Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković i guverner Narodne banke Kine Pan Gongsheng potpisali su Memorandum o razumevanju o uspostavljanju klirinškog aranžmana i određivanju klirinške banke u Srbiji za kineske juane.
Memorandumom o razumevanju regulisana je intenzivna saradnja između dve centralne banke u vezi sa obavljanjem transakcija u kineskim juanima od strane banaka u Srbiji, saopšteno je iz NBS.
Iz srpske centralne banke objašnjavanju da će se uspostavljanjem klirinškog aranžmana u Srbiji promovisati obavljanje prekograničnih transakcija u kineskim juanima od strane preduzeća i finansijskih institucija u Kini i Srbiji, i dodatno će se olakšati trgovina i investicije.
Opširnije
Srpsko vino polako osvaja Kinu uz novi sporazum
Novi sporazum koji su Srbija i Kina nedavno potpisale biće šansa za srpske vinarije.
30.11.2023
Kineska kompanija gradi gigantsko OIE postrojenje u Boru
Shanghai Fengling Renewables planira da uloži dve milijarde evra u naredne tri godine u OIE u okolini Bora.
10.11.2023
NBS potvrdila plan za uključenje juana u devizne rezerve, priprema u finalnoj fazi
Proces obezbeđivanja neophodne infrastrukture i uslova za pristup istom je u završnoj fazi.
20.10.2023
Kineski lanci dobavljača ključna su prilika za srpske kompanije
Zasad se zna da će sporazum obuhvatiti 10.412 srpskih proizvoda i 8.930 sa kineske strane.
17.10.2023
Šta Srbija može da ponudi Kini kada carine padnu
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom - šansa za naš izvoz i privlačenje kineskih i evropskih investitora.
16.10.2023
Tabaković je istakla da su temelji ekonomske saradnje Kine i Srbije postavljeni pre jedne decenije i dodala da je ovo još jedan korak ka unapređenju kinesko-srpske saradnje u oblasti finansijskih usluga, kojim se stvaraju uslovi za unapređenje poravnanja i promovisanje transakcija u kineskim juanima.
"Kao institucija koja budno prati potrebe domaće ekonomije i tržišta i stvara podsticajne uslove za efikasno poslovanje privrede, NBS je još u januaru 2015. godine uključila kineski juan na listu valuta kojima može da se trguje na domaćem deviznom tržištu. Snažan rast trgovine između naših zemalja, kao i visoki prilivi investicija, dodatno povećavaju potrebe učesnika za kineskim juanima na srpskom tržištu finansijskih usluga", rekla je guverner.
Potpisivanje Memoranduma o razumevanju predstavlja i potvrdu posvećenosti nastavku bilateralne saradnje dve centralne banke i daljem razvoju strateškog partnerstva Kine i Srbije.
NBS planira i uključenje juana u devizne rezerve
NBS je ranije potvrdila za Bloomberg Adriju da razmatra uključenje juana u sastav deviznih rezervi Srbije, i rekla da je u procesu obezbeđenja neophodnih preduslova (infrastrukture) za uključenje na kinesko tržište obveznica.
"Konkretne odluke o ulaganju određenog dela deviznih rezervi u finansijske instrumente denominovane u juanima će, kao i u svim drugim slučajevima, donositi uz pažljivo razmatranje i analizu svih neophodnih faktora, imajući u vidu i da je kineski juan: peta najtrgovanija međunarodna valuta na globalnom finansijskom tržištu, takođe peta najčešće korišćena valuta u globalnim plaćanjima, kao i šesta valuta po učešću u globalnim deviznim rezervama", rekli su iz NBS.
U valutnoj strukturi deviznih rezervi Srbije trenutno dominira evro (sa oko tri četvrtine), a zatim sledi američki dolar.
"Imajući u vidu visok nivo deviznih rezervi, činjenicu da juan ulazi u valutnu strukturu spoljnog duga Srbije, kao i internacionalizaciju juana i njegov sve veći značaj u globalnim plaćanjima i na međunarodnom finansijskom tržištu, NBS je kao jednu od opcija za proširivanje investicionog univerzuma razmatrala ulaganje dela deviznih rezervi u aktivu denominovanu u juanima", dodali su iz NBS.
Kina najveći pojedinačni investitor u Srbiji
Posmatrano po zemljama, tokom prva dva tromesečja 2023. najveći prilivi SDI u Srbiju zabeleženi su iz Kine (592,6 miliona evra), Holandije (414,7 miliona evra), Rumunije (124,5 miliona evra), Velike Britanije (122,5 miliona evra), Nemačke (117,1 milion evra) i Austrije (113,6 miliona evra).
Kao što je poznato, Kina poslednjih godina povećava investicije u Srbiji jer joj se zbog činjenice da nismo članica EU, a imamo sporazume o slobodnoj trgovini sa EU i Rusijom, otvara mogućnost da odavde izvozi na tržište EU, koje je njen krajnji cilj.