Narodna banka Srbije (NBS) i nakon deset meseci zadržala je referentnu kamatnu stopu na 5,75 odsto. Takođe, na nepromenjenim nivoima zadržane su i kamatne stope na depozitne (4,5 odsto) i kreditne olakšice (sedam odsto).
Iz centralne banke objašnjavaju da su cene pojedinih prehrambenih sirovina na svetskim berzama (kakaoa i kafe), koje su nedavno dostigle rekordni nivo, uz efekte prošlogodišnje suše i smanjenu ponudu voća i povrća, dovele do toga da cene hrane na domaćem tržištu prethodnih meseci ubrzaju međugodišnju dinamiku rasta.
"Pritom, zbog visokih temperatura, postoji rizik i da bi ovogodišnja poljoprivredna sezona mogla da bude ispod proseka, a podaci Republičkog zavoda za statistiku ukazuju da su ovogodišnji prinosi pojedinih ranih sorti voća bile niže od prošlogodišnjih. Prilikom donošenja ovakve odluke, Izvršni odbor je istakao da su centralne banke širom sveta, pa i NBS i dalje suočene sa izraženom neizvesnošću u pogledu protekcionističkih mera vodećih svetskih ekonomija i njihovog uticaja na inflaciju i privredni rast svojih ekonomija", istakli su u NBS.
Opširnije

NBS i dalje drži referentnu stopu na 5,75 odsto
Izvršni odbor NBS ni na junskoj sednici nije menjao ključne kamatne stope.
12.06.2025

Pad kamatnih stopa u evrozoni otvara prostor za jeftinije stambene kredite i u Srbiji
Očekivani pad euribora može dodatno olakšati zaduživanje građanima Srbije
07.07.2025

Rođaci iz inostranstva izdašniji od investitora - za četiri meseca poslali 1,44 milijarde evra
Rođaci iz inostranstva, po svemu sudeći, nisu posustali kao što su strani investitori. Za prva četiri meseca ove godine u Srbiju su poslali više od 1,44 milijarde evra.
30.06.2025

