukoliko se nastavi trend pada cena energenata na berzama.
Nakon toga je direktor EPS-a Dušan Živković rekao da kompanije u Srbiji od prvog maja mogu očekivati niže cene struje.
Zatim je ministar finansija Siniša Mali izjavio da je MMF odobrio da i gas za privredu od prvog maja pojeftini. Mali je istakao da je jedan od najvažnijih rezultata završene misije MMF-a postignuta saglasnost u vezi sa promenom metodologije obračuna cene gasa za privredu od prvog maja. To će, kako je tada rekao ministar, doneti snižavanje troškova za ovaj energent, što će dalje pogurati otvaranje dodatnih radnih mesta.
Poslednji u nizu koji se po tom pitanju obratio javnosti bio je direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, koji je rekao da će od prvog maja gas za privredu biti jeftiniji za 15 odsto i da se cena za domaćinstva neće menjati.
"Stvorili su se uslovi da gas pojeftini za industrijske potrošače i one koji su na slobodnom tržištu. To pojeftinjenje će iznositi 15 plus minus jedan odsto. Videćemo koliko tačno kada sve izračunamo, ali privrednici mogu da računaju da će pojeftinjenje iznositi 15 odsto", rekao je Bajatović. Dodao je i da od prvog maja država više neće subvencionisati cene gasa.
Šta kaže privreda
Pekari i mlinari u Srbiji zadovoljni su cenom električne energije koju im je ponudio EPS od prvog maja ove godine, odnosno pri isteku važećih ugovora, jer je niža oko 25 odsto u odnosu na poslednju od oko 120 evra po megavat-satu.
Potpredsednik Unije pekara Srbije Milenko Milutinović rekao je za agenciju Betu da će njegova pekara "Sreten Gudurić" u Užicu do kraja aprila po važećem ugovoru plaćati električnu energiju po 119,67 evra po megavat-satu, a da je izabrala ponudu EPS-a da joj se od prvog maja ove godine u narednih 12 meseci obračunava nepromenljiva cena od 92 evra po megavat-satu.
"U ponudi su bile dve opcije, da izaberemo nepromenljivu cenu na godinu ili promenljivu na godinu dana, ali tako što bi se na kraju svakog kvartala usklađivala sa tržišnom cenom", rekao je Milutinović.
Cena struje, kažu privrednici, nije ista za sve, već zavisi od količine potrošnje, vremena potrošnje i još nekih faktora.
Milutinović je naveo da bi trebalo imati u vidu da je cena struje na berzi možda trenutno i niža, ali da će biti perioda i kada će biti viša jer je samo prošle nedelje u jednom danu na berzi povećana duplo.
On je rekao da će pojefinjenje struje značajno uticati na troškove poslovanja jer pekare troše veliku količinu električne energije, pa je za njegovu mesečni račun iznosio oko 15.000 evra, bez obračunatog poreza na dodatu vrednost.
Izvršni direktor održavanja u Žitopromet mlinu u Senti Zoltan Nađ rekao je da je ta firma takođe izabrala jedinstvenu cenu električne energije za godinu dana i da će biti niža oko 25 odsto od trenutne. "Zadovoljni smo, očekujemo da će nam se smanjiti ukupni troškovi poslovanja", rekao je Nađ za Betu.
Ministarstvo za BBA: Nova metodologija od novembra
Ministarstvo rudarstva i energetike potvrdilo je za naš medij da će primena nove metodologije obračuna cena za privredu početi od novembra ove godine.
Kako su objasnili, cilj metodologije je da se formira cena struje za privredu kako bi ona adekvatno pratila cene na tržištu i dala potrebnu fleksibilnost EPS-u da reaguje na volatilnosti na tržištu cena električne energije.
"Cene koje će EPS kao snabdevač električnom energijom na otvorenom tržištu u Srbiji ponuditi kupcima biće kreirane po tržišnim principima. Nova metodologija za formiranje cene za komercijalne kupce pružiće mnogo više fleksibilnosti, jer će se izbeći drastične razlike u odnosu na tržište u vreme niskih, kao i u vreme visokih cena. Ona će stvoriti prostor da se prate kretanja na tržištu, i to u oba smera, i kod padova, ali i kod skokova cena", rekli su iz Ministarstva za naš medij.
Objasnili su da će nova metodologija pre svega voditi efikasnijem ugovaranju snabdevanja električnom energijom sa kupcima na otvorenom tržištu u uslovima konkurencije.
Naime, ova metodologija treba da bude instrument koji će, s jedne strane, omogućiti EPS-u da se efikasno nosi sa tržišnom konkurencijom, a s druge strane obezbediti prihode koji će omogućiti da EPS sprovede investicije koje su potrebne da bi se proizvodni portfelj EPS-a prilagodio uslovima koji će nastati sa početkom primene CBAM-a (Mehanizam prekograničnog usklađivanja cena ugljenika) u Srbiji, dodali su.
Što se tiče Srbijagasa, iz Ministarstva su rekli da je fokus na komercijalnom sektoru i u okviru rada na izradi nove metodologije cilj je da se iz cene za isporuku prirodnog gasa obezbedi dovoljno sredstava za realizaciju ključnih infrastrukturnih projekata, ali istovremeno da se ona zadrži na nivou koji neće uticati na konkurentnost ukupne srpske privrede, koja se u svojoj proizvodnji oslanja na upotrebu prirodnog gasa.
Na pitanje da li se očekuje da će snižavanje cena uticati na prihode EPS-a i Srbijagasa, iz Ministarstva su odgovorili da je EPS prilikom planiranja poslovanja uzeo u obzir kretanje cena na referentnim berzama i realno planirao svoje prihode od prodaje električne energije na maloprodajnom tržištu u Srbiji.
"Izrada stres analize koja treba da razmotri uticaje na finansijsko poslovanje EPS-a u slučajevima dva ekstrema na tržištu električne energije (preniske i previsoke cene) u toku je i ona je jedan od važnijih elemenata i alata koji u osnovi treba da pokažu koja je fleksibilnost i koji korektivni faktori treba da budu korišćeni u pronalaženju optimalnih odgovora na ova svakako vrlo kompleksna pitanja", rekli su iz Ministarstva.
Nova metodologija cena struje za građane nije planirana
Za kupce koji imaju prava na garantovano snabdevanje, a to su domaćinstva i mali kupci, cena električne energije se postavljaju Metodologijom za određivanje cene koju donosi Agencija za energetiku.
"Njihova promena nije planirana za ovu godinu."