Nakon vrhunca od 16,2 odsto, koliko je dostigla u martu, stopa inflacije u Srbiji beleži stalni pad, pa je septembar doneo šesto uzastopno usporavanje inflacije.
U odnosu na septembar prethodne godine, cene u Srbiji su u proseku rasle za 10,2 odsto, dok je mesečna inflacija iznosila 0,3 odsto, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku objavljeni u četvrtak. Bazna inflacija je u septembru iznosila 8,2 odsto, saopštila je u odvojenom izveštaju Narodna banka Srbije (NBS).
Iz NBS su takođe dodali da je ova stopa nešto ispod procena iz avgustovskog izveštaja o inflaciji kada su objavljene poslednje projekcije.
Opširnije
NBS napravila treću pauzu, prvi put bez pomena daljih podizanja
Referentna kamatna stopa ostala je na nivou od 6,5 odsto, na koliko je podignuta u julu.
06.10.2023
MMF za Srbiju očekuje višu inflaciju i bolje stanje tekućeg računa
Projekcije tekućeg računa verovatno su smanjene zbog energenata.
10.10.2023
Građevinarstvo iznenadilo, ali ekonomisti i dalje očekuju privredni rast od dva odsto
'Zadržavamo prognozu rasta bruto domaćeg proizvoda u celoj 2023. na nivou od oko dva odsto', rekli su ekonomisti.
28.09.2023
Na kraju godine se može očekivati inflacija oko osam ili devet procenata, predviđa Miloš Zečević, direktor sektora kontrolinga i računovodstva u Erste banci.
"Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga klasifikovanih prema nameni potrošnje, u septembru 2023. godine, u odnosu na prethodni mesec, rast cena je zabeležen u grupama Transport (1,8 odsto), Restorani i hoteli (0,9 odsto), Zdravlje i Oprema za stan i tekuće održavanje (za po 0,5 odsto), Stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva (0,4 odsto) i u grupama Hrana i bezalkoholna pića i Alkoholna pića i duvan (za po 0,2 procenta). Pad cena zabeležen je u grupama Rekreacija i kultura (-2,9 odsto) i Komunikacije (-0,1 odsto)", piše u izveštaju RZS-a.
Hrana je i ovog puta najviše vukla rast cena, a voće je na mesečnom nivou poskupelo za 2,3 odsto. Od ostalih kategorija koje znatnije utiču na kretanje CPI indeksa izdvajaju se cena goriva i maziva za motorna vozila (porasla 3,6 odsto) i cena daljinskog grejanja (porasla 3,1 odsto u odnosu na avgust).
"Prerađena i sirova hrana, kao i cene energije, biće glavni faktori kretanja inflacije u narednom periodu", dodao je Zečević, koji predviđa da će se inflacija u okvire cilja vratiti u drugoj polovini 2024. godine. "Obećava što je poljoprivredna sezona iznad proseka prethodnih godina", zaključio je bankar.
NBS ne menja projekcije, ekonomisti manje optimistični
NBS u prethodnim mesecima nije bitnije menjala svoje projekcije inflacije, a guverner Jorgovanka Tabaković i u sredu je ponovila da se ukupna inflacija od aprila nalazi na opadajućoj putanji i da NBS očekuje da se do kraja ove godine spusti na osam odsto.
"Povratak inflacije u granice ciljanog koridora od 1,5 do 4,5 odsto očekujemo tokom drugog tromesečja sledeće godine, a spuštanje na ciljana tri odsto krajem sledeće godine", rekla je Tabaković.
Ekonomista Saša Đogović predviđa da će inflacija nastaviti da usporava, ali ocenjuje da je projekcija NBS (da će stopa inflacije krajem godine iznositi oko osam odsto) previše optimistična.
"Usporavanje rasta cena će se svakako nastaviti, ali ne onim tempom kako se ranije očekivalo", rekao je Đogović za Bloomberg Adriju ranije ove nedelje, dodavši da očekuje da će ove godine rast bruto domaćeg proizvoda Srbije iznositi oko dva odsto, koliko očekuje i Međunarodni monetarni fond (MMF).
Analitičari su u poslednjoj anketi Bloomberga rekli da očekuju da će stopa inflacije u Srbiji ove godine iznositi 12,6 odsto, dok MMF očekuje inflaciju nižu za 0,2 procentna poena.
Istraživači FREN-a Ekonomskog fakulteta u Beogradu navode da bi inflacija na kraju godine mogla da uspori do oko 10 odsto, dok bi prosečna inflacija mogla da iznosi oko 13 procenata.
Kako bi obuzdala inflaciju, NBS je kamatne stope podigla za ukupno 550 baznih poena, a referentna kamatna stopa trenutno se nalazi na nivou od 6,5 odsto. Na prethodna tri sastanka, NBS nije menjala kamatne stope, ali na sastanku u septembru jeste podigla stopu obavezne rezerve.
Bloomberg Adria analitički tim brine energetika
Analitičari Bloomberg Adrije za ovu godinu očekuju inflaciju od 12,2 odsto, uz napomenu da oni koriste HICP metodologiju. Sledeće godine bi rast cena u proseku trebalo da iznosi 4,7 procenata, dodaju analitičari.
"Iako inflacija usporava, i dalje je visoka, a u 2023. očekujemo prosek od 12,2 odsto. Cene hrane su znatno porasle, i pokazale su se otpornim usred smanjenog prometa", rekli su analitičari u svom kvartalnom makropregledu iz prve polovine septembra.
"Energetski sektor ostaje na klackalici, jer će računi za struju još jednom biti uvećani, a cene transporta se smiruju", naveli su tada analitičari.
(Dopunjeno komentarima Miloša Zečevića i podacima Narodne banke Srbije kroz tekst.)