Narodna banka Srbije (NBS) i na majskom sastanku Izvršnog odbora, u skladu sa očekivanjima analitičara, odlučila je da cene zaduživanja u Srbiji ostavi nepromenjenim, saopšteno je danas iz centralne banke.
Referentna kamatna stopa tako je ostala 6,5 odsto, a na nepromenjenim nivoima zadržane su i kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
Iz NBS su rekli da su odluku Izvršnog odbora o zadržavanju referentne kamatne stope na nepromenjenom nivou, kao i prethodnih meseci, opredelili pre svega srednjoročna projekcija inflacije i očekivano kretanje ključnih faktora inflacije, a pre svega, iako opadajući, i dalje povišeni globalni inflatorni pritisci i znatna neizvesnost u pogledu kretanja svetskih cena energenata i drugih primarnih proizvoda.
Opširnije
Holzmann: Fed je 'gorila u sobi' zahvaljujući dolaru
Član Saveta guvernera Evropske centralne banke (ECB) Robert Holzmann rekao je da kontrola koju Federalne rezerve (Fed) imaju nad vodećom svetskom valutom vrši ogroman uticaj, koji će kreatori politike uzeti u obzir.
08.05.2024
Inflacija u Nemačkoj skočila zbog završetka energetske pomoći
Inflacija u Nemačkoj se ubrzala prvi put od decembra.
29.04.2024
NBS danas neće menjati kamate, ali u junu hoće
Analitičari očekuju da će NBS slediti primer Evropske centralne banke (ECB) i da će krenuti sa smanjenjima kamata kada to počne da radi i ECB.
10.05.2024
Pala kratkoročna inflaciona očekivanja banaka, privrede i stanovništva
Banke koje posluju u Srbiji očekuju da će mart 2025. godine doneti rast cena od četiri odsto.
22.04.2024
"Prilikom donošenja odluke uvažena je i činjenica da su se efekti prethodnog zaoštravanja monetarne politike u velikoj meri preneli na cenu i obim zaduživanja privatnog sektora, kao i da su se finansijski uslovi stabilizovali nakon što je referentna kamatna stopa poslednji put povećana u julu prošle godine", rekli su iz NBS.
Iz centralne monetarne institucije Srbije očekuju da inflacija u granice cilja uđe u maju, a više informacija o daljem kretanju cena i projekcijama rasta biće dostupno nakon predstavljanja kvartalnog izveštaja o inflaciji 14. maja.
Kako su rekli iz NBS, tada će "biti dodatno obrazložene i donete odluke monetarne politike". NBS će sledeći put o monetarnoj politici odlučivati 13. juna, sedam dana nakon sednice centralne banke evrozone.
Prema podacima iz poslednje ankete o inflacionim očekivanjima, finansijski sektor očekuje da će kamatne stopa u martu 2025. iznositi četiri odsto, a privreda pet procenata. Stanovništvo očekuje inflaciju od 11 odsto, što je dosta više od prethodne dve kategorije, ali je isto i pad sa 15 odsto, koliko su jednogodišnja inflaciona očekivanja iznosila u pretposlednjem izveštaju.
Inflacija u evrozoni i SAD
Iz NBS su ranije objasnili da u donošenju odluka o monetarnoj politici, između ostalog, vode računa i o odlukama Evropske centralne banke (ECB) i Federalnih rezervi SAD. Prva je bitna zbog visokog udela kredita indeksiranih u evrima, a centralna banka SAD na odluke NBS utiče kroz kanal portfolio investicija.
Dok je inflacija u evrozoni u aprilu usporila na 2,4 odsto, rast cena u SAD je u martu ubrzao na 3,5 odsto, probudivši sumnje da inflacija od početka godine nije rasla kao izuzetak. Tržišta očekuju da prvo smanjenje kamatnih stopa Feda ne usledi u junu, kako se ranije očekivalo, a stidljivo počinju da se provlače i govorkanja o mogućem podizanju kamata u SAD, ako rast cena to bude učinio neophodnim.
Iz NBS su se osvrnuli i na svetska kretanja. Oni navode da globalna inflacija, iako još uvek povišena, nastavlja da usporava i da su rizici u pogledu njenog daljeg kretanja sve više izbalansirani.
"Većina centralnih banaka sa sve većom izvesnošću predviđa da će se inflacija u njihovim zemljama vratiti u granice cilja u drugoj polovini ove ili prvoj polovini naredne godine, zahvaljujući pre svega prethodnom zaoštravanju monetarnih uslova, koje je po svemu sudeći završeno. I pored povišene bazne inflacije u uslovima zategnutih uslova na tržištu rada, preovlađuju očekivanja da će Evropska centralna banka u junu započeti smanjenje svojih kamatnih stopa, što bi trebalo da se odrazi na postepeno smanjenje cene evroindeksiranog zaduživanja kod nas, dok će Sistem federalnih rezervi to najverovatnije odložiti još neko vreme", rekli su iz NBS.
Opreznost monetarne politike Narodne banke Srbije posebno nalažu svetske cene primarnih proizvoda, prvenstveno cene nafte, zbog volatilnog kretanja pod uticajem izraženih geopolitičkih tenzija, nastavka ograničavanja ponude zemalja OPEC-a, kao i niza drugih faktora, dodaju centralni bankari.
Analitičari Bloomberg Adrije: Ni jun nije izvestan
Iako je inflacija na silaznoj putanji i u maju bi mogla da uđe u granice cilja, i ECB i NBS bi svoje odluke mogle da pomere za po jedan mesec, smatraju analitičari Bloomberg Adrije.
Zbog izbora u Evropskoj uniji, predsednica ECB Christine Lagarde i njene kolege mogli bi da u junu ipak odluče da poslednji put pauziraju, dok bi NBS čekala još mesec nakon toga.
"NBS i dalje prati kako će ECB i Fed razvijati svoje monetarne politike", rekao je Mihael Blažeković, analitičar Bloomberg Adrije.
On dodaje da pritisak inflacije još uvek postoji, iako je znatno slabiji nego ranije. "Cene globalnih inputa u Srbiji najlakše možemo videti kroz uvozne cene koje su u prvom kvartalu ove godine pale za 2,7 odsto međugodišnje", rekao je Blažeković.
Na sledećoj sednici je smanjenje neizvesno, kaže Blažeković. "Mislim da će ECB svoju odluku o smanjenju kamata odložiti još barem jedan mesec s obzirom na evropske parlamentarne izbore, pa će Lagarde morati da vaga", dodaje.
Analitičari Bloomberg Adrije ocenjuju da će inflacija u Srbiji do kraja godine ostati ispod pet odsto, što će biti dovoljno da NBS krene u spuštanje kamatnih stopa, ali tek mesec dana nakon centralne banke evrozone.
(Dopunjeno detaljima iz saopštenja kroz tekst i komentarom analitičara BBA.)