Poslednje poruke Evropske centralne banke (ECB) de fakto govore da je prvo smanjenje kamatnih stopa za 25 baznih poena rešen slučaj na sledećoj sednici u junu. Nakon toga, do kraja godine očekujemo smanjenje stope za dodatnih 75 baznih poena, čime će se tromesečni i šestomesečni euribor spustiti na tri odsto do kraja 2024. godine.
Posmatrajući oblik kamatnih krivih, ispostavlja se da su finansijska tržišta nešto pažljivija u izračunavanju veličine monetarne relaksacije. Oblik krivih nam govori da tržišta nisu sasvim sigurna da je smanjenje referentnih stopa za ukupno jedan procentni poen do kraja 2024. godine moguće, ali da možemo da vidimo smanjenje stope od najmanje 0,75 procentnih poena od strane ECB. Razlog za izvesnu skepsu u pogledu razmera predstojeće relaksacije leži u najnovijim ekonomskim podacima, koji govore u prilog solidnom stanju domaće tražnje u evrozoni.
Ako dekomponujemo stopu inflacije u evrozoni, vidimo da su cene usluga glavni nosilac preostalog međugodišnjeg rasta cena. Tako nešto ne čudi, jer dosadašnja monetarna restrikcija nije odvukla evropsku privredu u ambis, realne zarade ove godine rastu brže nego prošle, a poslovna klima se postepeno oporavlja. U tom kontekstu, veći su rizici da bi inflacija ove godine mogla iznenaditi veću nego nižu, a ovo neprijatno iznenađenje bi moglo biti posebno ako dođe do novog šoka u lancima snabdevanja, bez obzira ne to da li se radi o hrani ili energentima, gde njihova cena raste, iznenada bi se prelila u znatno više stope inflacije. Ali zasad to nije osnovni scenario.
Opširnije
ECB ostavila kamate na rekordnim nivoima, evro oslabio
Nakon odluke ECB, kamatna stopa na depozite ostaće četiri odsto, na glavne operacije refinansiranja 4,5 odsto, a na marginalne kreditne olakšice 4,75 odsto.
11.04.2024
Kamatne stope u Srbiji ostale iste, inflacija u okvire cilja ulazi u maju
Referentna kamatna stopa tako je ostala 6,5 odsto, a na nepromenjenim nivoima zadržane su i kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
11.04.2024
NBS i ECB do juna istim putem, posle je slika nejasnija
Iz ECB bi mogle da stignu nešto jasnije poruke o daljim koracima.
11.04.2024
ECB: Tražnja za kreditima za privredu u evrozoni drastično pala
Kvartalna anketa ECB o kreditiranju banaka pokazala je da su uslovi kreditiranja postali stroži tokom prva tri meseca.
09.04.2024
Duga senka Feda pada na ECB posle prvog rezanja kamata
ECB insistira na tome da ne prihvati nikakve naznake od Feda u pogledu smanjenja kamatnih stopa.
05.04.2024
Inflacija u evrozoni pala na 2,4 odsto, fokus na smanjenju stopa u junu
Inflacija u evrozoni je usporila više nego što se očekivalo.
03.04.2024
Uprkos predstojećoj monetarnoj relaksaciji, kamatne stope na depozite u bankama trebalo bi da nastave blagi rast. Klijenti banaka će još neko vreme tražiti deo kolača od monetarnog zatezanja. Prenos dosadašnjih povećanja kamatnih stopa centralnih banaka na kamate na depozite, tzv. depozit beta, nije bila potpuna.
Prenos pooštravanja na depozitne stope bio je manji od 70 odsto za hrvatske banke, nešto više od 70 odsto za srpske, dok je u ostalim zemljama Adria regiona bio između 30 i 40 odsto. Sve je to manje od transfera na depozite u Italiji, koji je iznosio skoro 80 odsto, a posebno u Nemačkoj, gde je bio više od 90 odsto. Nepotpuno prenošenje zaoštravanja obično odražava visok nivo neiskorišćene likvidnosti u bankama, što je jedan od elemenata održavanja zdravlja bankarskog sistema.
Kamatne stope na kredite u narednim mesecima će se zadržati na trenutno povišenim nivoima ili čak još malo porasti. Snižavanje stopa centralnih banaka će u budućnosti smanjiti prihode koje banke ostvaruju po osnovu deponovanja viškova sredstava kod monetarnih vlasti. Zbog toga i povećanja depozitnih stopa i troškova ulaganja u digitalna rešenja zarad organskog rasta poslovanja, banke će profitabilnost istaknutije braniti kroz kamatne stope na kreditni portfolio.