Inflacija u Srbiji je u martu prošle godine došla na 16,2 odsto i od tada se stopa rasta cena nalazi u padu. S druge strane, velike centralne banke, koje su nešto pre Narodne banke Srbije (NBS) uspele da inflaciju približe cilju, sada se suočavaju sa novim talasom rasta cena, što postavlja pitanje da li bi i za NBS ta "poslednja milja" mogla da bude problematična.
Dok je inflacija u evrozoni u martu usporila na 2,4 odsto, rast cena u SAD je u istom mesecu ubrzao na 3,5 odsto, probudivši sumnje da inflacija u januaru i februaru nije ubrzavala samo kao izuzetak. Kako iz NBS kažu za redakciju Bloomberg Adrije, iako se mogu dogoditi pojedinačni skokovi stope inflacije, to nije u osnovnom scenariju, koji predviđa usporavanje do tri odsto, gde bi inflacija trebalo da se zadrži.
Opširnije
Williams iz Feda i dalje očekuje da će smanjenje stopa početi ove godine
John Williams rekao je da će centralna banka ove godine verovatno početi da snižava kamatne stope ako inflacija nastavi da postepeno pada.
15.04.2024
Inflacija u Srbiji usporila na pet odsto, od septembra moguće oscilacije
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, cene su u martu u odnosu na februar rasle 0,3 odsto.
12.04.2024
Analitičar BBA: Sasvim izvesno da prvo rezanje kamata ECB stiže u junu
Poslednje poruke ECB de fakto govore da je prvo smanjenje kamatnih stopa za 25 baznih poena rešen slučaj na sledećoj sednici u junu.
11.04.2024
ECB ostavila kamate na rekordnim nivoima, evro oslabio
Nakon odluke ECB, kamatna stopa na depozite ostaće četiri odsto, na glavne operacije refinansiranja 4,5 odsto, a na marginalne kreditne olakšice 4,75 odsto.
11.04.2024
Kamatne stope u Srbiji ostale iste, inflacija u okvire cilja ulazi u maju
Referentna kamatna stopa tako je ostala 6,5 odsto, a na nepromenjenim nivoima zadržane su i kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
11.04.2024
"Prema aktuelnoj projekciji, do kraja perioda srednjoročne projekcije se ne očekuje periodično ubrzavanje inflacije. U zavisnosti od poljoprivredne sezone i geopolitičkih kretanja, povremene oscilacije inflacije su moguće, ali ne očekujemo da one mogu biti snažnijeg ili dugoročnijeg karaktera", rekli su iz NBS u odgovorima poslatim mejlom.
Pojedini analitičari su nešto manje optimistični, a Marcin Sulewski, analitičar kompanije Ipopema Securities, ranije je rekao da bi inflacija na silaznoj putanji mogla da ostane do avgusta, kada bi mogla da se nađe na 3,8 odsto. Pad će, kako navodi analitičar, biti uglavnom rezultat sporijeg rasta cena hrane u odnosu na prošlu godinu, a i cene iz bazne inflacije će malo pomoći usporavanju inflacije.
"Do kraja godine, s druge strane, očekujem da će inflacija polako krenuti naviše ka 4,5 odsto. Razlog za ovo vidim u baznim efektima i višim cenama goriva. Ubrzanje inflacije bi mogao da delimično negira jačanje dinara u odnosu na dolar, jer predviđam da će sa trenutnih 109,7 kurs dolara prema dinaru pasti na 105,7 do kraja godine. Sve u svemu, mislim da će inflacija u Srbiji do 2025. uglavnom biti od 1,5 do 4,5 odsto, što je i cilj NBS, ali da neće usporiti na tri odsto", rekao je Sulewski u odgovorima poslatim mejlom nakon objavljivanja izveštaja o inflaciji.
Prema odgovorima NBS, inflacija će nastaviti da usporava tokom cele 2024. godine i u granice cilja bi trebalo najverovatnije da se vrati u maju, što je nešto ranije u odnosu na očekivanja iz poslednje projekcije inflacije iz februara, kada je povratak u granice cilja očekivan sredinom ove godine.
"Krajem godine očekujemo da se inflacija približi centralnoj vrednosti cilja od tri odsto i da se oko tog nivoa kreće i tokom naredne godine. Dakle, prema projekciji Narodne banke Srbije, inflacija bi od kraja ove godine trebalo da se stabilizuje oko centralne vrednosti cilja od tri odsto", kažu iz centralne banke.
Oni dodaju da inflatorni rizici najviše potiču od faktora iz međunarodnog okruženja, a pre svega od geopolitičkih odnosa i izgleda za globalni privredni rast, kao i njihovog uticaja na svetske cene energenata i drugih primarnih proizvoda. Kada je reč o faktorima iz domaćeg okruženja, rizici projekcije u najvećoj meri potiču od ishoda ovogodišnje poljoprivredne sezone.
Iz NBS po pravilu ne daju smernice o vremenu smanjenja kamatnih stopa, a analitičari Bloomberg Adrije predviđaju da će smanjenje referentne kamatne stope u Srbiji sačekati prvi potez Evropske centralne banke (ECB), koji će najverovatnije doći u junu.
Prema rečima drugih analitičara, i ranije smanjenje kamata NBS ne bi trebalo da dođe kao iznenađenje, iako nije verovatno.
"Implikacije [ubrzanja rasta stope inflacije u SAD] po Srbiju mogle bi da budu same promenjene projekcije kretanja kamata u SAD. Kako je NBS vezana za odluke velikih svetskih centralnih banaka, ovo bi moglo da znači da će ona morati da čeka zajedno sa Fedom", rekao je za Bloomberg Adriju Jakub Kratky iz Generali Investmentsa.
"Međutim, takođe je tu i ECB, gde je osnovni scenario relativno nepromenjen i prvo smanjenje se i dalje očekuje u junu. Stoga bi NBS mogla da pređe iz Fedove u sferu ECB", ili se fokusira samo na domaće podatke "što bi opravdalo delimično relaksiranje monetarne politike i pre leta", rekao je analitičar u odgovorima poslatim mejlom.