Srbi će moći da koriste dina karticu u inostranstvu
Srbija će od neto uvoznika postati neto izvoznik usluga, procena je da se od 40 do 50 miliona evra odlije iz Srbije samo na ime provizija na kartice.
02.06.2025
Pored toga, dodaju da je proširen sukob na Bliskom istoku, što je uvelo novu dimenziju rizika u pogledu rasta svetskih cena nafte i prirodnog gasa, iako su ove cene smanjene nakon proglašenja primirja.
"U takvim neizvesnim globalnim okolnostima, kretanja na svetskim robnim i finansijskim tržištima karakteriše visok stepen volatilnosti koji zahteva opreznost u vođenju monetarne politike. Takođe, IO je imao u vidu i da je Evropska centralna banka u junu nastavila da ublažava monetarnu politiku, što bi trebalo da se odrazi na povoljnije uslove evroindeksiranog zaduživanja kod nas, dok se, prema sadašnjim najavama, može oceniti da će Sistem federalnih rezervi (Fed) biti oprezniji u ublažavanju monetarne politike."
Privremeno ubrzanje inflacije
Kako naglašava NBS, na takve odluke Feda mogla bi da utiče pojava pojačanih inflatornih pritisaka usled uvođenja dodatnih carina, što bi se moglo odraziti i na tokove kapitala prema zemljama u usponu.
"Međugodišnja ukupna inflacija je u maju usporila na 3,8 odsto, a bazna inflacija na 4,6 odsto. Međutim, zbog povećanja cena naftnih derivata usled rasta svetske cene nafte tokom juna i očekivanih efekata nepovoljnih vremenskih prilika na cene hrane, međugodišnja inflacija će u narednim mesecima verovatno privremeno ubrzati i kretati se oko gornje granice dozvoljenog odstupanja od cilja."
Depositphotos
Analitičari ističu da se do kraja godine može očekivati ublažavanje monetarne politike NBS. Konsultant i osnivač Upspot Consulting Ltd Toma Ćukić kaže da je NBS u junu zadržala referentnu stopu na 5,75 odsto, ističući oprezan stav usred širenja globalnih trgovinskih tenzija, čak i kada je inflacija bila na gornjoj granici cilja, odnosno 3,8 odsto u maju.
"Među kredibilnim ekonomistima i analitičarima postoji konsenzus očekivanja smanjenja kamate NBS od oko 75 baznih poena do kraja 2025. godine, pri čemu bi prvi korak mogao biti već u trećem kvartalu ove godine", kaže Ćukić za Bloomberg Adriju.
On dodaje da su, s obzirom na poboljšanje poljoprivredne proizvodnje, niže cene energije i ublažavanje uvoznog inflacionog pritiska, predviđanja da će uskoro započeti postepeno smanjenje kamatnih stopa prema kraju 2025. godine.
"Prvo smanjenje moglo bi se desiti u septembru ili oktobru, što bi obeležilo početak konstantnog opadanja - verovatno spuštajući stopu na oko pet odsto do početka 2026. godine, osim ako ne dođe do ponovnih eksternih šokova."
Slabljenje troškovnih pritisaka
Analitičar Bloomberg Adrije Rudi Lukačić takođe je očekivao da NBS zadrži referentnu stopu na istom nivou.
"ECB je u junu smanjila kamatnu stopu na depozite na dva odsto. Dok je ECB tada najavila početak kraja snižavanja kamatnih stopa, NBS je zadržala referentnu kamatnu stopu na 5,75 odsto. Inflacija u Srbiji nastavlja da se smiruje, u maju je iznosila 3,8 odsto i u padu je već peti mesec zaredom. I dalje postoji značajna tržišna neizvesnost zbog uvođenja novih trgovinskih barijera. SAD su najavile uvođenje carina od 35 odsto Srbiji od 1. avgusta", navodi Lukačić.
Prema njegovim rečima, očekivanja finansijskog sektora za inflaciju za godinu dana unapred pala su na 3,5 odsto u maju, na najniži nivo od avgusta 2024. godine.
"Očekivanja na srednji rok ostala su stabilna, 3,5 i 3,3 odsto. U prvom tromesečju 2025. realne neto plate rasle su 6,4 odsto međugodišnje, dok je nominalni rast iznosio 11,2 odsto. Usporavanje rasta plata u odnosu na prethodna razdoblja signalizira slabljenje troškovnih pritisaka. Uprkos očiglednom napretku u smanjenju inflacije i umerenim očekivanjima, postoji jednaka verovatnoća za ubrzanje i usporavanje inflacije u narednim mesecima. Uvozna inflacija i globalne cene hrane i energenata ostaju rizik".
Kako dodaje, NBS će sačekati dodatne dokaze o trajnoj dezinflaciji pre nastavka spuštanja kamatnih stopa, "verovatno do kraja trećeg ili u četvrtom kvartalu 2025, ako se održe ovi trendovi i ne pojave novi šokovi".
Bazna inflacija beleži pad
Jakub Kratky, finansijski analitičar u Generali Investmentsu, kaže za Bloomberg Adriju da za ublažavanje monetarne politike NBS u narednom periodu postoji nekoliko faktora.
"Prvo, inflacija se kreće relativno povoljno - ukupna inflacija je unutar ciljanog okvira još od početka godine, a postepeni dezinflacioni trend se nastavlja. Bazna inflacija takođe beleži pad, iako je i dalje znatno iznad ukupne inflacije", ističe Kratky.
Drugo, dodaje, slaba ekonomska aktivnost mogla bi da ima "koristi od određenog podsticaja kroz niže kamatne stope, iako NBS i dalje očekuje oporavak rasta vođenog investicijama u ostatku godine".
"Na kraju, geopolitičke tenzije su se smanjile, a rast cena nafte je bio kratkotrajan. Opšta situacija ukazuje na rastuću ponudu, što znači manji inflatorni rizik", zaključuje on.
Referentna kamata NBS poslednji put je snižena u septembru 2024. godine, kada je sa šest odsto pala na 5,75 odsto.
Inače, NBS je u majskom izveštaju o inflaciji istakla očekuje da će inflacija iznositi oko četiri odsto do polovine ove godine, posle toga bi trebalo da nastavi da usporava, a krajem godine da se približi centralnoj vrednosti cilja NBS od oko tri odsto.
Guverner NBS Jorgovanka Tabaković navela je da će smirivanju inflacije najviše doprineti i dalje restriktivni monetarni uslovi, niža uvozna inflacija i očekivano niže svetske cene energenata, na koje upućuju projekcije relevantnih međunarodnih institucija, kao i tržišni fjučersi. Inflacija je u aprilu usporila na četiri odsto, naveli su u NBS.
"I dolazak nove poljoprivredne sezone od maja, pod pretpostavkom da bude prosečna, treba da rezultira pojeftinjenjem voća i povrća, kao i nižim troškovima u proizvodnji hrane", istakla je ranije Tabaković.
Pored toga, kako dodaje, projektovano kretanje realnih zarada u skladu s rastom produktivnosti treba da doprinese usporavanju bazne inflacije i njenom približavanju ukupnoj inflaciji. "Nova projekcija inflacije za ovu godinu blago je niža od februarske, prvenstveno zbog nižih cena naftnih derivata, na šta se, pored pada svetske cene nafte, odražava i jačanje evra prema dolaru, a delom i zbog manjeg rasta eksterne i domaće tražnje od prethodno očekivanog."
- Ažurirano izjavom analitičara Bloomberg Adrije posle 12 pasusa.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...