Godišnja inflacija u Srbiji u novembru je opala na 4,3, a mesečna na 0,3 odsto, u poređenju s oktobarskih 4,5, odnosno 0,6 odsto, saopštio je u četvrtak Republički zavod za statistiku.
Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga klasifikovanih prema nameni potrošnje, u novembru je, u odnosu na prethodni mesec, rast cena zabeležen u grupama: odeća i obuća (0,9 odsto), oprema za stan i tekuće održavanje (0,6 odsto), zdravlje (0,5 odsto), transport (0,4 odsto), hrana i bezalkoholna pića (0,3 odsto), restorani i hoteli (0,3 odsto), stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva (0,2 odsto) i komunikacije (0,2 odsto).
Cene ostalih proizvoda i usluga nisu se bitnije menjale, navodi se u zvaničnom izveštaju.
Opširnije
Prosečna plata pala drugi mesec zaredom, nikako da se vrati na 100.000 dinara
Prosečna neto plata u septembru je iznosila 96.115 dinara neto, odnosno 132.783 dinara bruto, saopšteno je u ponedeljak.
25.11.2024
Srpska privreda očekuje nižu inflaciju, a banke više kredita
Kreditna aktivnost u Srbiji porasla je i kod privrede i kod stanovništva, pokazuju poslednji zvanični podaci.
22.11.2024
NBS: Inflacija na silaznoj putanji, povrće poguralo cene zbog suše
Referentna kamatna stopa ostala nepromenjena u septembru i oktobru.
14.11.2024
Podsetimo, guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković rekla je da su za inflaciju od 4,5 odsto u oktobru (što je bilo blago više od očekivanog) bili krivi negativni efekti suše u tom mesecu. Efekti suše su jači kada je reč o cenama voća i povrća, dok je ubrzanju rasta inflacije doprinela i domaća tražnja, ali bi to u narednom periodu trebalo da bude kompenzovano nižim cenama nafte na svetskom tržištu i nižom uvoznom inflacijom u uslovima sporijeg oporavka u evrozoni, dodala je.
Projekcija centralne banke je da će međugodišnja inflacija nastaviti postepeno da usporava i da će se krajem naredne godine približiti centralnoj vrednosti cilja od tri odsto, sa odstupanjem plus ili minus 1,5 odsto.
Niža inflacija nije bila dovoljan razlog za spuštanje kamata Istog dana kada su objavljeni ažurirani podaci o inflaciji, izvršni odbor NBS saopštio je da je referentnu kamatnu stopu po treći put zadržao na dosadašnjih 5,75 odsto. Na istom nivou ostale su i kamatna stopa na depozitne olakšice, 4,5 odsto, i na kreditne olakšice, sedam odsto. Ovakva odluka je iznenadila pojedine stručnjake. "Inflacija se u novembru ponovo vratila u ciljani okvir i naše očekivanje je bilo da će to zapravo biti ključan razlog za NBS da ipak spusti kamatnu stopu na ovoj sednici", rekao je analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković. |
Privrednici redukovali očekivanja za inflaciju
Rezultati ankete NBS koji su objavljeni prošlog meseca pokazali su da su kratkoročna (za godinu dana unapred) inflaciona očekivanja privrede snižena s pet odsto u septembru na četiri u oktobru. Kada je reč o srednjoročnim očekivanjima, ona su u oktobru takođe smanjena na četiri odsto za dve i tri godine unapred.
Analitički tim Bloomberg Adrije očekuje da inflacija nastavi da se kreće u granicama cilja do kraja ove godine i u narednoj (što je predviđanje i NBS), ali više ka gornjoj granici.
Analiza kretanja ulaznih i izlaznih cena za naredna tri meseca pokazuje da je u oktobarskoj anketi smanjeno učešće privrednika koji očekuju rast cena gotovih proizvoda (sa 41 na 36 odsto), pri čemu je preovlađujući stav da neće doći do promena cena u tom periodu, s obzirom na to da gotovo 64 odsto anketiranih ne očekuje promene cena. Kada je reč o cenama ulaznih troškova, udeo privrednika koji očekuju rast cena u kratkom roku gotovo je nepromenjen u odnosu na septembar i iznosi oko 43 odsto.
Na dugi rok (narednih 12 meseci), privrednici su zadržali slična očekivanja povodom kretanja ulaznih i izlaznih cena, pri čemu u proseku oko dve trećine očekuje njihov rast.
Preovlađujući stav privrednika jeste da su poslovni uslovi u poslednja tri meseca ostali nepromenjeni (90 odsto privrednika ima ovakav stav), a većina njih (oko 65 odsto) smatra da do promena neće doći ni u periodu od 12 meseci.
Udeo privrednika koji očekuju rast sopstvene proizvodnje/prometa u naredna tri meseca blago je smanjen u odnosu na prethodnu anketu i iznosi 44 odsto (49 odsto u septembru), dok je za period od 12 meseci unapred njihov udeo na znatno
većem nivou (oko 70 odsto), slično kao i u septembarskoj anketi.
Analitički tim Bloomberg Adrije očekuje da inflacija nastavi da se kreće u granicama cilja do kraja ove i u narednoj godini, ali više ka gornjoj granici. Srednja vrednost očekivane inflacije za ovu godinu, prema anketama koje je sproveo Bloomberg, iznosi 4,6 odsto. Za sledeću godinu ta vrednost je 3,7, a za 2026. godinu 3,2 odsto.
(Ažurirano kroz ceo tekst.)