Narodna banka Srbije (NBS) je i na današnjem sastanku Izvršnog odbora, u skladu sa očekivanjima analitičara, odlučila da cene zaduživanja u Srbiji ostavi nepromenjenim, saopšteno je iz centralne banke.
Referentna kamatna stopa tako je ostala 6,5 odsto, a na nepromenjenim nivoima zadržane su i kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
"Odluku Izvršnog odbora o zadržavanju referentne kamatne stope na nepromenjenom nivou deveti mesec zaredom pre svega su opredelili opadajući, ali i dalje povišeni globalni inflatorni pritisci, aktuelna srednjoročna projekcija inflacije, kao i prisutna neizvesnost u međunarodnom okruženju po osnovu kretanja cena energenata i primarnih proizvoda", piše u saopštenju NBS.
Opširnije
Inflacija u SAD i u martu iznenadila, junsko smanjenje kamata sve manje izvesno
Mesečni rast stope inflacije u martu je iznosio isto koliko i u prethodnom mesecu, 0,4 odsto, a potrošačke cene su međugodišnje uvećane za 3,5 odsto.
10.04.2024
Inflacija u evrozoni pala na 2,4 odsto, fokus na smanjenju stopa u junu
Inflacija u evrozoni je usporila više nego što se očekivalo.
03.04.2024
Tabaković na BBA konferenciji: Inflacija u granice cilja ulazi u maju
Projekcija je rezultat analize alata NBS zasnovanog na veštačkoj inteligenciji.
28.03.2024
Daljem opadanju inflacije ključno je doprinelo usporavanje međugodišnjeg rasta cena hrane ispod nivoa ukupne inflacije, na 4,7 odsto u februaru, kao i cena proizvoda i usluga u okviru bazne inflacije (indeks potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta) na 5,2 odsto u februaru.
Iz NBS navode da očekuju dalje smanjenje inflacije i njen povratak u granice cilja verovatno u maju ove godine, što je nešto ranije u odnosu na očekivanja iz poslednje srednjoročne projekcije inflacije iz februara.
"Inflacija bi trebalo da se približi centralnoj vrednosti cilja krajem ove godine i da se oko tog nivoa kreće i u srednjem roku. Tome će doprineti efekti prethodnog zaoštravanja monetarnih uslova, usporavanje uvozne inflacije, još uvek niska eksterna tražnja, kao i nastavak smanjenja inflacionih očekivanja, koja se u slučaju finansijskog sektora i za godinu dana unapred nalaze u granicama cilja Narodne banke Srbije", dodaje se u saopštenju.
Inflacija u evrozoni usporava, problem su SAD
Iz NBS su ranije objasnili da u donošenju odluka o monetarnoj politici, između ostalog, vode računa i o odlukama Evropske centralne banke (ECB) i Federalnih rezervi SAD. Prva je bitna zbog visokog udela kredita indeksiranih u evrima, a centralna banka SAD na odluke NBS utiče kroz kanal portfolio investicija.
Dok je inflacija u evrozoni u februaru usporila na 2,4 odsto, rast cena u SAD je u martu ubrzao na 3,5 odsto, probudivši sumnje da inflacija u januaru i februaru nije rasla kao izuzetak. Posle objavljivanja izveštaja o inflaciji u SAD, tržišta očekuju da prvo smanjenje kamatnih stopa Feda usledi u septembru, a ne u junu, kako se ranije očekivalo.
"Implikacije po Srbiju bi mogle da budu same promenjene projekcije kretanja kamata u SAD. Kako je NBS vezana za odluke velikih svetskih centralnih banaka, ovo bi moglo da znači da će ona morati da čeka zajedno sa Fedom", rekao je za Bloomberg Adriju Jakub Kratky iz Generali Investmentsa.
"Međutim, takođe je tu i ECB, gde je osnovni scenario relativno nepromenjen i prvo smanjenje se i dalje očekuje u junu. Stoga bi NBS mogla da pređe iz Fedove u sferu ECB", ili se fokusira samo na domaće podatke "što bi opravdalo delimično relaksiranje monetarne politike i pre leta", rekao je analitičar u odgovorima poslatim mejlom.
Iz NBS su se, kao i u prethodnim saopštenjima, obavezali na praćenje inflatornih kretanja u svetu i u Srbiji. Za razliku od prethodnog saopštenja, danas su dešavanja u SAD i evrozoni spomenuta i direktno.
"Na opreznost u zoni evra i Sjedinjenim Američkim Državama još uvek upućuje bazna inflacija, koja nastavlja da se kreće iznad ukupne inflacije, pre svega usled viših zarada, zbog čega su Evropska centralna banka i Sistem federalnih rezervi oprezni u pogledu početka ciklusa ublažavanja monetarnih politika", piše u saopštenju NBS.
(Dopunjeno komentarima analitičara i detaljima iz saopštenja u poslednjih šest pasusa.)