Narodna banka Srbije (NBS) potvrdila je za Bloomberg Adriju da razmatra uključenje juana u sastav deviznih rezervi Srbije, i rekla da je u procesu obezbeđenja neophodnih preduslova (infrastrukture) za uključenje na kinesko tržište obveznica.
"Konkretne odluke o ulaganju određenog dela deviznih rezervi u finansijske instrumente denominovane u juanima će, kao i u svim drugim slučajevima, donositi uz pažljivo razmatranje i analizu svih neophodnih faktora, imajući u vidu i da je kineski juan: peta najtrgovanija međunarodna valuta na globalnom finansijskom tržištu, takođe peta najčešće korišćena valuta u globalnim plaćanjima, kao i šesta valuta po učešću u globalnim deviznim rezervama", rekli su iz NBS u odgovorima na pitanja poslatim mejlom.
Iz centralne monetarne institucije navode i da se juan u oktobru 2016. našao među valutama koje čine korpu valuta Specijalnih prava vučenja (SPV) Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), i da je to učešće prošlogodišnjom revizijom dodatno uvećano.
Opširnije
Srbija i Kina - friendshoring na delu
Hajde da malo pogledamo šta kažu brojevi, koliko smo se sprijateljili s Kinom.
18.10.2023
Sporazum sa Kinom dobar, ali ne i dovoljan adut za strane investicije
Sporazum o Slobodnoj trgovini koji je Srbija potpisala sa Kinom obuhvata skoro 10 i po hiljada proizvoda iz naše zemlje.
18.10.2023
Kineski lanci dobavljača ključna su prilika za srpske kompanije
Zasad se zna da će sporazum obuhvatiti 10.412 srpskih proizvoda i 8.930 sa kineske strane.
17.10.2023
Šta Srbija može da ponudi Kini kada carine padnu
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom - šansa za naš izvoz i privlačenje kineskih i evropskih investitora.
16.10.2023
U valutnoj strukturi deviznih rezervi Srbije trenutno dominira evro (sa oko tri četvrtine), a zatim sledi američki dolar.
"Imajući u vidu visok nivo deviznih rezervi, činjenicu da juan ulazi u valutnu strukturu spoljnog duga Srbije, kao i internacionalizaciju juana i njegov sve veći značaj u globalnim plaćanjima i na međunarodnom finansijskom tržištu, NBS je kao jednu od opcija za proširivanje investicionog univerzuma razmatrala ulaganje dela deviznih rezervi u aktivu denominovanu u juanima", dodaju iz NBS.
Omogućavanjem da se devizne rezerve ulažu i u instrumente u kineskoj valuti, NBS sprovodi i svojevrsni „prirodni hedžing“ u odnosu na valutnu strukturu spoljnog duga, navode iz centralne banke, dodajući da razlike u prinosima na kineske i evroobveznice, kao i američki dug, doprinosi dodatnoj diverzifikaciji portfolija NBS.
"Imajuću u vidu određene njegove specifičnosti, u proteklom periodu su razmatrane različite opcije pristupa kineskom tržištu, a proces obezbeđivanja neophodne infrastrukture i uslova za pristup istom je u finalnoj fazi, zaključuju iz NBS.
NBS je 2015. godine uključila kineski juan na listu valuta kojima može da se trguje domaćem deviznom tržištu.
Podsećanja radi, Srbija je sa Kinom u utorak potpisala sporazum o slobodnoj trgovini. Carine na pojedine proizvode poput vina će se ukidati postepeno, po 20 odsto u narednih pet godina, a naši izvozni aduti su meso, jabuke, suve šljive, bobičasto voće.
Sporazum će stupiti na snagu u maju. Ovaj sporazum bi trebalo da donese nove investicije i uključi naše kompanije u kineske lance snabdevanja. Sporazum su potpisali ministri trgovine Tomislav Momirović i Wang Wentao, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njegovog kineskog kolege Xi Jinpinga.
- U pisanju pomogla Marijana Avakumović.