Narodna banka Srbije (NBS) zadržaće referentnu kamatnu stopu u četvrtak na trenutnih 6,5 odsto, pošto inflacija već mesecima pokazuje znake usporavanja, a državni zvaničnici objavili su da će biti jednocifrena prvi put od aprila 2022. godine. To će biti četvrti put zaredom da NBS odlučuje da pauzira.
"Na ovonedeljnoj sednici ne očekujemo podizanje kamatne stope od strane centralne banke. Kamatna stopa od 6,5 odsto vrlo verovatno je terminalna stopa pri kojoj je centralna banka odlučila da prikoči s daljom restriktivnošću", kaže analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković.
Da će se NBS odlučiti da zadrži kamatnu stopu, pokazala je i anketa Bloomberga u kojoj je 18 od 19 ekonomista navelo da ne očekuju promenu referentne kamatne stope, dok jedan ekonomista očekuje povećanje na 6,75 odsto. Oni očekuju da će sledeća promena kamatne stope biti naniže, i to u drugom kvartalu 2024. godine.
Opširnije
'Fiskalna ekspanzija pokretač rasta u četvrtom kvartalu ove i prvom 2024'
I potrošnja i investicije zabeležile su negativan doprinos rastu u prvih šest meseci ove godine.
06.11.2023
MMF aminovao povećanja, bez zahteva za skupljim energentima u 2024.
Ministarstvo finansija i Narodna banka Srbije ostaju pri proceni od 2,5 odsto rasta BDP-a, a MMF na dva odsto.
01.11.2023
Rast BDP-a Srbije na tri odsto 2024, pokazuje anketa Bloomberga
Očekuje se jače usporavanje inflacije i početak ciklusa smanjenja kamatnih stopa.
27.10.2023
NBS potvrdila plan za uključenje juana u devizne rezerve, priprema u finalnoj fazi
Proces obezbeđivanja neophodne infrastrukture i uslova za pristup istom je u završnoj fazi.
20.10.2023
NBS za BBA: I beskontaktna Dina će ostati besplatna
Beskontaktna tehnologija je ranije uvedena za DinaCard namenjen plaćanju u inostranstvu.
19.10.2023
Pored toga, očekuju da će inflacija u oktobru pasti na 9,4 odsto, a u novembru na 8,5 odsto.
Ta predviđanja razlikuju se od navoda ministra finansija Siniše Malog, koji je ove nedelje izjavio da je, prema fleš proceni, inflacija u oktobru u Srbiji bila 8,5 odsto. Sličan podatak izneo je ranije i ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović kada je najavio jednocifrenu inflaciju prošle nedelje.
Zvanične podatke o inflaciji će 13. novembra objaviti Republički zavod za statistiku.
Uticaj ECB
Miloš Zečević, direktor sektora kontrolinga i računovodstva u Erste banci, navodi da možemo očekivati da na kraju godine budemo na sličnom nivou inflacije iz oktobra od 8,5 odsto, nevezano za dinamike fiskalnih davanja i korekcije cena energenata koje se dešavaju u poslednjem kvartalu.
"Spram toga ne vidim potrebu za bilo kakvim dodatnim podizanjem referentne kamatne stope, iako me ne bi iznenadilo da u toku 2024. godine vidimo dodatne korekcije na obaveznoj rezervi", kaže on i dodaje da će NBS pratiti poteze Evropske centralne banke (ECB), kao i lokalne specifičnosti poput raspoloživih dinarskih viškova likvidnosti te da bi u drugoj polovini 2024. godine mogla da smanji referentnu kamatnu stopu.
"Imajući u vidu nizak udeo dinarskih kredita, jasno je da restriktivnost monetarnog okvira u Srbiji u velikoj meri zavisi od poteza ECB, gde prostor za smanjenje kamatnih stopa vidimo u drugoj polovini naredne godine. Mislim da ćemo nakon narednog sastanka ECB, kada budemo dobili makroekonomske projekcije i sagledali objave u vezi PEPP programa moći da kažemo nešto preciznije", naglašava Zečević.
U evrozoni potrošačke cene su porasle samo 2,9 odsto u oktobru, što je manje u odnosu na 4,3 odsto iz prethodnog meseca i bolje od prosečne procene ekonomista, koja je iznosila od 3,1 odsto u Bloombergovom istraživanju.
Ipak, cene hrane su i dalje visoke u Srbiji, kaže Blažeković, ali dodaje da postoji šansa da će se i taj trend ubrzo promeniti.
"U Srbiji je i dalje dvocifrena inflacija (prema zadnjim podacima, prema HICP-u 10,1 odsto u septembru), no s tendencijom usporavanja prema jednocifrenim stopama do kraja ove godine. Zabrinjava visoka inflacija hrane, no na svetskom nivou cene hrane padaju u odnosu na prethodnu godinu, tako da očekujemo lagano prelivanje i na domaće cene hrane. Stoga, uz popuštanje inflacije te vidljivu monetarnu transmisiju, a ako ne dođe do značajnijeg energetskog šoka, ne očekujemo daljna dizanja referentne kamatne stope Narodne banke Srbije", naglašava analitičar Bloomberg Adrije.
Blažeković objašnjava dalje da je u kombinaciji s podizanjem stope obavezne rezerve monetarna politika uspela značajno da povisi kamatne stope i na kredite domaćinstava i nefinansijskih kompanija.
"Ta transmisija najbolje se vidi iz podataka za prvih devet meseci ove godine gde je volumen novoodobrenih stambenih kredita manji za 29 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok novoodobreni krediti prema nefinansijskim kompanijama beleže pad od 24 odsto u istom periodu. Treba spomenuti da su kamatne stope na mala i srednja preduzeća preko osam odsto na nove kredite, što će sigurno prigušiti investicionu aktivnost narednih meseci", kaže Blažeković.