Najniža međugodišnja inflacija od početka godine zabeležena je u aprilu, pokazuje izveštaj Republičkog zavoda za statistiku (RZS) koji je objavljen u ponedeljak. Inflacija je prošlog meseca iznosila četiri odsto, a u stabilnom padu je bila svakog meseca od početka ove godine. U januaru 2025. iznosila je 4,6 odsto. Iako je u padu, inflacija se i dalje kreće oko gornje granice cilja od 4,5 odsto, koji je postavila Narodna banka Srbije.
Cene u aprilu ove godine bile su 0,3 odsto niže nego mesec pre toga, navodi se u izveštaju RZS. U odnosu na mart ove godine, zabeležen je rast cena odeće za 2,4 odsto, hrane i bezalkoholnih pića za 0,9 odsto, dok su restorani i hoteli u proseku poskupeli za 0,6 odsto. Cene transporta prosečno su pale za 1,3 odsto, cene alkohola i duvana za 0,2 odsto, dok se u drugim oblastima nisu bitno menjale.
Šta je najviše poskupelo u poslednjih godinu dana
Rekorder su ponovo čaj, kafa i kakao, koji su 23, 7 odsto skuplji nego u aprilu 2024. Ovo poskupljenje uslovljeno je globalnim trendom rasta cena kakaovca i kafe, usled suša i nestašica sirovina u afričkim zemljama koje su najveći proizvođači. Sirovina od koje se prave čokoladni proizvodi poskupela je za 136 odsto između jula 2022. i februara 2024, pokazuju podaci United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD), o čemu je Bloomberg Adria već pisala. Cene kafe i kakaovca su na najvišem nivou u poslednjih 50 godina, a očekuje se da će do kraja 2025. godine nastaviti da rastu. Kafa je od avgusta 2024. do marta 2025. poskupela za 33,8 odsto zbog vremenskih uslova u Brazilu.
Opširnije

NBS i dalje ne popušta - referentna stopa ostaje ista
Izvršni odbor Narodne banke Srbije doneo odluku o iznosu referentne kamatne stope.
09.05.2025

Fed zadržao kamatnu stopu na istom nivou, ali upozorava na rizik od više inflacije
Referentna kamatna stopa ostala u rasponu od 4,25 odsto do 4,5 odsto, kao i što se očekivalo.
07.05.2025

Javni dug Srbije 44,3 odsto BDP-a
Na nivou države, u prva tri meseca zabeležen je fiskalni deficit od 28,6 milijardi dinara, dok je primarni fiskalni suficit iznosio 24,2 milijarde dinara.
06.05.2025

Srbija raste najviše u regionu, ali ispod očekivanja
Prema projekcijama Svetske banke, ekonomski rast će u Srbiji ove godine biti 3,5 odsto, a sledeće 3,9 odsto. Ova procena je nešto niža od one koju je ta institucija ranije dala, a koja je bila 4,2 odsto.
24.04.2025
Za godinu dana, hrana i bezalkoholna pića poskupeli su uopšteno za pet odsto. Osim čaja, kafe i kakaovca, najveća međugodišnja poskupljenja beleže šećer, džem, med i čokolada (17,3 odsto), a slede bezalkoholna pića (11,7 odsto), voće (šest odsto) i povrće (5,1 odsto).
Alkoholna pića i duvan su za godinu dana poskupeli 7,5 odsto, dok je odeća u prethodnih 12 meseci poskupela za 5,9 odsto, a obuća 5,6 odsto.
Šta je pojeftinilo
Tek šačica proizvoda zabeležila je neznatno pojeftinjenje u poslednjih godinu dana.
Najveće međugodišnje pojeftinjenje beleži računarska oprema, za čak 4,5 odsto, dok je foto-oprema pojeftinila za 2,7 odsto. Cene transporta su za godinu dana pale za 1,7 odsto. Među prehrambenim proizvodima, pojeftinilo je jedino meso, i to za 0,9 odsto. Čvrsta goriva su pojeftinila za 0,8 odsto, alat i oprema za kuću i vrt za 0,8 odsto, mali alat za jedan odsto.
Referentna kamatna stopa nepromenjena
Narodna banka Srbije je u petak saopštila da će referentna kamatna stopa ponovo ostati nepromenjena, a iznosi 5,75 odsto, o čemu je Bloomberg Adria već pisala.
Izvršni odbor NBS navodi da je neophodno nastaviti sa sprovođenjem oprezne monetarne politike, iako je inflacija u padu. Kako su prethodno saopštili, do kraja godine očekuje da će inflacija nastaviti da se kreće u ciljanim granicama, kao i njeno dalje, postepeno usporavanje.
Kako se navodi u saopštenju, iako je očekivani sporiji rast svetske ekonomije uticao na pad svetskih cena primarnih proizvoda, pre svega sirove nafte na svetskom tržištu, neophodna je opreznost. Naime, povećani troškovi proizvodnje u uslovima rasta carina mogli bi da deluju inflatorno.
Cene pojedinih prehrambenih sirovina na svetskim berzama (kakaoa i kafe) koje su nedavno dostigle rekordne nivoe, kao i lošija domaća poljoprivredna sezona u Srbiji prošle godine će još neko vreme uticati na rast cena hrane. NBS očekuje da će se situacija stabilizovati sa početkom nove poljoprivredne sezone.