Finansijski izveštaj Elektroprivrede Srbije (EPS) AD za prošlu godinu pokazao je da je ova kompanija ostvarila profit od čak 114,6 milijardi dinara, što je blizu milijardu evra (966 miliona evra). Rezultat je čak dva puta veći od planiranog, a u izveštaju EPS-a piše da je očekivani profit iznosio 53,8 milijardi dinara.
Rezultati pokazuju da je EPS nakon gubitaške 2022. godine prošle godine uspeo ne samo da se oporavi već da ostvari jedan od rekordnih profita u istoriji poslovanja. Podsetimo, gubitak EPS-a u 2022. iznosio je 72,6 milijardi dinara.
Do ovog poslovnog rezultata, prema navodima EPS-a, doveli su dobri proizvodni rezultati nastali zahvaljujući odličnoj hidrologiji, manji troškovi nabavke uglja, povećanih cena struje za građane i privredu, dobit od izvoza električne energije i smanjenje troškova.
Opširnije
Vetropark "Kostolac" koštaće 144 miliona evra, EU i Nemačka pomažu finansijski
Finansiranje izgradnje prve vetroelektrane EPS definisano je potpisivanjem sporazuma između EPS-a, nemačke KfW banke i EU.
29.01.2024
'Bistricu' spremni da finansiraju Japanci, koštaće više od milijardu evra
Vrednost izgradnje Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica" procenjena je na više od milijardu evra, a Japanci su zainteresovani da finansiraju ovaj projekat.
23.01.2024
Odsumporavanje u TENT A od aprila, biće više gipsa za prodaju
Izgradnja postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u TENT A je u završnoj fazi i u probni rad biće pušteno do aprila ove godine.
18.01.2024
Burdž Kalifa napravljena od pepela, što ne bi i srpski putevi?
Burdž Klifa, najviša građevina koju je čovek ikada napravio, sagrađena je od pepela.
08.12.2023
EPS za devet meseci do dva i po puta većeg profita
Finansijski izveštaj EPS AD za prvih devet meseci ove godine pokazao je da ova kompanija nastavlja da ostvaruje profit i to bolji od planiranog.
14.11.2023
Profit EPS-a pogurali cena struje, priliv od države i bolja hidrologija
Poslovni rezultati Elektroprivrede Srbije za ovu godinu pokazuju da se to državno preduzeće drastično oporavilo nakon prošlogodišnjeg minusa od 73,7 milijarde dinara.
17.11.2023
Prve 'ključ u ruke' elektrane za EPS grade Hyundai i UGT
Vlada Srbije odabrala je zajedničku ponudu kompanija Hyundai Engineering, Hyundai Eng. America i UGT Renewables kao najboljeg ponuđača za izgradnju pet solarnih elektrana EPS-a.
08.11.2023
"Stabilna proizvodnja i povoljni hidrološki uslovi omogućili su da EPS prodaje viškove električne energije na berzi i slobodnom tržištu", navodi se u izveštaju EPS-a.
Prošle godine poslovni prihodi EPS-a iznosili su 498 milijardi dinara i veći su od planiranih za dva odsto. Planirani prihodi iznosili su 489,1 milijardu dinara. Kada je reč o poslovnim rashodima, oni su prošle godine iznosili 358,4 milijarde dinara i manji su od planiranih za 13 odsto. U planu je bilo da rashodi iznose 412,1 milijardu dinara. Poslovni dobitak prošle godine iznosio je 139,6 milijardi dinara.
U izveštaju EPS-a navodi se i da je u skladu sa Zaključkom Vlade Srbije evidentiran i prihod u iznosu od 34 milijarde dinara na ime naknade zbog sprovođenja mere ograničenja prodajne cene električne energije kojom se nadoknađuju gubici u prenosnom i distributivnom sistemu, što je, kako su istakli, značajno uticalo na visinu pozitivnog finansijskog rezultata.
Vrednost ukupne poslovne imovine EPS AD na dan 31. decembra prošle godine iznosila je 1.068,5 milijardi dinara.
Troškovi zarada, naknada zarada i ostalih rashoda koštali su EPS prošle godine 49,4 milijarde dinara i manji su u odnosu na planirane za četiri odsto.
Kada je reč o investicijama ove kompanije, prošle godine planirana su ulaganja u iznosu od 115,4 milijarde dinara, dok je na kraju uloženo manje od polovine od tog novca, odnosno 51,9 milijardi dinara ili 45 odsto od plana. Sopstvena sredstva EPS iznosila su 33,9 milijardi dinara.
Poskupljenja struje
Jedan od glavnih razloga za oporavak EPS-a tokom prošle godine jeste rast cena struje za građane i privredu. Podsetimo, cena struje za građane samo prošle godine uvećana je tri puta.
Cena je uvećana u januaru, maju i novembru za po osam odsto. Struja za privredu je uvećana u maju sa 95 na 110,81 evro po megavat-času.