Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu ove godine iznosila je 4,6 odsto i porasla je u odnosu na maj, kada je iznosila 3,8 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS). Došlo je i do rasta mesečne inflacije, koja je bila 0,9 odsto, dok je u maju ona iznosila 0,2 procenta.
Prema objavljenim podacima, cene proizvoda i usluga lične potrošnje, kojima se meri inflacija, u junu u poređenju sa decembrom 2024. godine povećane su u proseku za 2,6 odsto.
Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga klasifikovanih prema nameni potrošnje, u junu, u odnosu na prethodni mesec, rast cena je zabeležen u grupama rekreacija i kultura (2,2 odsto), hrana i bezalkoholna pića (1,7 odsto), transport (0,9 odsto), zdravlje i restorani i hoteli (za po 0,6 odsto).
Opširnije

NBS ipak ne popušta - referentna stopa nepromenjena
Referentna kamata NBS poslednji put je snižena u septembru 2024. godine, kada je sa šest odsto pala na i dalje aktuelnih 5,75 odsto.
10.07.2025

Srpska maloprodaja jača, jug zemlje odskočio
Realni promet robe u trgovini na malo u Srbiji u maju ove godine u odnosu na isti mesec 2024. je u porastu za 5,6 odsto, prema izveštaju Republičkog zavoda za statistiku.
30.06.2025

Tabaković - inflacija tri odsto do kraja godine, rast BDP-a 3,5 odsto
Smirivanju inflacije najviše će doprineti restriktivni monetarni uslovi, niža uvozna inflacija i očekivano niže svetske cene energenata, rekla je guverner Jorgovanka Tabaković na predstavljanju izveštaja o inflaciji.
14.05.2025

April doneo najveći pad inflacije u Srbiji od početka 2025. godine
Međugodišnja inflacija za april 2025. iznosi četiri odsto, pokazuje novi izveštaj Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
12.05.2025

Srbija raste najviše u regionu, ali ispod očekivanja
Prema projekcijama Svetske banke, ekonomski rast će u Srbiji ove godine biti 3,5 odsto, a sledeće 3,9 odsto. Ova procena je nešto niža od one koju je ta institucija ranije dala, a koja je bila 4,2 odsto.
24.04.2025
Rast cena je zabeležen i u grupama stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva i odeća i obuća (za po 0,3 odsto) i oprema za stan i tekuće održavanje (0,1 odsto). Pojeftinili su alkoholna pića i duvan (0,1 odsto). Cene ostalih proizvoda i usluga nisu se bitnije menjale, naveo je RZS.
Najbrže rasle cene voća i povrća
Iz NBS su povodom rasta inflacije naveli da je njeno kretanje u odnosu na prethodni mesec u najvećoj meri bilo opredeljeno bržim rastom cena voća i povrća, kao i usporavanjem pada cena naftnih derivata. Dodaje se da je kretanju međugodišnje inflacije u junu u određenoj meri doprinela i niska prošlogodišnja baza.
U saopštenju NBS se navodi da slični faktori deluju i na kretanje inflacije u zemljama u okruženju sa sličnim režimom monetarne politike, pa se povišena međugodišnja inflacija u junu beleži u Češkoj, Rumuniji, Mađarskoj i Poljskoj, gde su, takođe, na rast inflacije uticali ubrzanje rasta cena hrane i više cene naftnih derivata, dakle iste komponente koje su uticale na kretanje inflacije u Srbiji.
Depositphotos
Na mesečnom nivou, rast potrošačkih cena u Srbiji u junu je iznosio 0,9 odsto, uz najveći doprinos cena voća, usluga, mesa i naftnih derivata. Iz centralne banke ukazuju da su se nepovoljne vremenske prilike u junu, visoke temperature i izuzetno male količine padavina, odrazile na mesečni rast cena voća od 11,4 odsto, koji je bio veći u odnosu na višegodišnja prosečna ostvarenja, kao i na izostanak sezonski uobičajenog pada cena povrća.
Pored toga, povećane su i cene svežeg mesa za 3,8 odsto, dok su cene prerađene hrane zabeležile relativno stabilno kretanje. Posmatrano na međugodišnjem nivou, rast cena hrane u junu je ubrzao na 7,4 odsto. Cene proizvoda i usluga u okviru bazne inflacije zabeležile su mesečni rast od 0,6 odsto, najviše po osnovu sezonskog poskupljenja turističkih paket-aranžmana, kao i rasta cena drugih ličnih usluga.
Na međugodišnjem nivou, bazna inflacija je u junu neznatno ubrzala u odnosu na maj i iznosila je 4,7 odsto. Pod uticajem rasta svetske cene nafte u junu, cene naftnih derivata su u proseku povećane za 1,4 odsto, opredeljujući mesečni rast cena energenata, 0,6 odsto. U odnosu na jun prošle godine, cene energenata su bile niže za 1,9 odsto.
Zabeležen rast maloprodaje
Podaci pokazuju da je, osim skoka inflacije, došlo i do rasta prometa robe u trgovini na malo u Srbiji u maju ove godine u odnosu na isti mesec 2024.godine. Rast je, prema podacima RZS-a, iznosio 5,6 odsto, istovremeno, nominalni rast iznosio je 7,6 odsto.
"Ukoliko se uporede prvih pet meseci 2025. godine sa istim periodom 2024. godine, promet robe u trgovini na malo veći je u tekućim cenama (nominalno) za 4,9 odsto, a u stalnim cenama (realno) za 1,8 odsto", navodi se u izveštaju RZS-a za maj.
Prema izveštaju RZS-a, najveći doprinos rastu stiže iz segmenta neprehrambenih proizvoda, izuzev goriva – ostvaren je rast od 10,4 odsto u tekućim i 7,1 odsto u stalnim cenama u odnosu na maj prošle godine.
Trgovina hranom, pićima i duvanom zabeležila je rast od 9,4 odsto u tekućim, ali skromniji rast od 3,3 odsto u stalnim cenama. U poređenju s aprilom, u ovoj kategoriji promet je opao za 0,6 odsto u tekućim i 1,2 odsto u stalnim cenama.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...