Cene kakaovca skočile su na najviši nivo svih vremena, približavajući se iznosu od 12.000 dolara po toni, što je šest puta više od dugoročnog proseka. Rast cena prvenstveno se pripisuje bolesti crne mahune koja utiče na useve u Zapadnoj Africi, kao i nepovoljnom vremenu. Zapadna Afrika proizvodi 70 odsto svetske proizvodnje kakaovca, a samo Obala Slonovače doprinosi sa 45 odsto.
Celu analizu možete preuzeti OVDE.
Za sezonu berbe 2024. prognoze prinosa predviđaju smanjenje od 25 odsto u poređenju s prošlom godinom. Još jedan faktor koji doprinosi povećanju cena je nova uredba EU o krčenju šuma. Iako se u početku očekivalo da će ova uredba stupiti na snagu ranije, njena implementacija je odložena za kraj 2025. zbog pritiska industrije i potrebe za prilagođavanjem.
Opširnije
Analiza BBA: Trumpova politika i klima diktiraće cene u 2025.
Donald Trump se vraća u Belu kuću 20. januara 2025, a otkako je pobedio na američkim predsedničkim izborima, dolar je ojačao. Snažna američka valuta direktno ide na štetu cenama metala.
23.12.2024
Inflacija u Srbiji se ponovo hladi - u novembru pala na 4,3 odsto
Godišnja inflacija u Srbiji u novembru je opala na 4,3, a mesečna na 0,3 odsto, u poređenju s oktobarskih 4,5, odnosno 0,6 odsto.
12.12.2024
Srbija konačno ima restorane sa Michelin zvezdicom - šta to znači za srpsku gastro-scenu
Michelin je prvi put dodelio zvezdice u Srbiji, i to jednom restoranu u centru Beograda, a drugom u srcu Vojvodine.
18.12.2024
Šta budućnost sprema za ručak? Funkcionalnu hranu i meni za astronaute
Pandemija kovida 19 potpuno je promenila način na koji razmišljamo o našem meniju.
09.11.2024
Uprkos rekordno visokim cenama u svetu, poljoprivrednici u Gani i Obali Slonovače zarađuju samo oko 3.000 dolara po toni zbog mehanizama određivanja cena koje kontroliše vlada. Ova razlika je dovela do krijumčarenja u susedne zemlje, gde cene odražavaju tržišne nivoe.
Cene terminskih ugovora kakaovca (USD/MT)
Cene terminskih ugovora kafe (Robusta - USD/MT; Arabica - USD/lb)
Raste i cena kafe
Cene kafe skočile su na najviši nivo u 50 godina, tj. porasle su 70 odsto od početka godine. Ovaj skok prvenstveno je uzrokovan sušama i obilnim kišama, koje su znatno smanjile prinose.
Drugi faktor je velika zavisnost od ekvatorijalnih zemalja poput Brazila (arabica) i Vijetnama (robusta), koje zajedno čine 60 odsto svetske proizvodnje kafe. Brazil je doživeo petu uzastopnu slabu žetvu zbog nepovoljnih vremenskih uslova.
Zanimljivo je da je kafa druga roba kojom se najviše trgovalo nakon sirove nafte, što znači da nepovoljni uslovi brzo utiču na tržišne cene. Proizvođači kafe, poput Nestlea, bore se sa sve manjim profitnim maržama zbog velikog rasta troškova. Mnogi proizvođači su već najavili dalja poskupljenja u 2025.
Buduća kretanja - kakaovac
Klimatske promene i nepovoljni vremenski uslovi su glavni rizici koji doprinose trajno visokim cenama kakaovca. Predviđamo da će cene kakaovca ostati iznad 12.000 dolara po toni u 2025, nastavljajući tako da vrše pritisak na globalnu proizvodnju čokoladnih slatkiša.
Kakao zahteva visoku temperaturu, dovoljno vode i konstantno vlažan vazduh, što ograničava njegov uzgoj na određene regije, prvenstveno šumovita područja Zapadne Afrike, te Srednje i Južne Amerike.
Uprkos visokim cenama, čokolada je i dalje "neelastična" roba, što znači da potražnja nije značajno pogođena, a to je vidljivo iz prodaje velikih proizvođača čokolade, poput Barryja Callebauta. Za podršku većoj proizvodnji i potencijalno nižim cenama, popuštanje vladinih mehanizama kontrole cena u Gani i Obali Slonovače takođe bi moglo da igra značajnu ulogu.
Buduća kretanja - kafa
Potražnja za kafom i dalje je prilično neelastična, s rastućom konzumacijom u Kini. Kao rezultat toga, očekuje se nastavak viših cena. Predviđa se da će nepovoljni vremenski uslovi i rastuća inostrana potražnja biti glavni pokretači povišenih cena u 2025.
Naime, najveći proizvođači sirovih zrna kafe u Brazilu već su najavili povećanja cena od 10 do 25 odsto početkom 2025. To će neizbežno dovesti do viših ulaznih troškova za proizvođače. Rastući troškovi već su uticali na profitne marže, što se odražava u padu akcija od 25 odsto od početka godine za firme poput Nestlea.
Cene u Adria regionu
Značajan porast cena kafe i kakaovca doživeli smo u proleće 2024, a tokom proteklih nekoliko meseci to povećanje se pretočilo u više cene proizvoda od čokolade i kafe.
Obično je potrebno od šest do 12 meseci da se povećanje cena sirovog kakaovca i kafe odrazi na cene finalnih proizvoda, budući da proizvođači prvo troše zalihe kupljene po nižim cenama. Sada smo u drugoj fazi porasta cena, a u nadolazećim mesecima očekujemo dodatni skok. Očekuje se da će ovaj trend dovesti do još veće inflacije čokolade i kafe u Adria regionu.
Inače, Srbija vodi u poskupljenjima čokolade i kafe u Adria regionu. Cene čokolade u Srbiji od jula do oktobra 2024. godine su porasle 30 odsto godišnje, dok su cene kafe porasle osam odsto.
Hrvatska je, takođe, doživela značajnu inflaciju, pa su u istom periodu cene čokolade porasle za 25,7 odsto, a cene kafe za 6,1 odsto. Druge zemlje u regionu zabeležile su nižu inflaciju zbog manje potražnje i veće osetljivosti na promene cena.
U 2025. godini Adria region očekuju više cene proizvoda od čokolade i kafe. Iako su rastući troškovi inputa ključni faktor, snažan rast realnih plata i izgledi za solidan privredni rast takođe pokreću potražnju. To sugeriše da bi nakon 2024. i 2025. godina mogla zagorčati život potrošača kada su u pitanju cene.